Zdravý životní styl Zdravie Ako sa žije s cukrovkou? Prevenciou je pohyb a strava

Človek s cukrovkou môže viesť normálny a plnohodnotný život. Musí sa len naučiť viac premýšľať o tom, čo jesť, plánovať svoj jedálniček, nezabúdať na pohyb a zvyknúť si na pravidelné dávky inzulínu. Kľúčom je plánovanie denného režimu s ohľadom na jedlo a odpočinok.

Čo spôsobuje cukrovku?

Cukrovka sa prejavuje zvýšenou hladinou cukru v krvi. Na vine je hormón inzulín, ktorý je produkovaný pankreasom. Inzulín má za normálnych okolností pomáhať organizmu získať cukor z krvi a pomôcť s jeho vstrebávaním do buniek. Z cukru potom jednotlivé bunky v tele získajú zdroj energie. Keď ale inzulín nestíha pomáhať so vstrebávaním cukru, bunky trpia nedostatkom energie. A akonáhle stúpne hladina cukru v krvi nad určitú hranicu, poškodzuje cievy a nervy. Zvyšuje sa tak riziko infarktu myokardu a angíny pectoris. Hladina, čiže množstvo cukru v krvi, sa nazýva glykémia.

U zdravého človeka glykémia neklesne pod 3,3 mmol/l a nalačno nepresiahne 6 mmol/l.
Len krátko po jedle je o trochu vyššia, ale za hodinu už klesá pod 7,7 mmol/l.

Typy cukrovky

Rozlišujeme dva typy cukrovky. Ochorenie na cukrovku 1. typu sa začne prejavovať už v detstve alebo v dospievaní. Vo výnimočných prípadoch však môžu ochorieť aj ľudia po 30. roku života.

Diabestes I. typu

Cukrovka 1. typu je označovaná ako autoimunitné ochorenie, čo v tomto konkrétnom prípade znamená, že obranyschopnosť tela ničí bunky v pankrease, ktoré by mali produkovať inzulín a chorý má úplný nedostatok inzulínu.
Pokiaľ má cukrovku matka a otec nie, cukrovka 1. typu sa u dieťaťa môže vyskytnúť s 2 – 3 % pravdepodobnosťou. Na 13 % vzrastá šanca v prípade, že matka ochorela na cukrovku už pred 8. rokom života.
Pokiaľ má cukrovku otec a matka nie, cukrovka 1. typu sa u dieťaťa môže vyskytnúť so 7 – 9 % pravdepodobnosťou.
Ak majú cukrovku obaja rodičia, cukrovka 1. typu sa u dieťaťa môže vyskytnúť s 30 % pravdepodobnosťou.

Diabetes II. typu

Pri cukrovke 2. typu síce pankreas inzulín produkuje, ale bunky naň nereagujú. Na vine býva nadmerné množstvo tuku v tele. Tým, že cukrovka tohto typu vzniká až v dospelosti, dá sa jej vypuknutie oddialiť vďaka zdravému životnému štýlu o mnoho rokov.
Pokiaľ má diabetes II. typu jeden z rodičov, cukrovka 2. typu sa u dieťaťa môže vyskytnúť s 33 % pravdepodobnosťou.
Ak majú tento typ diabetu obaja rodičia, cukrovka 2. typu sa u dieťaťa môže vyskytnúť so 75 % pravdepodobnosťou.

Ako sa cukrovka prejavuje?

Než sa diabetes naplno prejaví, môžete pozorovať nasledujúce symptómy:

 • smäd
 • únavu
 • bezdôvodné chudnutie
 • častú potrebu močenia aj počas noci
 • veľkú chuť do jedla alebo, naopak, nechutenstvo

Telo je tiež náchylné na infekcie, takže sa objavujú časté zápaly močového mechúra. Dych je cítiť po acetóne. Ak takéto príznaky pozorujete na sebe, navštívte lekára. Ten pre potvrdenie cukrovky vykoná ešte niekoľko vyšetrení. Prvým je odber krvi a druhým vyšetrenie moču. Nasledujú ešte ďalšie vyšetrenia na zmeranie hladiny inzulínu a protilátok.
Keď však včas nerozoznáte príznaky a nezasiahnete, hladina v krvi stúpne, bunky ho kvôli nedostatku inzulínu nemôžu vstrebávať, telo preto nemá energiu. Namiesto cukru teda organizmus začne premieňať na energiu tuky a vtedy sa do tela dostávajú ketolátky, ktoré okyslia organizmus. Celá situácia môže vyvrcholiť zvracaním, bolesťami brucha a až bezvedomím.

Ako sa dá cukrovka liečiť?

Život s cukrovkou má niekoľko zásad a pravidiel. Tým hlavným je udržiavať hladinu glykémie v rozmedzí 3,3 mmol/l a 6 mmol/l.
Pri cukrovke 2. typu stačí väčšinou len úprava jedálnička, kedy sa chorý musí zrieknuť sladkostí, upraviť príjem sacharidov a presne odmeriavať dávky potravín. K týmto opatreniam je vhodné tiež zaradiť nejaký šport. Lekári radia, aby to bol šport bez veľkej záťaže a s plynulým tempom: chôdza, plávanie, ľahká turistika či jazda na bicykli. Po skončení takejto fyzickej aktivity si musí pacient zmerať hladinu glykémie a prípadne cukor doplniť. Takže poruke by mal mať vždy napríklad hroznový cukor alebo sladké pitie.

Jedálniček pre diabetika

Ako by mal taký vyvážený jedálniček diabetika vyzerať?
Sacharidy by mali tvoriť 55 %,
bielkoviny 15 %
tuky 30 %.
Ďalšími zásadami, ktoré musí diabetik dodržiavať sú:

 • Obmedziť jednoduché cukry a živočíšne tuky
 • Menej soliť (maximálne 6 g soli denne)
 • Obmedziť alkoholické nápoje
 • Zvýšiť príjem vlákniny, vitamínov a minerálov
 • Dodržiavať pitný režim a vypiť min. 1,5 l nesladených nápojov denne

Potraviny, ktoré lekári diabetikom odporúčajú sú:

Naopak medzi zakázané potraviny pri cukrovke patrí tučné mäso, slanina či oškvarky, smotanové jogurty alebo šľahačka, majonézy a glutamát sodný v koreniach.

Paradajky sú skvelou potravinou aj pre diabetikov


Pri cukrovke 1. typu sa pridáva ešte aplikácia inzulínu. Ten si pacient pichá niekoľkokrát denne sám pomocou inzulínového pera. Existuje aj ale tzv. inzulinová pumpa, ktorá je pripevnená na telo pacienta a inzulín doplňuje nepretržite do tela sama vďaka malej ihličke, zapichnutej do kože. V niektorých prípadoch, ako je kúpanie, si však musí človek túto pumpu zložiť, pretože nie je vode odolná.

Tehotenská cukrovka po pôrode zmizne

Na cukrovku dočasne ochorie 2 – 6 % tehotných žien. Na vine sú hormonálne zmeny a znížená citlivosť tkanív na inzulín. Tehotenskú cukrovku možno poznať len špeciálnym testom, ktorý podstupujú nastávajúce mamičky medzi 24. – 28. týždňom tehotenstva. Test sa vykonáva nalačno a tehotná žena musí vypiť roztok s glukózou a potom sa meria hladina cukru v krvi. Ak sa na prvýkrát nepotvrdí diabetes, s testom sa pokračuje pre istotu aj na druhý deň.

Vyšetrenie v tehotenstve: Vyvíja sa bábätko správne?


Ak sa tehotenská cukrovka preukáže, je nutné dodržiavať diétne opatrenia. Základom je obmedziť príjem sacharidov a nesladiť, teda nekonzumovať jednoduché cukry. Odporúča sa jesť dostatok zeleniny a vynechať z jedálnička údeniny. Niekedy stačí pri tehotenskej cukrovke úprava jedálnička, v niektorých prípadoch sa musí pridať aj liečba inzulínom.

Ak je množstvo cukrov viac ako 5 g v 100 g výrobku,  takáto potravina nie je pri diabete vhodná.

V prípade, že má tehotná žena tehotenskú cukrovku, pristupuje sa k vyvolaniu pôrodu v termíne. Choroba totiž ovplyvňuje nielen mamičku, ale i bábätko, ktoré vďaka vyššej glykémii rýchlejšie rastie. Pôrodná váha by mohla presiahnuť aj 4 kg. Po pôrode tehotenská cukrovka väčšinou zmizne, ale existuje riziko, že mamičky ochorejú na diabetes 2. typu. Preto nie je dobré podceňovať kontroly na cukrovku i po pôrode a strážiť sa.

Pre ženy s tehotenskou cukrovkou je vhodnou bylinkou harmanček

Ako sa žije s cukrovkou? Prevenciou je pohyb a strava

Prevencia cukrovky existuje

Lepšie ako riešiť následky je, samozrejme, sa tejto chorobe vyhnúť. Prevencia spočíva v zdravom životnom štýle:

 • V jedle dodržujte pravidlo, že tuky nesmú tvoriť viac ako 30 % vášho denného energetického príjmu.
 • Živočíšne tuky nahraďte tými rastlinnými.
 • Jedlo si rozdeľte ideálne do 5 menších porcií za deň a vždy pridajte trochu zeleniny a ovocia.
 • Vyraďte bielu múku a naučte sa jesť celozrnné potraviny.
 • Okrem chudého mäsa si občas doprajte aj ryby a, naopak, obmedzte údeniny.
 • Nesmie chýbať ani pravidelný pitný režim.

Nájdite si každý deň čas napríklad len na krátku prechádzku a pravidelne sa hýbte. Vďaka fyzickej aktivite budete mať tiež lepšiu náladu a zároveň budete predchádzať chorobám srdca, ciev a cukrovke.

Zdroj: zdravyzivotscukrovkou.cz, tehotenskacukrovka.cz, zivotacukrovka.cz, nemta.cz, zena.aktualne.cz, abctehotenstvi.cz, prozeny.cz, cukrovka.zdrave.cz

Vytlačiť stránku
Zdielať článok