Tipy a rady Aký význam skrývajú vianočné ozdoby

Potrebujeme:
vianočný stromček
vianočné gule
orechy a jablká
citrusové plody
vianočnú ružu

Vianočný stromček ako základ Vianoc

Jedným z najdôležitejších symbolov Vianoc je vianočný stromček a jeho zdobenie. Vianočný stromček k nám prišiel okolo 16.storočia z Nemecka. V uliciach, centrách a vo výkladoch vidíme ozdobené stromčeky minimálne od adventu. Vianočný strom pôvodne nahrádzali len vyzdobené vetvičky. Neskôr sa u nás udomácnili vianočné stromčeky, ktoré sa umiestňovali do spoločenskej miestnosti – často krát boli zavesené na tráme alebo aj „nohami hore“. Vianočný stromček býva najčastejšie borovica, jedlička alebo smrek. Posledné obdobie sa u nás udomácnili aj umelé stromčeky, ktoré ľuďom zjednodušujú život. Stromček zdobíme podľa vlastného uváženia a fantázie. Podľa jednej z legiend pochádza zdobenie stromčeka z čias Martina Luthera. Sviečky na stromčeku symbolizujú hviezdy a veľká hviezda na špici stelesňuje betlehemskú hviezdu. Postupne sa stromčeky začali zdobiť ozdobami ako sušené ovocie a orechy.

Ozdoby na stromčeku označovali priania, o ktorých ľudia dúfali, že sa splnia.Vianočné gule na stromčeku Jednou z prvých dekorácií, ktoré zavesíme na vianočný stromček hneď po svetielkach, sú vianočné gule. Vianočné gule majú rôznu veľkosť, farbu a zdobenie. Ich história sa začala písať v roku 1889, kedy si ich výrobu dal patentovať Francúz Pierre Dupont. Najskôr boli gule iba jednofarebné, neskôr aj zdobené ornamentmi. Od dvadsiateho storočia sa okrem vianočných gulí začali vyrábať aj iné fúkané vianočné ozdoby ako hviezdičky, srdiečka, šišky a anjeličkovia. V dnešnej dobe je široký sortiment a vianočné gule si môžeme napríklad vyrobiť aj doma, napríklad z priadze, špagátu, slamené alebo drevené.Orechy a jablká ako symbol Vianoc Oriešky a jablká sú oddávna považované za symbol Vianoc na Slovensku. Ľudia si ich vešali či už na stromček alebo do okien. Na Štedrý večer sa jabĺčko rozkrajuje. Ak sa po rozkrojení objaví hviezdička, znamená to v rodine zdravie a hojnosť. Orechy zase po večeri hádže najstarší člen rodiny do kútov ako symbol hojnosti v rodine počas celého roka

Citrusové plody
Citrusové plody sú vianočnými ozdobami od nepamäti. Sú obľúbené vďaka svojej vôni a finančnej nenáročnosti. Vianočné ozdoby z citrusových plodov si ľahko vyrobíme aj doma. Najčastejšia príprava ozdoby spočíva v rozkrájaní citrusu na kolieska a nechá sa vysušiť. Do stredu plátku z citrusu môžeme pre krajšiu vôňu a dekoráciu umiestniť klinčeky. Takéto ozdoby sa používajú či už na stromček, adventný veniec alebo ich môžeme rozvešať po byte. Citrusmi, ktoré sa používajú sú pomaranče, grep alebo citróny.Vianočná ruža Vianočná ruža je v našich izbách typickým kvetom Vianoc. Pôvod vianočnej ruže sa viaže k Mexiku. Chudobné dievčatko si nemohlo dovoliť žiadny dar k Ježiškovmu narodeniu, a tak natrhalo rastliny kvitnúce popri ceste a odnieslo ich k oltáru do kostola. Lupene symbolizujú betlehemskú hviezdu a červená farba krv pri ukrižovaní. Toľko hovorí legenda. Dnes vianočnú ružu využívame na výzdobu. Pri jej výbere by sme mali dbať na kvalitu, pretože, pri dobrej starostlivosti nám vydrží aj dlho po Vianociach.

Ostatné vianočné ozdoby Anjeli sa dostávajú do popredia práve v tomto období, lebo sú považovaní za bytosti prinášajúce svetlo. Pripisuje sa im ochranná a pomocná funkcia. Analógiu vianočných zvoncov môžeme nájsť v pasení oviec. Ovce nosili a nosia na sebe zvony, aby sa nestratili. Zvonce preto pripomínajú, že Ježiš nechce, aby sa žiadna z jeho „ovečiek“ stratila a nikdy sa nezastaví, aby našiel všetky svoje ovečky. Vianočné sviečky sa zapaľujú v nádejí, že ďalší rok bude lepší ako ten predošlý. Majú symbolizovať peniaze, lásku a zdravie pre najbližší rok. Význam vianočných šišiek, ktorými dekorujeme vianočný stromček alebo veniec, spočíva v ich uzavretosti. To, že lupene šišiek pôsobia uzavreto symbolizuje to, že rodina má stáť blízko pri sebe. Ďalej reprezentujú nádej a nesmrteľnosť.

Vytlačiť stránku
Zdielať článok