Zdravý životní styl Zdravý štýl Ako vybrať nový bicykel? Rozhoduje účel aj veľkosť

Ak ste začiatočníci a vlastný bicykel ste ešte nemali, môže sa zdať jeho výber ako veľká neznáma. Ničoho sa však nemusíte obávať. Čím viac informácií získate vopred, tým lepšie sa vám bude nakupovať. Dbajte hlavne na svoje vlastné potreby a vyberajte si tiež podľa bezpečnosti a kvality. Dáme vám niekoľko užitočných rád, ktoré vám pomôžu pri výbere.


Stanovte si rozpočet, ale buďte v rámci neho flexibilní

Začiatočníci len ťažko odhadnú, koľko asi budú musieť za nový bicykel zaplatiť. Spravte si prehľad o cenách a stanovte si svoj rozpočet. Ak však v obchode zistíte, že ním nedokážete pokryť všetky svoje cyklistické požiadavky, buďte pripravení posunúť svoj rozpočet o kúsok vyššie. Je lepšie, ak nebudete kupovať ten najlacnejší bicykel, ale zameriate sa skôr na dobrý bicykel za dobrú cenu, aké ponúka aj Tesco. Choďte na to chytro a vždy zvažujte, čo za určitý obnos dostanete.

Pri kupovaní bicykla myslite aj na doplnky, ako sú prilba, rukavice, fľaša na vodu či ďalšie nevyhnutnosti, bez ktorých sa skôr či neskôr na bicykli jednoducho nezaobídete.

Prečítajte si aj: Ako si vybrať oblečenie na bicykel?

Bude pre vás lepší horský, mestský alebo cestný bicykel?

Je rozdiel, či budete na bicykli chodiť na nákupy alebo do práce, či po zradných lesných cestičkách do hôr, alebo cez víkendy na cyklotrasy. Ak vám má bicykel poslúžiť na to, aby ste sa trochu dostali do formy alebo aby ste sa mohli prepravovať po meste, kúpte si mestský bicykel či hybrid. Pre hladký terén alebo štrk vám bezchybne postačí horský bicykel. V prípade, že sa chystáte na technické a tvrdé, respektíve skalnaté terénne trasy, využijete aj plne odpružený horský bicykel so slušnou technickou výbavou.

Hladký asfalt zas najlepšie zvládnete s cestným bicyklom. Tradičné cestné bicykle sú skvelý kompromis medzi pohodlím a rýchlosťou. Tie pohodlnejšie sú stavané skôr na dlhšiu vytrvalostnú jazdu, kým kratšie a rýchlejšie vzdialenosti zvládnete lepšie na „aero“ modeloch.

Vedeli ste, že...
... dobré bicykle kúpite aj v Tescu?

Ak je váš rozpočet o niečo vyšší a jazdu si chcete vyložene užívať, zamyslieť sa môžete aj nad elektrobicyklom. Je síce ťažší a náročnejší na údržbu, najmä z dôvodu nabíjania, ale zato vás udrží v tempe, aj keď s dychom už chvíľami nestačíte.

Kupujete detský bicykel? Poradíme vám, ako vybrať bicykel pre dieťa.

Ako vybrať nový bicykel? Rozhoduje účel aj veľkosť

Bicykel si vyskúšajte, aby vám sadla veľkosť

Pri nákupe berte do úvahy veľkosť bicykla podľa svojej výšky.

Platí, že ak stojíte pätami na zemi, medzi rámom a rozkrokom by mal byť rozdiel asi 8 až 10 cm.

Ak teda máte napríklad 171 až 175 cm, mal by rám vášho bicykla dosahovať veľkosti 54 až 56 cm. Pri výške 181 až 185 cm to už bude 58 až 60 cm. Veľkostné tabuľky sú síce dostupné aj na internete, ale osobná skúška je vždy istejšia.

15 výhod bicyklovania: Prečítajte si, čo všetko je na bicyklovaní pozitívne.

Zdroj: www.teamsport.cz, www.bycicle-guider.com, www.bicyckling.com

Vytlačiť stránku
Zdielať článok