Tipy a rady Liečivé bylinky v kvetináčoch – čo s nimi v zime?

V zimnom období je čerstvých potravín málo, a preto je vhodné do jedál používať aspoň čerstvé bylinky. Konzumácia byliniek v zime má viaceré benefity. Tymian, mäta či kôpor sú chutnými bylinkami pre zdravie. Okrem toho, že domácim pestovaním ušetríte náklady, bylinková záhrada dodá vašej kuchyni šmrnc.

Viete však, ako sa o bylinky správne postarať, aby prežili aj zimné obdobie? Viete, ktoré bylinky prezimovanie zvládnu a kde ich doma umiestniť, aby sa im darilo najlepšie?

Bylinky v zime zabíja nielen chlad samotný, ale hlavne kombinácia chladu a vlhkosti. Pôda musí byť dobre odvodnená, aby nezadržiavala prebytočnú tekutinu. Vlhká pôda funguje ako kocka ľadu – zamrzne a bylinku zabije. Niekedy im na prežitie nepomôže ani zasklený balkón, preto je ideálne preniesť ich z vonkajšieho prostredia do bytu. Vynikajúce miesto na umiestnenie je pri stene alebo v rohu. Steny budú zadržiavať teplo zo zimného slnka a zvyšovať okolitú teplotu počas chladných nocí.

Ak sa nechystáte liečivé bylinky presúvať z vonkajšieho prostredia do bytu, môžete si na zimu založte aj novú malú bylinkovú záhradu priamo v interiéri.

Na konci jesene ešte stíhate nákup a presadenie byliniek do bytových kvetináčov. Dôležité je presadiť bylinky do kvetináčov s dierkami, s použitím misky pod kvetináč, aby tekutinu mohli absorbovať samy podľa vlastných potrieb. Sledujte, aby v miske pod kvetináčom bol vždy dostatok vody.

Ako presadiť mladé liečivé bylinky doma do kvetináčov?

  1. V prvom rade na dno kvetináčov s dierkami umiestnite kamienky, vďaka ktorým vám pri presádzaní cez otvory nevypadne zemina. Kamienky zároveň umožnia rastlinke bezpečne čerpať vodu cez otvory v kvetináči.
  2. Naberte zem asi do polovice kvetináča a rukou vytvorte jamku, kde umiestnite bylinku aj s pôvodným plastovým kvetináčom.
  3. Zem okolo pôvodného kvetináča dôkladne utlačte, aby tam dobre držal.
  4. Teraz nasleduje dôležitý krok – bylinku pevne uchopte aj s pôvodnou zeminou (sú v nej korene, pozor, aby ste ich nepoškodili) a vytiahnite z pôvodného kvetináča. V novom tak ostane v strede len prázdny plastový kvetináč – ten opatrne vyberte a na jeho miesto osaďte bylinku aj s pôvodnou zeminou.
  5. Dosypte novú zeminu, jemne utlačte a polejte.

Ktoré bylinky sú do bytových podmienok najvhodnejšie?

Oregano

Táto bylinka je vyslovene vhodná na parapet. Oregano sa po slovensky nazýva pamajorán obyčajný a je to aromatická bylinka, ktorá v ideálnych podmienkach dorastie do výšky viac ako 50 cm. Tento drevnatý krík je charakteristický svojím kompaktným rastom, a preto sa hodí aj na pestovanie v kvetináčoch. Poteší aj ako izbová rastlina, pretože má drobné zelené lístky a v lete kvitne ružovými alebo fialovými kvetmi. Z bylinky môžete využiť celé listy, pokojne aj s kvetmi, buď čerstvé, alebo sušené v tieni. Vysušené bylinky skladujte v uzatvárateľných nádobách, nie na priamom slnku, aby sa ich aróma uchovala čo najdlhšie.

Chilli

Chilli papričky v byte nepotrebujú žiadny ohrev ani špeciálne lampy. Ak sú na mieste, kde majú dostatok svetla, nemusíte sa obávať, že by ste im uškodili. Jedna rastlina dokáže vyprodukovať aj stovku papričiek, takže aj tí najväčší milovníci pikantných chutí si vystačia s pár rastlinami, ktoré nezaberú skoro žiadny priestor. Ďalšou výhodou pestovania chilli papričiek je veľké množstvo rôznych chutí, farieb a stupňov štipľavosti. Vypestované chilli papričky sa dajú použiť na varenie, prípravu omáčok... Ak ich máte prebytok, môžete ich vysušiť, zamraziť, prípadne naložiť do sladkokyslého nálevu.

Liečivé bylinky v kvetináčoch – čo s nimi v zime?
Pažítka

Pažítka v interiéri potrebuje dostatok svetla a priebežne aj čerstvý vzduch zvonka. Pravidelným rezom sa znásobí objem vňate. Nikdy ju však nezostrihnite úplne. Túto bylinku si môžete vysadiť do črepníka nahusto (vňať potom bude drobnejšia) alebo len ako jeden menší trs (vňať bude hrubšia).

Tymian

Vyhovuje mu slnečné stanovište a dobre priepustná pôda. Stanovište však musí byť chránené proti prudkému vetru, čo by sa vám doma za oknom malo podariť. Gazdinkám sa určite oplatí mať poruke stále čerstvé vetvičky tymianu. Jeho čerstvé listy sú prvotriednym a zdravým korením. Tymian zvýrazní chuť marinovaného mäsa a pridáva sa aj do sviečkovej omáčky.

Sušený tymian je vhodný na prípravu čaju, ale aj do kúpeľa či do sirupu proti kašľu. V kuchyni má však svoje stabilné miesto. Mäsu, rybám, ale aj pečenej zelenine dodá nezameniteľnú vôňu a chuť.

Ak hľadáte najsilnejšiu prírodnú antimikrobiálnu a antiseptickú látku, obráťte sa na 100 % esenciálny tymianový olej. Olej z tymianu je skvelý na podporu imunitného systému, je antiinfekčný a podporuje zdravie. Je skvelou pomôckou pre ľudí, ktorí trpia častým prechladnutím a alergiami. Môžu ho používať deti aj dospelí. Esenciálny olej sa získava destiláciou z kvitnúcich vrcholkov listov tymianu. Má intenzívnu a špecifickú vôňu.

Tymian sa často používa nielen v kuchyni, ale aj do mydiel či bylinnej morskej soli. Výborne vydezinfikuje vzduch a odstráni nepríjemný zápach, hoci aj v kuchyni po intenzívnom varení.

Ako si pripraviť tymianový čaj?

Tymianový čaj sa pripravuje z kvitnúcej vňate. Ak trpíte chronickým kašľom, určite vám pomôže jeho antiseptický účinok. Nemusíte ho však len piť, jeho kloktanie pomôže pri zápaloch hrdla či ďasien.

Postačí vám hrsť čerstvého tymianu a vriaca voda. Vodu priveďte do varu a pridajte do nej tymian. Nechajte aspoň 5-7 minút povariť a odstavte. Bylinky lúhujte, až kým čaj nevychladne. Čaj pite 2x denne, ráno a večer. Nezabudnite si dať po 2 týždňoch pauzu – bylinkové čaje by sa nemali užívať dlhodobo.

Zdroj: bhg.com, vitarian.sk, chovatelhospodar.sk

Vytlačiť stránku
Zdielať článok