Zdravý životní styl Zdravie Leto bez kliešťov v koži: Encefalitída striehne v tráve

Kliešte sú najaktívnejšie v máji, v júni a tiež v septembri a v októbri. Sú to pavúkovce z podskupiny roztočov. Poznáme ich okolo 900 druhov. Kliešte môžu pri získavaní potravy šíriť nebezpečné choroby – encefalitídu a boreliózu.

Kde sa kliešte nachádzajú najčastejšie?

Najprv sa vzdajte jedného zovšeobecnenia: kliešte na vás nenaskáču v lese alebo zo stromov.

Najčastejšie sa kliešte nachádzajú v tráve – na lúkach, v parkoch, na trávnikoch v centrách miest a chytia sa všetkého, čo práve prejde okolo. Kliešte obľubujú prechodové miesta, napríklad na okraji lesa a lúky či na okrajoch ciest. Ich obľúbené rastliny sú papradie, čierna baza, černice a liesky. Kliešte dávajú prednosť teplotám nad 25 ° C a majú rady vlhko.

Po prechádzke skontrolujte aj zvieratá

Vzhľadom na to, že kliešte preferujú teplo a vlhko, u ľudí sa rady držia v miestach, kde sa potíme a kde je koža najjemnejšia: za ušami, v ohyboch lakťov a kolien, pod prsiami, medzi zadkom a v slabinách. Kliešte sú najaktívnejšie ráno a večer, v tejto dobe teda buďte obzvlášť prezieraví a pripravte sa na ich prítomnosť. Ich častými hostiteľmi sú tiež domáce zvieratá, ktoré sa pohybujú vonku. Na prechádzky v prírode noste dlhé nohavice a po návrate ich  poriadne vytraste.

Vidím kliešťa!

Uvidieť kliešťa nie je také ľahké: larva má priemer 0,5 mm a môže mať odtieň podobný pokožke, nymfa dosahuje veľkosti zrnka piesku – 1,2 mm. Kliešte majú silné pazúriky a dokážu sa pevne držať. Ich sliny obsahujú anestetikum, takže nebudete ani cítiť bodnutie.

Ak teda vidíte kliešťa, ktorý sa ešte len chce uchytiť na koži, na nič nečakajte a zbavte sa ho.

Ako vytiahnuť kliešťa?

Najlepšie pinzetou alebo nástrojom, ktorý môžete zakúpiť v lekárni. Nečakajte! Kliešťa uchopte čo najbližšie k pokožke a vytiahnite pevným pohybom vedeným po miernej krivke alebo ho vykývajte. Až po vytiahnutí kliešťa pokožku vydezinfikujte a skontrolujte, či v ranke nezostala hlavička.

Ochorenia prenášané kliešťami – borelióza a encefalitída

Medzi najčastejšie ochorenia prenášané kliešťami patrí lymská borelióza a kliešťová encefalitída. Príznaky lymskej boreliózy sa môžu objaviť až 10 týždňov od uhryznutia kliešťom a sú podobné chrípke – bolesti hlavy, svalov, celková slabosť, horúčka. Typickým príznakom býva červený kruh v oblasti, kde sa kliešť prisal. Liečba je založená na podávaní antibiotík a v priemere trvá 28 dní.

Na rozdiel od boreliózy dochádza k infikovaniu kliešťovou encefalitídou už počas niekoľkých prvých minút, kedy kliešť saje krv – spoločne so slinami parazita. Po 1 – 3 týždňoch od uhryznutia sa môžu objaviť symptómy podobné chrípke (horúčka, bolesť svalov), ktoré po niekoľkých dňoch ustupujú, a v tejto fáze môže choroba skončiť, ale po niekoľkých dňoch sa tiež môže vrátiť so zdvojenou silou, so silnými bolesťami hlavy a časom tiež so závažnými neurologickými príznakmi, zápalom mozgových blán, zápalom mozgu alebo mozgového kmeňa.

Lymská borelióza aj kliešťová encefalitída môžu prebiehať aj bez príznakov. Akékoľvek podozrenie na infekciu konzultujte s lekárom.

Nie každý kliešť prenáša choroby a nie každý nakazený vás musí infikovať. Vzhľadom na to, že choroby prenášané kliešťami môžu byť ťažko diagnostikované, snažte sa skôr zabrániť vzniku infekcie prevenciou.

Viete, čo vás uštiplo? Odhaľte vinníka podľa bodnutia

Zdroje: zdrowie.pap.pl, poradnikzdrowie.pl, juniorowo.pl

Vytlačiť stránku
Zdielať článok