Zdravý životní styl Zdravie Domáci jablčný ocot – univerzálny liek

Vo svetových rebríčkoch najzdravších potravín si stále drží pozíciu v prvej desiatke. Jablká sú mimoriadne bohaté na dôležité antioxidanty, flavonoidy a vlákninu.

Čo patrí medzi najdôležitejšie benefity jablka?

1. Zlepšuje funkciu mozgu a predchádza neurologickým ochoreniam

Štúdia z roku 2006 dokazuje, že kvercetín (jeden z antioxidantov nachádzajúcich sa v jablkách) pomáha znižovať úbytok buniek, ktorý spôsobuje zápal neurónov.

2. Prevencia demencie

Konzumáciou jablkovej šťavy sa zlepšuje pamäť, čo pomáha najmä pacientom s Alzheimerovou chorobou.

3. Zníženie rizika mozgovej príhody

Vedci dospeli k záveru, že príjem jabĺk znižuje riziko vzniku trombózy.

4. Zníženie hladiny zlého cholesterolu

Ženy, ktoré jedia jablká každý deň, majú o 23 % menej zlého cholesterolu a o 4 % viac toho dobrého, čo sa zistilo už po šiestich mesiacoch testovania.

5. Zníženie rizika cukrovky

Ľudia konzumujúci týždenne tri porcie ovocia, ako sú jablká, hrozno, hrozienka, čučoriedky alebo hrušky, majú o 7 % nižšie riziko vzniku cukrovky ako tí, ktorí tak nerobia.

6. Predchádzanie vzniku rakoviny prsníka

Výskum rakoviny dokazuje, že zvýšená konzumácia zeleniny a ovocia vrátane jabĺk prináša pacientom zdravotné výhody. Jablká tak pomáhajú pri liečbe ochorení tohto typu.

7. Obezita

Jablká priaznivo ovplyvňujú pozitívne črevné baktérie – bránia obezite a pridruženým ochoreniam.

Jablká obsahujú veľa vitamínov a dôležitých živín. Od vitamínu C, ktorý je silným prírodným antioxidantom schopným zvyšovať odolnosť tela proti infekciám, cez komplex vitamínov B, ktoré sú kľúčové pri tvorbe červených krviniek, až po vlákninu, ktorá zabraňuje rozvoju chorôb a bráni rastu zlého cholesterolu.

Ako využiť jablká doma?

Jedným z najlepších octov je jablčný. Často je však problém nájsť ho surový, nefiltrovaný a organický, pretože výrobcovia používajú rôzne techniky na úkor kvality. Domáci jablčný ocot je rýchly a ľahký spôsob, ako užitočne spotrebovať zvyšky jabĺk. Je výborným domácim liekom na všetko od bradavíc cez popáleniny až po reflux. Okrem iného je vhodný do šalátových dresingov. Keď pridáte jablčný ocot do vody, ktorou napájate dobytok, môže to výrazne zlepšiť zdravotný stav zvierat. Jablčný ocot tiež pomáha proti hromadeniu usadenín v nádobách na polievanie kvetín.

Domáci jablčný ocot – univerzálny liek

Recept na domáci jablčný ocot

Najviac ekologickým a zároveň výhodným ekonomickým riešením je vyrobiť si jablčný ocot z odpadu. Budete na to potrebovať len šupky a jadrovníky. Úplne vám postačí denne konzumovať jablká a odkladať pri tom odpad, z ktorého si vyrobíte ocot. 

Čo budete potrebovať?

 • zvyšky jabĺk – jadrovníky, šupky, dokonca aj rozdrvené kúsky (nepoužívajte však nič plesnivé ani zhnité),
 • 1/2 šálky cukru alebo medu,
 • vodu,
 • veľkú potravinársku nádobu so širokým hrdlom,
 • látku z prírodného materiálu na prikrytie nádoby,
 • 2 polievkové lyžice surového jablčného octu na naštartovanie fermentácie (nemusí byť).

Postup:

 1. Zvyšky jabĺk nechajte na vzduchu zoxidovať. Keď zhnednú, umiestnite ich do veľkej nádoby, zasypte cukrom alebo medom a zalejte vodou, aby boli ponorené. Ideálne je mať väčšiu nádobu, aby ste dokázali zmes dobre premiešať a ocot mal dostatočný priestor na fermentáciu.
 2. Použiť môžete ľubovoľné množstvo odpadu z jabĺk, dokonca môžete nádobu priebežne dopĺňať.
 3. V prípade potreby použite aj 2 PL surového jablčného octu. Nie je to potrebné, ale pomáha to naštartovať fermentáciu.
 4. Naplnenú nádobu prikryte prírodnou látkou, upevnite gumičkou, aby ste zabránili vniknutiu vínnych mušiek, a nechajte ju fermentovať na tmavom mieste pri izbovej teplote. Postupom času sa na hladine vytvorí povlak, ktorý je znakom, že je potrebné prestať pridávať ďalší odpad.
 5. Počas prvého týždňa obsah nádoby denne premiešajte. Ocot nechajte kvasiť celý mesiac a potom ho môžete začať ochutnávať, aby ste zistili, či je dostatočne silný. Preceďte ho cez plátno. Ak je ešte veľmi zakalený, cedenie zopakujte.
 6. Hotový ocot použite v kuchyni – na varenie, čistenie, pre členov rodiny aj pre zvieratá a (v neposlednom rade) pre zdravie. Tento domáci liek vás nebude stáť viac ako pár centov.

Vedeli ste?

Okrem jablčného octu sú na údržbu domácnosti vhodné aj iné druhy octu. Vyskúšajte ocot z citrusov, ktorý si poradí so špinou aj s plesňami.
Ak máte doma zvyšky nepekne vyzerajúcich jabĺčok, nevyhadzujte ich. Použite ich na výrobu domácich detských výživ alebo jablkových čatní.
Jablká so zošúverenou šupkou, ktoré sa nepekne vynímajú v mise s ostatným ovocím, radšej zabaľte do alobalu a upečte si voňavé jablká v pahrebe.

Zdroj: medicalnewstoday.com, wikipedia.org

Vytlačiť stránku
Zdielať článok