Táto webová stránka už nie je optimalizovaná pre Mozilla 5.0.
Obsah webovej stránky sa nemusí zobrazovať správne alebo môžu byť obmedzené niektoré funkcie.
Najlepšie skúsenosti získate, ak použijete jeden z nasledujúcich prehliadačov:
Vedeli ste, že...?
Šošovica sa radí medzi najstaršie plodiny, ktoré sa kedy pestovali. Len pre predstavu, pestuje sa už viac ako 8500 rokov! Zmienky o nej nájdeme dokonca aj v biblii.
Viete, že šošovica obsahuje mnoho bielkovín? Viac ich nájdete snáď len v mäse a sóji. V šošovici je viac bielkovín ako v drvivej väčšine druhov fazule. Optimálna je kombinácia šošovice a obilnín. Dostanete do tela naozaj veľa bielkovín.
V šošovici je ukryté veľké množstvo rôznych látok, ktoré prospievajú ľudskému organizmu. Vynikajúci je aj fakt, že obsahuje železo. To sa vstrebáva v kombinácii s vitamínom C. Šošovica neobsahuje žiadny cholesterol a má minimálny glykemický index. To robí indický šošovicový dhal nielen chutným, ale aj zdravím pokrmom. Ak budete chcieť získať z šošovice väčšie množstvo aminokyselín, nie je problém nechať ju naklíčiť. Nejde o nič zložité, stačí len miska s vodou.
Cibuľu, cesnak aj zázvor nakrájame na drobno.
V hrnci rozpálime olej, pridáme kurkumu, rímsku rascu a 1 minútu restujeme.
Keď sa korenie rozvonia, pridáme cibuľu, cesnak a zázvor. Restujeme asi 5 minút, pridáme paradajky, šošovicu a zalejeme vodou. Varíme 20 minút, resp. kým nezmäkne šošovica.
Hotový dhal by mal mať konzistenciu hustej kaše. Počas varenia ho sledujeme a ak treba, podlejeme ho vodou.
Hneď ako je dhal uvarený, odstavíme a vmiešame doň špenát.
Kuracie prsia nakrájame na hrubšie prúžky a striedavo ich napichujeme na drevené špajdle. Mäso z každej strany dochutíme kurkumou, čiernym korením a soľou.
Mäsové špajdle opečieme z každej strany na rozpálenej panvici.
Dhal podávame ako hlavné jedlo s uvarenou ryžou a kuracím mäsom na paličkách.
TIP: Dhal môžete pripraviť aj hustejší ako kašu, či redší ako hustú polievku. A šošovicu môžete použiť aj hnedú či žltú.