Táto webová stránka už nie je optimalizovaná pre Mozilla 5.0.
Obsah webovej stránky sa nemusí zobrazovať správne alebo môžu byť obmedzené niektoré funkcie.
Najlepšie skúsenosti získate, ak použijete jeden z nasledujúcich prehliadačov:
Počas letných dní sa baktérie a infekcie šíria o čosi rýchlejšie. A ani angína nie je výlučne zimným ochorením. Rozpoznajte prvotné príznaky a užite si prázdniny v plnom zdraví.
Medzi najčastejšie vyskytujúce sa ochorenia v letných horúčavách patria salmonelózy. Práve letné obdobie je najoptimálnejšie pre množenie sa baktérií, zapríčiňujúcich viac hnačkových ochorení. Prísť k nej môžete pri konzumácii zle tepelne upravených, kontaminovaných a pokazených potravín. Vyhýbajte sa surovým vajciam a výrobkom z nich, nepasterizovaným mliečnym výrobkom, mäsu či zmrzline.
Salmonelóza sa prejaví akútnou a silnou hnačkou, bolesťami hlavy a brucha, zvracaním, vysokou teplotou a dehydratáciou. Ohrození sú predovšetkým ľudia so zníženou imunitou a malé deti. Pri podozrení nákazy vyhľadajte lekára, v ľahších prípadoch pomôže diéta a dostatočný pitný režim. Ťažšie prípady končia v nemocnici na infúziách.
Predstavuje zväčša bežné poruchy zažívania, v niektorých prípadoch však môže byť jej priebeh o čosi vážnejší. V lete si treba dávať väčší pozor na hygienu, nepiť tečúcu pitnú vodu na ulici a vyhýbať sa konzumácii potravín, ktoré rýchlo podliehajú skaze, majonézovým, tepelne neupraveným jedlám či polotovarom. Infekčnú hnačku vyvoláva totiž zápal spôsobený baktériami, vírusmi alebo parazitmi.
Súčasťou liečby by mali byť probiotiká, ktoré upravia črevnú flóru a pomôžu telu zbaviť sa choroboplodných mikroorganizmov, dostatočný pitný režim a vhodne zvolená diéta. Odporúčajú sa jedlá, ktoré stolicu zahustia. Varené zemiaky, ryža, mrkva, prípadne strúhané jablká.
Letná angína sa začína bolesťami v hrdle a častejšie ju spustia baktérie a vírusy. Liečba antibiotikami je nutná v tom prípade, ak sa v krku nachádzajú streptokoky. Návštevu lekára však neodkladajte, iba on dokáže posúdiť, či liečbu potrebujete alebo nie.
Na preliečenie hrdla a hlasiviek často zaberie aj šalvia, mäta a dobre známa soľ. Liečbu môžete urýchliť pitím čajov a kloktaním slanej vody. Nezabudnite na dostatočný pitný režim a krk si chráňte šatkou.
Prejaviť sa môže až po lete a prvé príznaky môžete pokojne prehliadnuť. Po návrate z prírody si dôsledne prehliadnite telo. Prisatého kliešťa treba okamžite po dezinfekcii vybrať kývavým pohybom. Ak miesto, kde bol kliešť prisatý sčervenie, navštívte lekára. Môže ísť o prvý príznak lymskej boreliózy.
Lymská borelióza sa prejavuje po týždni až dvoch podobne ako chrípka. Ak sa prehliadnu tieto príznaky, dostaviť sa môžu problémy nervového aparátu. Pacienta trápia nevoľnosti, závraty, zvýšená teplota, únava či búšenie srdca a problémy s koordináciou. Liečba antibiotikami je zväčša dlhodobá.
Kliešte prenášajú aj encefalitídu. Prečítajte si, ako sa pred encefalitídou chrániť
Kúpali ste sa v bazéne či mori, cítite diskomfort a horšie počujete? Akútny zápal stredného ucha začína väčšinou náhlymi bodavými bolesťami v jednom alebo v oboch ušiach, bolesťami hlavy či horúčkou. Spôsobujú ho predovšetkým baktérie, zriedkavejšie vírusy.
Už pri podozrení na bakteriálnu infekciu treba podať antibiotiká. Prevzdušneniu ucha pomôžu nosové kvapky, ušné kvapky nie sú účinné, keďže nezasiahnu stredné ucho. Ťažkosti zmierňujú lieky proti bolesti, ale i teplé obklady.
Antibiotiká nie sú všeliek. O ich nasadení rozhodne lekár a CRP test
Zdroje: blesk.cz, primar.sme.sk, livescience.com