Dieťa Predškolák Ako vysvetliť predškolákom veci, ktoré im naháňajú strach?

Všetci niekedy potrebujeme poradiť, čo povedať a ako zareagovať, keď sa jedná o krízovú rodinnú situáciu alebo desivé správy. Britská klinická psychologička Dr. Mandy Bryonová vám pomôže svojimi radami.

Lekársky zákrok
Ak má vaše dieťa pred lekárskym zákrokom, hoci „iba“ odberom krvi, určite bude mať strach. Nemôže nič ovplyvniť a nie je to ani vo vašej moci. „Pri vysvetľovaní nevyhnuteľnosti zákroku je najlepšie odpovedať na rovinu a jednoducho – napríklad, že sa doktor potrebuje pozrieť na tvoje bruško, aby ti bolo lepšie,“ radí psychologička. „Zdržte sa podrobného vysvetľovania o detailoch vyšetrenia, to by dieťa ešte viac vydesilo.“

Dieťaťu pomôže, ak bude mať aspoň malý vplyv na priebeh vyšetrenia a zákroku. „Dovoľte dieťaťu, aby si vybralo hračky, ktoré si vezme so sebou, vedľa koho bude sedieť, aby si povedalo, čo chce na raňajky či koho chce držať za ruku.“

Desivé spravodajstvo
Hoci sa deti snažíme chrániť pred správami, ktoré sa ich priamo netýkajú, môže sa stať, že sa im dostanú do uší znepokojujúce informácie o dianí doma alebo v zahraničí.
Ak sa vás dieťa opýta, čo je únos, bomba, teroristický útok, britská psychologička radí najprv zistiť, kde sa o tom dieťa dozvedelo a prečo sa pýta, aby ste porozumeli kontextu jeho otázky. Svoju odpoveď budete musieť filtrovať a deťom povedať len určité informácie. „Cieľom nie je deti vystrašiť. Vašou úlohou je dieťa ubezpečiť, že je v bezpečí a bude oň postarané. Nemôžete dopustiť, aby dieťa žilo v neistote, musíte ho obklopiť uisteniami.“
Niekedy sa stane, že hoci celá spoločnosť žije určitou situáciou, dieťa akoby ju nevnímalo. No deti sú ako špongie a nasávajú všetky informácie okolo seba. Možno nevie, ako o tom začať hovoriť. Skúste tému nadhodiť a uvidíte, ako zareaguje. V lepšom prípade si naozaj žije iba vo svojom detskom svete.

Smrť domáceho maznáčika
Zo smrti domáceho zvieratka bude vaše dieťa rovnako nešťastné ako vy, ak nie viac. „Hovorte o tom, aký malo zvieratko šťastný život, a že teraz nastal čas, keď sa musíte rozlúčiť. Povedzte mu, že aj vy ste smutní a bude vám všetkým chýbať,“ vraví dr. Bryonová. „Dieťa sa tak naučí, že je niečo živé a po nejakom čase zomiera.“

Dieťaťu pomôže aj ak vy ako rodičia prejavíte smútok a vysvetlíte, že aj vám zvieratko chýba. Potom však dieťa rozpýľte: „Poďme teraz vymyslieť niečo, čo nám spraví radosť!“
Deti môžu pociťovať smútok za miláčikom aj niekoľko týždňov, ale ak to trvá viac ako mesiac, je lepšie poradiť sa s detským psychológom.

Karneval, Halloween, klauni
Hrozivé masky, kostlivci, duchovia – nielen Halloween, ale aj karneval či klauni môžu byť pre deti, ktoré nevedia, o čo ide, desivé. „Halloween je jedným z menej desivých okamihov, ktoré musíme predškolákom vysvetliť – môžete povedať, že je to len iba tak a je to zábava. Deti uvidia, že dospelí majú všetko pod kontrolou a pochopia, že je to len hra.“

Choroba člena rodiny
Svojmu dieťaťu povedzte len to, čo zodpovedá úrovni jeho chápania a čo potrebuje vedieť. „Je dôležité deťom niečo povedať, aby nepociťovali úzkosť plynúcu z nezodpovedaných otázok. Nemusia však poznať podrobnosti, napríklad že choroba je vážna a nie je isté, či sa člen rodiny vráti z nemocnice domov,“ odporúča lekárka. Môžete začať trebárs tým, že chorý musel do nemocnice, lebo tam ho vedia liečiť.
Ak chorý vyzerá vplyvom liečby inak, napríklad nemá vlasy po chemoterapii, povedzte o tejto zmene deťom skôr než ho uvidia. Aj tu hovorte len vecne a len to, čo je potrebné.
Určite sa poraďte s detským psychológom, ak je vážne chorý jeho rodič alebo súrodenec, či dokonca vy sami.

Smrť člena rodiny
Ak vám náhle zomrie člen rodiny, nehovorte o tom dieťaťu hneď. Sami budete potrebovať čas, aby ste sa ako tak spamätali a aby ste sa zamysleli nad tým, čo a ako dieťaťu poviete. Dr. Bryonová varuje, aby ste nevraveli, že milovaná osoba „zomrela v spánku“, alebo „zaspala, a už sa neprebudila“. „Deti v predškolskom veku premýšľajú veľmi konkrétne a slová, ktoré môžu byť pre dospelých útechou, môžu v dieťaťu vyvolať zmätenie a úzkosť. Psychologička odporúča jednoduché vysvetľovanie: „Sme smutní, pretože sa nám deduško nevráti. Zomrel, ale užili sme si s ním krásne chvíle. Pozrieme si fotky?“
Pokiaľ zomrie rodič dieťaťa alebo váš partner, ktorý ho vychovával, okamžite vyhľadajte pomoc detského psychológa. „Nemusíte sa držať jeho rád, ale budete potrebovať niekoho, s kým to prebrať. Pri trúchlení je ťažko vedieť, ako by ste mali v takýchto situáciách hovoriť s deťmi.“

Deti dobre reagujú na úprimnosť. Napriek tomu nemusia vedieť podrobnosti, je lepšie ich pred niektorými skutočnosťami chrániť. Ak budete deťom načúvať a zostanete pokiaľ možno čo najviac pozitívni, spoločne zvládnete ich obavy.

Zdroj: tesco-baby.com

Vytlačiť stránku
Zdielať článok

Články

Hopla! Neexistujú žiadne produkty zodpovedajúce vášmu filtrovaniu. Prosím, upravte kritériá vyhľadávania.