Dieťa Predškolák Kupujete prvý detský bicykel? Poradíme vám, ako vyberať

Neviete sa dočkať, kedy sa pridáte k zástupu rodičov, ktorí nahrbení behajú popri svojom potomkovi, aby ho naučili ovládnuť tajomstvá bicyklovania? Na kúpu detského bicykla sa treba poriadne sústrediť a vziať do úvahy viaceré parametre.

Pomocné kolieska alebo bez pedálov?
Kúpiť bicykel pre deti je zásadná vec. Bicykel pre trojročné dieťa nie je to isté čo pre sedemročné. V oboch prípadoch môže ísť o prvý bicykel a v oboch prípadoch potrebuje malý cyklista predovšetkým rovnováhu. Na jej získanie tu máte dve možnosti – prvou je umiestnenie pomocných koliesok k zadným kolesám. A tou druhou je kúpa modelu bez pedálov pre deti od dvoch do šiestich rokov. Bicykel – odrážadlo pomáha dieťaťu naučiť sa vyvažovať a udržiavať rovnováhu. Ktorú si vyberiete?

Správna veľkosť
Existuje celá séria parametrov, ktoré označujú veľkosť detského bicykla v závislosti od veku a výšky dieťaťa. Mnoho rodičov zvolí radšej väčšiu veľkosť, aby ho nemuseli tak rýchlo meniť za nový, keď dieťa vyrastie. Alebo naopak, keď je bicykel už malý, nemenia ho za väčší. V oboch prípadoch ide o chybu a bez vhodnej veľkosti si dieťa jazdu nebude užívať, dokonca aj riziko pádu a zranenia je vyššie, a to predsa nepotrebujeme. Aby ste vedeli, či ste trafili tú správnu veľkosť, riaďte sa podľa  jednoduchého pravidla – váš potomok musí sediac na bicykli dosiahnuť oboma nohami na zem. Napríklad štvor- až päťročné dieťa, ktoré meria 100 – 110 cm, by malo mať veľkosť bicykla 16. Šesť- až osemročné s výškou 120 – 135 cm zas veľkosť 20.

Ľahké detské modely
Keď vyberáte detský bicykel, nemali by ste siahať po hocijakom type. Určite trafíte správne,  ak bude konštrukcia bicykla ľahká, kvalitná a navrhnutá pre deti. Na trhu dnes máme prepracované dvojkolesové tátoše. Dajú sa prehadzovať rýchlosti či meniť pomocné kolieska. Určite oceníte aj detaily, ako sú vymeniteľné a nastaviteľné časti. Existujú aj značky, ktoré dovoľujú nastaviť rám bicykla, umožňujú prispôsobiť veľkosť prevodovky, pedálov, dĺžku a šírku riadidiel či veľkosť bŕzd. To všetko v závislosti od rastu vášho potomka.     

Riadna výbava
Staršia generácia sa naučila bicyklovať bez prilby a zopárkrát preto riadne vydesila seba aj rodičov. Koľko malých cyklistov skončilo na pohotovosti s rozbitou hlavou sa snáď nedá ani spočítať. Preto sa teraz vždy dôrazne odporúča, aby deti mali na hlave za každých okolností prilbu náležitej veľkosti a riadne upevnenú. Na ruky aj kolená im dajte chrániče, keďže pravdepodobne zopárkrát pristanú na betóne. A oblečenie im vybavte reflexnými prvkami, aby ich každý už z diaľky registroval.

V rukách profesionálov
Pri kúpe prvého bicykla spravíte najlepšie, ak zájdete do špecializovaného obchodu, kde vám bude poradí vyškolený predavač a pomôže vám zorientovať sa vo výbere. Keď sa bude vaše dieťa na bicykli cítiť bezpečne a dobre, rýchlo si bicyklovanie osvojí a obľúbi.

Vytlačiť stránku
Zdielať článok