Tipy a rady Na zdobenie medovníkov si vyrobte domáce farbivá

Či už sa chcete vyhnúť priemyselným potravinárskym farbám alebo doma potravinársku farbu nemáte a práve potrebujete, na pomoc vám prichádza ovocie, zelenina a korenie. Na rozdiel od potravinárskych farieb z obchodu možno nebudú také intenzívne, ale napríklad maliny okrem peknej ružovej farby dajú poleve aj úžasnú chuť. Do miešania farieb na medovníky zapojte celú rodinu. Pri tvorení nových pigmentov sa dobre zabavíte a možno vymyslíte ešte dokonalejší postup.

Aby bolo čo zdobiť, napečte si tie najlepšie medovníčky. Receptov na medovníky máme hneď niekoľko a každý je výborný

Na zdobenie medovníkov si vyrobte domáce farbivá

Základná poleva na medovníky

Najprv si spravte základnú polevu. Na bežné použitie vám bude stačiť polovica bielka, ale keďže idete experimentovať, čo sa vždy spája so zvýšenou spotrebou materiálu, pokojne spravte celú dávku z jedného bielka. Všetky ingrediencie pridávajte postupne, aby sa vám konzistencia nevymkla z rúk. Nič sa však nedeje, aj keď sa to stane:  Redšiu polevu použite na väčšie plochy, hustejšiu na ornamenty, čiarky či bodky. Keď sa vám podarí poleva príliš hustá, zrieďte ju s troškou teplej vody. Vodu pridávajte opatrne, aby ste polevu nerozriedili príliš.

Recept na medovníkovú polevu

Na bielu medovníkovú polevu budete potrebovať bielko, preosiaty práškový cukor a trochu citrónovej šťavy. Bielko vyšľahajte dotuha a postupne pridávajte cukor a citrónovú šťavu. Keď poleva dobre drží na šľahacej metličke, je hotová. Teraz ju môžete zafarbiť pridávaním farby po kvapkách, až dosiahnete želanú intenzitu farebného odtieňa. Polevu dajte do zatváracieho igelitového vrecúška, v rohu spravte malú dierku odstrihnutím rožteka a zdobte medovníky.

Prírodné farbivá

Polevu už máte hotovú, teraz sa pustite do prípravy domácich farbív. Šťavu získate buď odšťavením v odšťavovači, alebo rozmixovaním a precedením cez gázu. My však odporúčame farebný cukrový prášok:
Ovocie podlejte v hrnci trochou vody a varte 5 minút po zovretí. Ovocie vyberte a šťavu ďalej varte za stáleho miešania, až sa polovica odparí. Dajte pozor, aby vás prskajúca tekutina nepopálila. Do hotovej tekutiny vsypte 2 polievkové lyžice preosiateho práškového cukru a poriadne premiešajte, až sa všetok cukor zafarbí. Zmes nalejte na papier na pečenie a opäť pridajte dve polievkové lyžice práškového cukru. Prstami dokonale premieste, papier umiestnite na mriežku v rúre vyhriatej na 50 °C a vysušte.
Farebný cukor bude hrudkovitý a tvrdý. Skladujte vo vzduchotesnej nádobe a pred použitím farebný cukor rozdrvte valčekom na jemný prášok a preosejte. Potom už len vmiešajte do polevy alebo marcipánu.

Červená

Z varenej cvikly alebo černíc získate červenú farbu. Pravdepodobne nebude veľmi intenzívna, skôr tmavoružová, než intenzívne červená.

Ružová farba

Tmavočervené maliny cvikla pustia šťavu, ktorá zafarbí polevu na ružovo. Malinová farba bude svetlejšia, cviklová tmavšia.

Modrá farba

Odšťavte listy červenej kapusty a do šťavy dajte štipku sódy bikarbóny. Výsledkom bude pekná modrá farba.

Fialová farba

Asi už tušíte – fialovú farbu dajú medovníkovej poleve čučoriedky. Pre nové odtiene zmiešajte čučoriedkovú fialovú s ružovou malinovou alebo s modrou kapustovou.

Zelená

Zdrojov zelenej farby ponúka príroda hneď niekoľko. A každá má iný odtieň! Odšťavte svieže listy baby špenátu a dostanete peknú svetlozelenú farbu. Alebo použite chlorofyl a získate krásnu stromčekovo-zelenú. Chlorofyl použite tekutý; práškový rozpustite v malom množstve vody, aby ste nemali fľakatú polevu alebo si z neho pripravte farebný cukor. Zelenú farbu poleve dá aj:

Žltá

Žltú polevu, ale aj prsty, získate s kurkumou. Kým kurkumou docielite svetložltú farbu, sýtožlté medovníky nafarbíte so šafranom.

Oranžová

Farbiť medovníky sušenou paprikou sa vám asi pozdávať nebude, skúste teda mrkvovú šťavu. Zmiešajte ju so šafranom.

Hnedá

Nielen kakaom, ale aj škoricou alebo kávou dosiahnete hnedú farbu polevy na medovníky.

Čierna

Len ťažko by ste našli niečo, čo dokonale prefarbí bielu polevu na čiernu. Skúsiť to môžete s aktívnym uhlím. Živočíšne uhlie rozdrvte najemno, zmiešajte s troškou vody na kašu alebo z neho spravte farebný cukor a primiešajte do polevy.

Viac tipov na nezabudnuteľné Vianoce nájdete na Hello Tesco

Zdroj: Smarticular.net, simplysissom.com, biggerbolderbaking.com

Vytlačiť stránku
Zdielať článok