Zdravý životní styl Relax Vianoce: Vziať umelý vianočný stromček alebo živý

Ozdobený stromček je symbol Vianoc. Uvažujete nad živým alebo umelým vianočným stromčekom? Prečítajte si, aké výhody a nevýhody majú oba typy a ako sa o nich starať. Ale existuje aj kompromis medzi oboma uvedenými variantmi.


Pôvod tradície zdobenia vianočného stromčeka

Zdobenie vianočného stromčeka má korene v starých pohanských zvyklostiach, keď sa zelené stromčeky zdobili počas „svätých nocí“ zasvätených slnečnému božstvu. Počas týchto nocí sa tancovalo pod stromami a na ich vetvách viselo ovocie či sladkosti.


Existuje aj legenda, podľa ktorej vytvoril prvý ozdobený vianočný stromček írsky opát Kolumbián. Mal za úlohu v Burgundsku kázať pohanom o sviatku narodenia Krista. Kolumbián chcel prilákať čo najviac ľudí, a preto zostavil horiace pochodne do tvaru kríža a umiestnil ich na starý obradný ihličnan. Žiara prilákala veľké množstvo ľudí. Vďaka tomuto gestu sa stal takto ozdobený strom symbolom Ježišovho zrodenia.


Aký vianočný stromček si vybrať? Živý, umelý alebo v kvetináči?

Umelý vianočný stromček 

Umelý vianočný stromček vám vydrží mnoho rokov bez toho, aby stratil ihličie. Šetrí vám tak peniaze, aj keď počiatočná investícia je väčšia, než kúpa živého stromčeka. Má dokonalý tvar a nemusíte sa oň starať, ani po ňom upratovať. Nevýhodami umelého stromčeka sú jedovaté látky, ktoré sa uvoľnia pri jeho likvidácii. Na výrobu a dopravu umelého vianočného stromčeka sa spotrebuje oveľa viac energie, než na vypestovanie živého vianočného stromčeka.

Živý vianočný stromček 

Živý vianočný stromček jednoducho k Vianociam patrí. Väčšina takých stromčekov sa dnes pestuje na špeciálnych plantážach alebo patria medzi prestrihmi lesných škôlok. Živý stromček si však žiada určitú starostlivosť a upratovanie padajúceho ihličia. Musíte riešiť, ako sa ho po Vianociach zbaviť.

Najlacnejším variantom býva smrek obyčajný, ktorý však veľmi skoro opadá. Ihličie vydrží o niečo dlhšie na smreku pichľavom. Borovica tiež vydrží dlho, ale má redšiu korunu aj vetvy. Najvhodnejším stromčekom je jedľa kaukazská, ktorá takmer neopadáva, je odolná, má husté konáre a ihličie. Vďaka tomu vás však vyjde cenovo najdrahšie.


Vianočný stromček v kvetináči - ekologický kompromis

Vianočný stromček v kvetináči je kompromisom medzi oboma vyššie uvedenými variantmi. Ide o ekologickejšiu alternatívu. Taktiež vám môže vydržať niekoľko rokov rovnako ako umelý stromček, cez Vianoce bude zase voňať v obývačke ako rezaný stromček. Do Vianoc ho môžete mať vonku na záhrade alebo balkóne, na sviatky si ho nasťahujete domov.

Pozor však na teplotný šok z presunu z chladu do tepla. Dajte stromčeku čas na aklimatizáciu, inak zahynie. To však vyžaduje niekoľko dní až 2 týždne, podľa toho, ako veľmi nízke teploty panujú vonku.


Ako sa starať o živý vianočný stromček?

Až si prinesiete živý vianočný stromček domov, uložte ho do chladnej miestnosti alebo von. Nikdy ho nedávajte na priame slniečko ani k oknu alebo ku kúreniu (vzdialenosť minimálne 1 meter), pretože by veľmi rýchlo uschol.

Nezabudnite kmienok stromčeka postaviť do stojana s vodou, stromček tak vydrží dlhšie a zostane dlhšie svieži. Ak skladujete stromček vonku v mrazoch, postavte ho tiež do nádoby s vodou a do nej pridajte glycerín. Vďaka tejto látke voda v nádobe nezamrzne. Vodou kropte aj ihličie.

Kam živý stromček vyhodiť?

Až vám živý vianočný stromček doslúži, odstrojte ho a skompostujte. Druhou možnosťou je doniesť ho do zbernej stanice. Niektoré mestá ponúkajú po sviatkoch odvoz vianočného stromčeka. Informujte sa na príslušnom úrade alebo na stránkach vášho mesta.


Aké dať vianočné ozdoby na stromček? Vianočné osvetlenie a vianočná hviezda sú základ

Než začnete na Vianoce stromček zdobiť vianočnými ozdobami, upevnite ho do stojana na vianočný stromček a umiestnite na vybrané miesto v dome. Ako prvý krok dajte na stromček vianočné osvetlenie. Po svietiacich reťaziach nasledujú nerozbitné ozdoby. Tie krehké  nechajte až ako posledné. Vianočné ozdoby si rozvrhnite tak, že tie väčšie a ťažšie zavesíte nižšie, na mohutnejšie konáre. Drobnejšie a ľahšie vianočné ozdoby smerujte skôr do hornej polovice stromčeka. Potom siahnite po vianočných reťaziach a strapcoch. Bodkou zdobenia je vianočná hviezda alebo iná ozdoba, ktorá príde na špičku stromčeka.

Naši predkovia zdobili vianočné stromčeky predovšetkým ozdobami z prírodných materiálov - z dreva a slamy. Medzi tradičné ozdoby patria aj tie látkové, háčkované, papierové alebo z drôtikov a korálikov. Tento štýl zdobenia je ale obľúbený aj dnes. Klasikou sú už tiež sklenené vianočné gule rôznych farieb a vzorov.

Vianoce: Vziať umelý vianočný stromček alebo živý

Ako farebne zladiť všetky vianočné ozdoby na stromčeku, to záleží na vkuse každého. Niekto ladí stromček len do jednej či dvoch farieb, čo stromčeku dodá na eleganciu. V jednoduchosti je krása.

Najčastejšie sa používa červená, modrá, zlatá, strieborná alebo žltá farba.

Nemusíte sa však spoliehať len na ozdoby z obchodov. Pokojne dajte voľnosť fantázii vašej a vašich detí a vyrobte si originálne kúsky. Vyrábať sa dajú papierové reťaze, hviezdy aj zvončeky. Obzvlášť pre deti je zdobenie stromčeka veľkou udalosťou, preto ich nechajte, aby sa na tejto tradícii čo najviac podieľali.

Zdobiť sa dá ale aj sladkosťami. Okrem čokoládových figúrok skúste stromček vyladiť pomocou perníčkov, vlašských orechov, malých jabĺčok. Originálne vianočné reťaze sa dajú vytvoriť aj z popcornu, navlečeného na niti.


TIP: Prečítajte si článok, aký význam skrývajú vianočné ozdoby?


Zdroj: novinky.cz, zena.aktualne.cz, milujivanoce.cz, blesk.cz, prazsky.denik.cz

Vytlačiť stránku
Zdielať článok

Články

Hopla! Neexistujú žiadne produkty zodpovedajúce vášmu filtrovaniu. Prosím, upravte kritériá vyhľadávania.