Táto webová stránka už nie je optimalizovaná pre Mozilla 5.0.
Obsah webovej stránky sa nemusí zobrazovať správne alebo môžu byť obmedzené niektoré funkcie.
Najlepšie skúsenosti získate, ak použijete jeden z nasledujúcich prehliadačov:
Každý z nás chce pre svoje deti to najlepšie. Nie vždy si však uvedomujeme, že to najlepšie neznamená za každú cenu byť vždy tým „najlepším“ rodičom, ktorý dieťaťu kúpi všetko, čo chce, a vo chvíli, keď to chce, vyrieši zaň každý problém a zodvihne ho vždy, keď spadne. Týmto spôsobom okrádame deti o množstvo dôležitých lekcií, ktoré majú zažívať ešte v mladšom veku, keď ich dôsledky nebolia tak ako v dospelosti. Aby boli naše deti kompetentné, zodpovedné a zrelé osobnosti, musíme ich občas nechať spadnúť a opäť vstať, ale aj nechať riešiť náročnejšie situácie. Akých chýb sa teda najčastejšie dopúšťame a ako sa im ďalej vyhnúť?
Mohlo by vás zaujímať aj: Deti by sme okrem iného mali učiť aj zvládať stres. Ako na to?
Mnohí by sa mohli snažiť oponovať: veď my sa snažíme svoje dieťa len chrániť. Áno, to je potrebné. Musíme však vedieť, kedy nechať deti zakúsiť aj pády a sklamania, aby sa ich nebáli a naučili sa, že patria k životu rovnako ako úspech a radosť. Naše dieťa by si malo odrieť kolená toľkokrát, kým sa nenaučí, že môže žiť aj s odreninou. Aby sa nebálo na ihrisko vyraziť znovu, aj keby malo opäť spadnúť. Tak to totiž v živote funguje.
Hovorí sa, že dnešní rodičia nad deťmi, obrazne povedané, poletujú ako helikoptéry. Krúžia nad dieťaťom a keď uvidia čo i len malý náznak problému, znesú sa k nemu, vyriešia ho a potom sú opäť v strehu, aby spozorovali ďalší. Deti sa potom naučia, že akýkoľvek problém sa jednoducho vyrieši sám bez toho, aby zaň niesli zodpovednosť. Nechajme teda deti, nech sa snažia vyriešiť si svoje problémy samy. Občas je náročné udržať si odstup, hlavne keď vidíme, že sa dieťa niečím trápi. Dôverujme mu však, že to dokáže aj bez našej pomoci.
Metódy „medaily aj za účasť“ boli svojho času populárne, ale ukázalo sa, že na deti majú neblahý vplyv. Ak rodičia dieťa vyzdvihujú aj za podpriemerné výsledky a prehliadajú jeho nepekné správanie, dieťa nezvláda pocit prehry. Je možné, že čoskoro začne klamať o svojich výsledkoch alebo podvádzať len preto, lebo neunesie osobné zlyhanie. Nikdy naň a na dôsledky z neho plynúce totiž nebolo zvyknuté.
Prečítajte si: 10 vecí, ktoré by učitelia chceli povedať rodičom
Deti nemusia vždy dostať to, čo chcú. Ich prvotné sklamanie časom prejde, ale rozmaznanie a pocit, že bez úsilia vždy získajú to, čo chcú, už nie. Aj keď je to ťažké, pretože by sme svojim deťom najradšej zniesli aj modré z neba, naučme sa občas hovoriť nie. Neučme ich, že za dobré známky dostanú materiálnu odmenu. Dobrá známka by pre ne mala znamenať odmenu sama osebe v podobe ich úspechu. Pokiaľ za všetko dostanú darček, nebudú mať vnútornú motiváciu a už vôbec bezpodmienečné pocity úspechu a radosti.
Mnohí z nás dávajú svoje minulé ja za príklad svojim deťom: „Keď som ja bol v tvojom veku...“ Naučme sa však hovoriť aj o svojich chybách, ktoré sme v ich veku urobili, ako sme sa cítili a čo nás to naučilo. Deti tak môžu pozorovať paralely a naše lekcie im môžu pomôcť predchádzať ich vlastným chybám. Ocenia našu úprimnosť a zraniteľnosť.
Aj keď je dieťa inteligentné, neznamená to, že je vyspelé alebo pripravené na život. Pozorne sledujme aj ďalšie aspekty jeho chovania a nesústreďujme sa len na jeho inteligenciu. Dobrým kompasom bude miera samostatnosti, ktorú dosahujú ostatní vrstovníci nášho dieťaťa. Pokiaľ sú samostatnejší než naše dieťa, doprajme mu viac zodpovednosti a spoľahnime sa, že ju unesie.
Tip na ľahšiu prípravu do školy: Deti by sa nemali úloh báť, ale mali by sa im postaviť čelom. Ukážte im, ako na to!
Najlepšia rada pre rodičov je takáto: vychovávajme príkladom. Keď dieťa uvidí súlad v našich slovách a akciách, začne si nás vážiť. Pochopí, že dokážeme robiť ťažké morálne rozhodnutia bez zaváhania a držať sa ich, a tak to dokáže aj ono samo. Zanechávajme veci a ľudí za sebou bohatších, lepších a šťastnejších. Naše dieťa bude nasledovať náš príklad.
Pre výchovu našich detí platí to isté ako pre náš úspešný život: naučme sa uprednostniť zajtrajší úspech pred dnešným potešením. To platí vo všetkých smeroch, či už ide o zdravú stravu, ekonomický aspekt zadlženosti, alebo o dosahovanie skvelých výsledkov v škole i v práci.
Pri výchove novej generácie úspešných a sebavedomých jedincov začnime jednoducho a držme sa svojich zásad:
Zdroje: www.forbes.com