Zdravý životní styl Zdravie 3 tipy, ako predísť typickým cyklistickým zraneniam

Cyklistika má desiatky výhod. Okrem toho, že je to zdravé aeróbne cvičenie, šetrí aj životné prostredie a prospieva našej celkovej kondícii či duševnej pohode.

Na druhej strane má však aj svoje negatíva. Či už ide o pády, bolesti spodnej časti chrbta, kolien, zápästia, krku, achiloviek, chodidiel, zranenia sú akousi neblahou súčasťou cyklistiky. Aj keď sa niektorým nemožno stopercentne ubrániť, v prípade predvídateľných zranení je prevencia vo vašich rukách.

Vyberáte nový bicykel? Voľte nielen podľa ceny, ale aj podľa kvality.

3 tipy, ako predísť typickým cyklistickým zraneniam

 1. Optimalizujte polohu a vyhnite sa bolestiam kolien

  Cyklistom sa často stáva, že na bicykli nemajú správnu polohu. Ak nie sú chodidlá správne umiestnené na pedáloch bicykla, môže to spôsobovať bolesť kolien až zápal. Kolená by pri jazde na bicykli nemali smerovať von ani dovnútra. Tiež viac počúvajte svoje telo a netlačte sa do príliš vysokého tempa.

 2. Nepodceňujte rozcvičku, môžete tak predísť pretrhnutiu achilovky

  Pretrhnutá Achillova šľacha je bežným poranením cyklistov. Vo väčšine prípadov dochádza k jej pretrhnutiu cca 2 až 6 cm nad pätou – v mieste najmenšieho zásobenia šľachy krvnými vlásočnicami. Ak je achilovka veľa namáhaná, postupne degeneruje, takže je náchylnejšia na náhle zranenia. Pretrhnutiu nepredchádzajú žiadne väčšie bolesti, ale po ňom nasleduje dlhá, 3- až 12-mesačná rekonvalescencia. Aj preto je toto zranenie veľmi nepríjemné.

  Najčastejšie dochádza k pretrhnutiu po nedostatočnej rozcvičke, veľkej námahe či po nedoliečených zápaloch. Pred každou jazdou sa teda snažte čo najviac rozohriať a po nej si zas dopriať kvalitný strečing.

 3. Cvičením posilníte chrbát a znížite pravdepodobnosť vzniku bolestí

  Bolesti spodnej časti chrbta sa najčastejšie objavujú po dlhej jazde na bicykli (prípadne počas nej) a môžu vyústiť až do chronického stavu. Pravidelným posilňovaním chrbta si spevníte svalstvo a chrbát vás bude bolieť menej. Pri opakujúcich sa bolestiach je však najlepšie poradiť sa s odborníkom, či je vaša poloha na bicykli správna a tiež či sa zbytočne nepreťažujete. Rozcvička pred jazdou a strečing po nej by pre vás mali byť samozrejmé.

Zdroje: www.rothmanortho.com, www.cyclingweekly.com

Vytlačiť stránku
Zdielať článok