Zdravý životní styl Relax Zásady pestovania orchideí pre dlhé a bohaté kvitnutie

Orchidey sa na Zemi vyskytujú už okolo 100 miliónov rokov a od 18. storočia sa tešia veľkej obľube ako izbové rastliny. Istotne k tomu prispieva najmä to, že ich bohato kvitnúce stonky tešia oči aj niekoľko mesiacov. Orchidey je možné pestovať v rôznych podmienkach, pretože v prírode sa vyskytujú od trópov okolo rovníka cez mierne pásmo až po arktickú tundru.

No skôr, než si povieme, ako orchideu kúpiť, kam ju postaviť a ako sa o ňu starať, pozrime sa na tieto pyšné krásky z botanického hľadiska.

Názov „orchidea“ je odvodený od názvu čeľade vstavačovitých, po latinsky orchidaceae. V tejto čeľadi je okolo tisíc rodov a až 30-tisíc druhov. Genetická nestálosť vstavačovitých rastlín umožnila ich kríženie nielen medzi druhmi, ale aj medzi rodmi. Pestovatelia orchideí z toho majú nekonečnú radosť, a tak je dnes na svete vyše 100-tisíc hybridov a kultivarov orchideí, pričom stále vznikajú nové.

Vo voľnej prírode rastú orchidey prichytené v korunách stromov a na iných rastlinách epifyticky, čo znamená, že rastú vo vzduchu a neparazitujú. Iba dva rody – paphiopedilumcymbidium – rastú v pôde. Stromy a rastliny poskytujú orchideám všetko, čo potrebujú: Majú tu dostatok čerstvého vzduchu na to, aby mohli dýchať koreňmi, ktoré vyživujú rastliny vodou a živinami z okolia. Divokým orchideám nehrozí ani premokrenie, zároveň majú dostatočnú vzdušnú vlhkosť a dosť svetla, ktoré milujú. Myslite na to aj pri svojich domácich orchideách.

Kvety orchideí sú rozdelené na šesť okvetných lístkov, z nich sú tri kališné a tri korunné.

Všetky voľne žijúce druhy orchideí sú chránené Dohovorom o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a rastlín (CITES).

Orchidey sa používajú pri výrobe korenín, parfumov aj v medicíne.

Kupujeme orchideu: Ako vybrať zdravú rastlinu v obchode?

Najčastejšie predávanými a cenovo najdostupnejšími sú orchidey rodu phalaenopsis. Pohľady priťahujú strapcami kvetov na dlhej stonke, nenechajte sa však zlákať iba ich farbou. Pri nakupovaní orchideí venujte pozornosť aj listom a koreňom. Listy rastliny by mali byť sýtozelené, lesklé, pevné, bez poškodenia, fľakov či nebodaj škodcov. Žltý list v spodnej časti medzi ostatnými zelenými nemusí znamenať ochorenie, ale iba toľko, že je už starý a jednoducho odpadne ako listy stromu na jeseň. Skontrolujte aj korene a ich výhonky. Mali by byť svieže, zelené a striebristé. Nakoniec sa pozrite, koľko pukov má rastlina nasadených. Čím viac, tým dlhšie vám ešte pokvitne.

Keď ste si vybrali, opatrne preneste orchideu domov. Nevystavujte ju veľkému chladu, teplu ani priamemu slnku a odneste ju čo najskôr do jej nového domova.

Dobrá rada: Kupujte radšej staršie rastliny, mladé sú na pestovanie náročnejšie.

Všeobecné zásady pestovania orchideí

Orchidey majú rady teplo, svetlo a vzdušnú vlhkosť. Rozmeňme si to na drobné.

Teplo
Denné teploty medzi 22 – 27 °C a v noci okolo 18 °C sú pre orchidey ideálne. Krátkodobé výkyvy teplôt prežijú, ale dlhodobé im škodia, rovnako ako letné poludňajšie horúčavy.

Svetlo
Orchideám sa bude dariť pri oknách na východnej alebo západnej strane. Svetlo majú tak rady, že ich v krátkych zimných dňoch radšej presuňte na južnú stranu, alebo prisvetľujte na deň dlhý 12 až 14 hodín. Myslite aj na to, že orchidey nemajú rady priame svetlo a priame slnečné lúče im vyslovene škodia.

Phalaenopsisy majú rady slabšie ranné slnečné lúče, vandy zase potrebujú intenzívne svetlo.

Vzduch
Orchidey milujú vzduch, najviac vlhký aspoň 50 %. No pretože vo väčšine domácností nedosahuje vlhkosť vzduchu ani 40 %, potrebujú rastliny zvlhčovanie. Dostatočnú vlhkosť vzduchu im zabezpečí poprašovanie vodou z rozprašovača alebo špeciálny obal na kvetináč pre orchidey. Ten je smerom dolu zúžený alebo vnútri vytvarovaný tak, že črepník s rastlinou nedosahuje na jeho dno. Tam sa môže držať voda, ktorá udržiava vlhkosť bez toho, aby sa korene namáčali. Prípadne postavte orchideu na misku s kamienkami – do nich nalejte vodu tak, aby bola tesne pod ich vrchom, a pravidelne vodu dolievajte.

Myslite však aj na to, že orchidey majú rady čerstvý vzduch. Doprajte im ho pravidelným vetraním, ktoré ich zároveň chráni pred vznikom hubovitých ochorení.

Orchidea má rada vlhkosť vzduchu 50 – 80 %.

Sadenie a presádzanie orchideí

S presádzaním orchideí z obchodu si nemusíte robiť starosti aj niekoľko rokov. Tieto kráľovné okenných parapetov nemajú veľmi rady zmeny.

Väčšina orchideí rastie na vzduchu prichytená k stromom alebo iným rastlinám. Ich korene majú v takomto prostredí dostatok vzduchu aj vlahy, preto orchidey potrebujú substrát, v ktorom dobre cirkuluje vzduch, vlhkosť sa v ňom nedrží dlho a koreňom poskytuje dobrú oporu. Na pestovanie orchideí je podľa druhu rastliny vhodný substrát z:

 • borovicovej kôry,
 • rašelinníka,
 • sušených koreňov,
 • kokosových vlákien,
 • korku,
 • perlitu,
 • minerálnej vlny,
 • lávových kameňov,
 • hrubého štrku,
 • zmesi z týchto materiálov.

Pre phalaenopsisy a iné epifyty používajte substrát bez rašelinníka a kokosového vlákna. Substrát s ich prídavkom je vhodný na pestovanie zemných orchideí.

Črepník na pestovanie orchideí by mal byť priesvitný, aby sa ku koreňom dostávalo svetlo a mohla prebiehať fotosyntéza. Veľkosťou by mal byť skôr menší. Vhodnú veľkosť nájdete tak, že korene rastliny sa jemne dotýkajú okrajov. Najpraktickejší je umelohmotný, z ktorého rastlinu pri presádzaní v prípade potreby jednoducho vystrihnete. Tento črepník potom môžete postaviť na misku s kameňmi alebo vložiť do ozdobného obalu na orchidey.

Zdravý koreňový bal orchidey

Orchideám sa dobre darí v menších kvetináčoch, preto ich netreba presádzať hneď, keď z nich vyrastú. Dôvodmi na presádzanie orchideí sú:

 • starý, rozpadávajúci sa substrát, ktorý neumožňuje dostatočnú cirkuláciu vzduchu,
 • nestabilnosť rastliny v pôvodnom kvetináči, keď nepomáha ani opora,
 • korene vyrastajúce z kvetináča.

Neodporúča sa presádzať kvitnúce orchidey. Ak je však problém naozaj závažný, je lepšie prísť o kvety ako o celú rastlinu.

Ako presádzať orchidey?

Skôr než orchideu presadíte, venujte pozornosť substrátu. Deň pred presádzaním zalejte nový substrát vriacou vodou, čím zničíte zárodky chorôb a škodcov. Nechajte substrát vo vode, až pokým ho nepoužijete. Tak bude mať dostatok vlhkosti a orchideu nebudete musieť po presadení šokovať zálievkou. Ak na to nemáte čas, substrát namočte aspoň na chvíľu.

Orchideu opatrne vyberte z pôvodného kvetináča, aby ste nepoškodili korene. Korene dôkladne očistite a umyte pod tečúcou vodou. Čistými záhradníckymi nožnicami odstráňte nahnité a vyschnuté korene a listy, rany zasypte škoricou alebo aktívnym uhlím. Nemusíte sa obávať, že by orchidea na vzduchu zvädla. V prípade potreby vydrží bez substrátu aj pár dní s koreňmi v zaváraninovom pohári.

Na dno nového kvetináča dajte vrstvu hrubého štrku alebo polystyrénu na zlepšenie priepustnosti. Ak je dôvodom presádzania starý substrát, môžete rastlinu zasadiť do pôvodného kvetináča. Korene rastliny vložte do kvetináča a opatrne obsypte substrátom.

Dajte pozor, aby ste nezahrabali korene,
ktoré vyrástli na vzduchu – odumreli by.

Na zvýšenie stability môžete pomedzi korene do substrátu zapichnúť paličky, o ktoré rastlinu opriete. Rastlinku nepolievajte aspoň týždeň, pri použití dobre navlhčeného substrátu vydrží bez poliatia aj dva týždne.

Orchidey po presadení „odpočívajú“ aj niekoľko mesiacov. V tom čase zredukujte zálievku a nehnojte ich. Len čo rastlina obnoví rast, teda začne vyháňať nové listy, korene či kvety, môžete ju začať polievať aj prihnojovať ako zvyčajne.

Polievanie orchideí: Menej je viac

Na polievanie sú tieto nádherne kvitnúce kvety trochu náročnejšie. Dlhšie vydržia v suchom substráte, príliš veľa vody ich zaručene zahubí, pretože nebudú môcť dýchať koreňmi. Orchideám stačí pravidelná zálievka raz týždenne, keď substrát celkom preschne. Zavlažovať môžete:

Namáčaním do vody

Kvetináč s orchideou ponorte do odstátej vody – či už do vane, do vedierka, alebo priamo do ozdobného obalu. Po cca 10 až 15 minútach orchideu opäť postavte do sucha, z ozdobného kvetináča vylejte vodu.

Polievaním

Orchideu zalejte a po 10 minútach prebytočnú vodu z podmisky vylejte. Korene nesmú stáť vo vode, inak odhnijú! Pri polievaní dávajte pozor, aby sa voda nedostala do srdiečka v strede listov, resp. do listových pazúch.

Postrekovaním

Pri postrekovaní je menšie riziko premokrenia. Rovnako ako pri polievaní dbajte na suché srdiečko a nepremokrenie substrátu.

Odparovaním

Dostatok vlhkosti zabezpečí orchideám odparovanie zo spodnej misky. Nalejte do ozdobného obalu na orchidey cca 2 až 3 cm vody, resp. toľko, aby sa voda nedostala ku koreňom. Alebo postavte kvetináč s orchideou do misky s vrstvou kamienkov a zalejte ich vodou tak, aby bol vrch kamienkov suchý. Odparujúca sa voda bude udržiavať substrát dostatočne vlhký a zároveň zvlhčuje vzduch okolo rastliny aj v miestnosti.

Orchideám v kuchyni môžu škodiť výpary aj časté vetranie.

S hnojením orchideí buďte opatrní

Zo substrátu získavajú orchidey len minimum živín, preto ich treba prihnojovať.

Hnojiť môžete tyčinkami alebo tekutým hnojivom. Tyčinky s hnojivom zapichnuté do substrátu uvoľňujú živiny postupne. Tekuté hnojivo môžete aplikovať s polievaním alebo na listy.

Nech už si vyberiete akúkoľvek formu hnojenia, pamätajte na to, že priveľa hnojiva rastlinu zničí. Hnojte raz za mesiac a iba počas aktívneho rastu. V zime a po presadení doprajte kvetinám pokoj na regeneráciu. Nehnojte ani kvitnúce rastliny.

Pri dobrej starostlivosti sa vám orchidea odmení krásnymi kvetmi.

Rozmnožiť orchideu sa vám podarí z výhonkov – keikov

Pokiaľ by ste chceli doma rozmnožovať svoje obľúbené kvety, počkajte si, kým z nich vyrastú nové výhonky – tzv. keiky. Zvyknú vyrásť na stonke po odkvitnutých kvetoch alebo z bočného výhonku. Nechajte keiky na materskej rastline, kým nemajú dostatočne vyvinuté listy a aspoň 6 korienkov. Potom novú orchideu opatrne oddeľte a zasaďte do malého kvetináča. Postup je rovnaký ako pri presádzaní.

Rozmnožovať orchidey zo semien sa vám doma podarí len veľmi ťažko. Dá sa povedať, že je to prakticky nemožné. Semená orchideí potrebujú extra podmienky na klíčenie so špeciálnou látkou a rastovými hormónmi. Klíčia veľmi pomaly, prvé listy sa objavia až po niekoľkých mesiacoch a trvá roky, kým takáto rastlinka vykvitne.

Kvitnutie orchideí podporíte zaštipovaním

Za dobrú starostlivosť sa vám orchidea odmení nádhernými kvetmi – v dobrých podmienkach v závislosti od druhu môže kvitnúť až 6 mesiacov. V tomto smere sú phalaenopsisy mimoriadne vďačné. Keď spozorujete, že orchidea vyháňa stonku s púčikom, pripevnite ju k opore, kým je ešte mäkká a pružná. V kvitnutí rastlinku podporíte tak, že po odkvitnutí posledného kvetu odštipnete stonku tesne nad tretím očkom od základného klasu. Niektoré rastliny však netreba ani zaštipovať a onedlho vyženú na stonke nové kvety. Po takomto druhom kvitnutí už doprajte orchidei oddych a kvetné stonky odstrihnite.

Kvitnú iba zdravé a dostatočne vyživované orchidey.

Choroby orchideí a ich problémy vám ukážu listy

Pestovateľov vystraší každá zmena na listoch ich miláčikov. Práve listami s vami kvety „komunikujú“ a dávajú vám najavo, že je o ne dobre postarané, alebo sa niekde stala chyba.

Tmavozelené listy, málo listov, kožovité listy signalizujú málo svetla. Orchideu presuňte bližšie k oknu, na východnú alebo západnú stranu, alebo ju prisvetľujte.

Žlté listy pri inak zdravej rastline znamenajú prirodzené odumieranie. Namiesto nich rastlina nasadí listy nové.

Vráskavé listy, ako aj striebrosivé korene sú znakom nedostatočnej závlahy. Rastlinu dobre polejte, pozor však na premokrenie!

Žlté listy s červenými bodkami, bledozelené až žlté listy, mäkké a ochabnuté listy, listy biele alebo so žltými suchými fľakmi upozorňujú na priveľa silného slnka, najčastejšie na južnej strane. Poškodené listy odstrihnite po zdravú časť. Kvety premiestnite na miesto s rozptýleným svetlom – niekedy stačí dať ich pred záclonu smerom do miestnosti, stiahnuť žalúzie, inokedy treba zmeniť svetovú stranu. Orchidea bude potrebovať určitý čas, kým sa zaklimatizuje.

Tučné pseudohľuzy volajú po pestovaní na hrubých kusoch kôry alebo lávovej horniny a po šetrnom polievaní.

Rastliny, ktoré pseudohľuzy netvoria a mali by, potrebujú viac vody. Zavlažujte častejšie alebo ich presaďte do substrátu s machom či kokosovým vláknom.

Škodcovia a choroby orchideí

Orchidey najčastejšie napádajú hubové ochorenia z premokrenia. Takúto napadnutú rastlinu ihneď vyberte z mokrého prostredia a asi 10 dní nezalievajte ani nepostrekujte. Ak sa stav nezlepší, vyberte ju, poškodené časti odstráňte a orchideu zasaďte do suchšieho substrátu. Potom polievajte zriedkavejšie menším množstvom vody.

Hniloba koreňov a pseudohľuzí postihuje zväčša ukryté časti rastliny, preto sa o nej tak rýchlo nedozviete. Vzniká z nesterilného substrátu a nadbytočnej vody. Postihnutú časť treba odrezať a použiť fungicíd na ošetrenie. Pokiaľ má rastlina ešte dosť zdravých koreňov, môže koreňovú hnilobu prežiť.

Čierna hniloba vzniká zo stojacej vody na rastline a prejavuje sa čiernymi škvrnami najprv na listoch, neskôr aj na zvyšných častiach rastlín. Rastliny nepostrekujte a postihnuté časti odstrihnite sterilnými nožnicami.

Bakteriálna mäkká a hnedá hniloba má rada vlhko. Spoznáte ju podľa „pľuzgierov“ na listoch, ktoré môžu nepríjemne zapáchať. Škvrny mávajú hnedý okraj, môžu byť podľa druhu rastliny priesvitné alebo čierne a vpadnuté. Vírus sa rýchlo rozširuje a phalaenopsis dokáže zničiť za dva dni. Infikované časti okamžite odstráňte sterilným nástrojom a dezinfikujte fungicídmi. Pomôže aj postriekanie postihnutej rastliny a jej „susediek“ peroxidom vodíka.

Pleseň na kvetoch ničí kvety v teple a vlhku. Vyzerá ako malé čierne a hnedé škvrny. S kvetmi sa hneď bez milosti rozlúčte, rastlinu ošetrite fungicídom a nabudúce dostatočne vetrajte.

Škodcovia štítničky a puklice sa prejavujú lepkavými listami. Orchideu umyte a ošetrite prípravkom proti škodcom.

Druhy orchideí

Orchidey sa podľa stonky rozdeľujú do dvoch hlavných skupín:

 • Jednonohé (monopodiálne) – ich stonka sa nerozvetvuje, má jeden vrchol, z ktorého vyrastajú korene, listy aj kvety. Do dĺžky rastie rastlina len z jedného konca a môže mať aj niekoľko metrov. Najznámejší zástupcovia monopodiálnych orchideí sú phalaenopsis, vanilla, vanda.
 • Viacnohé (sympodiálne) – stonka má rastový vrchol, na konci ktorého vyrastú kvety, a vtedy stonka prestáva rásť. Rastlina vyháňa nové stonky z bočných púčikov, z ktorých vyrastajú najprv listy, neskôr korene a potom kvety. Tieto orchidey tvoria pseudohľuzy, ktoré slúžia ako zásobárne živín pri dlhšom období sucha.

K najobľúbenejším doma pestovaným orchideám patria phalaenopsis (lišajovec), paphiopedilum (črievičkovec), cattleya (katleja), dendrobium, oncídium, vanda

Phalaenopsis
Lišajovec je najpopulárnejšia bytová orchidea, vhodná aj pre začiatočníkov. Kvitne spravidla v zime a na jar malými až strednými kvetmi rôznych farieb, od bielej až po tmavobordovú, takmer čiernu. Pri dobrej starostlivosti môže kvitnúť aj 4 až 6 mesiacov. Nevytvára pseudohľuzy, ako zásobáreň živín slúži 2 až 6 listov, ktoré môžu mať až 80 cm. Korene má phalaenopsis mäsité, zelenostriebristé. Vyrastajú z dolnej strany stonky a aj spomedzi listov. Dariť sa im bude v teple nad 22 °C, na nie veľmi intenzívnom svetle východnej a juhovýchodnej strany.

Paphiopedilum
Kvety črievičkovca pripomínajú papučku a kvitnú niekoľko mesiacov. Na svetlo sú menej náročné ako iné druhy orchideí. Majú rady hnojenie počas celého roka a pravidelné zalievanie, teploty až do 29 °C, 80-percentnú vlhkosť a východnú alebo juhovýchodnú stranu.

Cattleya
Čo ubrala príroda katleji na vzraste, to jej pridala na veľkosti kvetov. Stredne veľké až veľké kvety katleje sú viacfarebné. Najlepšie sa jej darí na východnej strane, so zálievkou mäkkou vodou. Ku kvitnutiu ju povzbudí minimálna zálievka počas dvoch mesiacov. Kvitnúť zvykne mesiac v období od októbra do novembra.

Zásady pestovania orchideí pre dlhé a bohaté kvitnutie

„Opičia“ orchidea – vidíte v jej kvete tvár opice?

Dendrobium
Pri dendrobiu rozlišujeme teplomilné hybridy Dendrobium phalaenopsis a chladomilné hybridy Dendrobium nobile.

Dendrobium phalaenopsis má trvalo olistenú pseudohľuzu, z ktorej vyrastá dlhší stvol s kvetmi na vrchole. Kvety sú fialové, ružové, biele, žltozelené s červeným stredom a nevoňajú. Majú rady teplotu okolo 28 °C a južné okná, v lete s trochou tieňa.

Typ nobile má kvety po celej dĺžke pahľuzy. Vyrastajú nad jednotlivými kolienkami po dvoch až troch kvetoch. Tento typ potrebuje v lete vonku polotieň a vnútri chlad na svetlom mieste, inak sa mu nedarí.

Oncídium
Kvety oncídia pripomínajú motýle a voňajú ako vanilka. Tento rod orchideí má rád častú zálievku, no zároveň dostatočné vetranie koreňov. Kvety majú rady dlhé svetlo, až 16 hodín.

Vanda
Zaujímavým hybridom je vanda. Nesadí sa do substrátu, ale pestuje sa voľne na vzduchu alebo v košíčkoch či vo vázach. Na starostlivosť je táto kvetina náročná rovnako ako domáce zvieratko. Vyžaduje vysokú vlhkosť a každodenné namáčanie do vody alebo sprchovanie. 

Vedeli ste, že...
...
vanilka sa získava z orchidey Vanilla planifolia?

Zdroj: Wikipedia, aos.org, orchid-care-tips.com, hoya.sk

Vytlačiť stránku
Zdielať článok