Tipy a rady 8 nápadov, ako spracovať paradajky na všetky spôsoby

Rajčiny chutia najlepšie čerstvé. Najobľúbenejšou formou spracovania rajčín je kečup a paradajková polievka. Ale to nie je všetko, čo sa s týmito voňavými červenými plodmi dá robiť. Existuje  viacero spôsobov, ako si doma urobiť bohaté paradajkové zásoby na mimosezónne mesiace.

Mrazenie

Áno, paradajky môžete pokojne aj mraziť, hoci to v našich končinách nie je štandardná úprava.  Ideálne sú zrelé a sladké plody, rovnako aj cherry paradajky. Tie väčšie obarte horúcou vodou, následne prudko schlaďte, zbavte šupky, nakrájajte na menšie kúsky a vložte do plastových krabičiek či vrecúšok, ktoré sú vhodné do mrazničky. Cherry paradajky stačí umyť a pokrájať. Mrazené paradajky sú vhodné do varených jedál, ktorým odovzdajú svoju charakteristickú vôňu a chuť aj uprostred zimy.

Ako sušiť rajčiny?

Sušené paradajky si podľa chuti môžete urobiť aj doma. Vhodné sú na to suchšie podlhovasté odrody, napríklad San Marzano. Paradajky zbierajte tesne pred spracovaním na sušenie. Rozrežte ich pozdĺžne, väčšie paradajky rozštvrťte. Čím budú kúsky tenšie, tým kratšie sa budú sušiť. Vyrežte pevnú strednú časť a vyberte semienka. Rajčiny osoľte a zmiešajte s bylinkami podľa chuti – ideálne s bazalkou, tymianom a oreganom, alebo s provensálskym korením. Takto pripravené paradajky môžete sušiť v rúre, v sušičke alebo na slnku.

Sušenie paradajok v rúre (6 – 9 hodín)
Paradajky poukladajte do sklenej alebo porcelánovej nádoby rozrezanou časťou hore. Plech na pečenie ani hliníková fólia (alobal) nie sú vhodné, pretože kyselina v rajčinách reaguje s kovom. Rúru vyhrejte na 75 – 80 °C a pri pootvorených dvierkach sušte asi tri hodiny. Potom paradajky otočte, jemne postláčajte a sušte ďalej, pričom intervaly otáčania skracujte. Takto postupujte, až kým sušené paradajky nie sú hotové.

Sušenie rajčín v sušičke (asi 8 hodín)
Rajčiny poukladajte reznou časťou hore, teplotu sušičky nastavte na 60 °C a paradajky po 4 – 5 hodinách otočte. Jemne ich stlačte a postup opakujte, až kým rajčiny nie sú vysušené.

Sušenie paradajok na slnku (približne 3 dni)
Pokiaľ je stabilné horúce počasie, paradajky môžete sušiť aj na slnku. Slnkom vysušené paradajky sú podľa mnohých najchutnejšie. Budete potrebovať sieť na sušenie, použiť môžete rám so sieťkou proti hmyzu. Sito umiestnite na priame slnko tak, aby okolo neho prúdil vzduch. Nakrájané paradajky poukladajte na sieťku a asi po 1,5 dni otočte. Ak sa počasie zhorší, podložky s rajčinami jednoducho premiestnite dovnútra. Rovnako tak spravte aj po západe slnka.
Rajčiny schnú nerovnomerne, preto už vysušené kúsky priebežne vyberajte. Sušené paradajky by mali pripomínať sušené marhule, teda by mali byť mäkké a poddajné. Presušené paradajky sú tvrdé, málo vysušené zas náchylné na plesne.

Nakladané paradajky v oleji
Sušené paradajky môžete uskladniť samostatne, ale ešte lepšie je ich zaliať olejom. Poukladajte vysušené rajčiny do zaváracieho pohára, prípadne pridajte strúčiky cesnaku či bylinky a zalejte olivovým olejom až po vrch. Zaliate horúcim olejom vydržia dlhšie.

Zaváranie rajčín

Tepelne spracované paradajky obsahujú paradoxne oveľa viac lykopénu – dôležitého antioxidantu ako tie čerstvé. Zavárané paradajky využijete v teplej kuchyni – do paradajkovej polievky, ako podklad na pizzu, do omáčky či pod mäso. Postup je jednoduchý: rajčiny zbavte šupy a natlačte do pohárov. Pridajte pol lyžičky soli a sterilizujte 15 – 20 minút pri 80 °C .

Zistite, čo je lykopén a prečo je pre vás zdravý 

Paradajková šťava

Rajčinová šťava je zdravá, pretože je plná lykopénu. Rajčiny nakrájajte, vložte do hrnca a za častého miešania ich rozvarte. Potom rozmixujte ponorným mixérom a prepasírujte cez jemné sito. Šťavu nalejte do zaváracích pohárov a sterilizujte pri 80 °C asi 20 minút. Poháre otočte hore dnom a nechajte vychladnúť.

Ochutnali ste už paradajkový džem?
Paradajkový džem alebo lekvár chuťovo pripomína šípkový. Rajčiny najprv zbavte šupy, potom poriadne rozmixujte a prípadne prepasírujte cez jemné sitko, aby ste ich zbavili jadierok. S použitím želírovacieho cukru vám príprava rajčinového džemu pôjde jedna radosť. Dokonalú chuť zabezpečí škorica, citrón alebo postrúhané jablko a na kontrast pridajte aj trochu čili alebo zázvoru.

Paradajkové chutney

Paradajkové chutney (alebo čatní) je skvelé k pečenému alebo grilovanému mäsu. Na rozohriatom oleji osmažte dve nadrobno nakrájané šalotky, na nich skaramelizujte 150 g hnedého cukru , prilejte 250 ml vínneho octu a pridajte kilo ošúpaných nakrájaných paradajok. Dobre premiešajte, pridajte ďalších 100 g hnedého cukru, podľa chuti korenie – bazalka, oregano, tymian, čili, zázvor, bobkový list, pridať môžete aj jablko alebo nastrúhanú cukinu. Zmes varte prikrytú asi pol hodinu, častejšie premiešajte, aby sa nepripálila. Ešte horúce čatní nalejte do zaváracích pohárov, otočte hore dnom a nechajte vychladnúť.

Kečup je klasika – urobte si ho podľa Jamieho Olivera 

Zdroj: diyncrafts.com, delishably.com, pinterest.com

Vytlačiť stránku
Zdielať článok