Tipy a rady Silná imunita – odolný bojovník proti prechladnutiu

Je však dôležité uvedomiť si, že pri častom užívaní liekov sa znižuje ich účinnosť. Doprajme telu prírodnú medicínu bez zbytočných vedľajších účinkov a zásobme ho potravinami, ktoré mu dodajú vitamíny a prirodzene zvýšia imunitu.

Antibiotiká z prírody

Oreganový olej je jedným z najsilnejších antibakteriálnych éterických olejov, má antibakteriálne a protiplesňové účinky. Dokonca je účinný aj voči kmeňom baktérie E. coli. Môžete ho používať ako prírodné antibiotikum, zmiešaný s vodou alebo kokosovým olejom. Dávka závisí od vášho zdravotného stavu, neužívajte však viac ako 2 kvapky naraz. Najdôležitejšie je, aby ste používali 100 % terapeutický olej vysokej kvality. Nezabudnite, že olej z oregana sa nemá užívať dlhšie ako 14 dní.

Med z manuky je jedným z najbohatších antimikrobiálnych zdrojov v prírode. Má široké spektrum antibakteriálnych schopností, ničí baktérie a posilňuje imunitu. Užívajte 1 až 2 polievkové lyžice denne, môžete ho pridať do jogurtu či smoothie alebo natrieť na toast. Zbytočne ho nezohrievajte, lebo tým znižujete jeho terapeutické účinky. Môže sa tiež používať priamo na rany a na menšie poranenia.

Cesnak sa už po stáročia používa proti infekčným chorobám a jeho antibakteriálne účinky boli známe už v 18. storočí. Antimikrobiálne vlastnosti cesnaku sú najsilnejšie, keď je surový. Cesnak nasekajte alebo pretlačte a nechajte 10 minút pôsobiť, aby sa uvoľnili enzýmy, ktoré sa premieňajú na účinný alicín. Užívajte preventívne jeden strúčik cesnaku denne.

Cibuľu sme zvyknutí používať hlavne do vývarov, polievok, omáčok či pod mäso. Má však podobné antibiotické účinky ako cesnak. Ak chcete využiť liečivé účinky cibule, rozrežte ju na polovicu a nechajte 10 minút odstáť. Baktérie zničíte užívaním nakrájanej cibule zmiešanej s kokosovým olejom a pretlačeným cesnakom.

Echinacea je silným stimulátorom imunitného systému. Dokáže bojovať s mnohými infekciami. Ak začnete užívať echinaceu pri prvých príznakoch prechladnutia, pomôžete organizmu zbaviť sa choroby oveľa skôr. Užívajte 10 mg echinacey na 1 kg telesnej hmotnosti počas 10 dní a zvýšite svoju obranyschopnosť a imunitu.

Probiotiká

Či už užívate prírodné, alebo farmaceutické antibiotiká, nezabudnite zároveň užívať aj probiotiká. Pomáhajú zvyšovať počet dobrých baktérií v črevách. Užívanie probiotík dokáže posilniť imunitný systém a to obzvlášť v čase, keď užívate antibiotiká, ktoré dobré baktérie zničili.

Silná imunita – pevné zdravie

Čo môžete urobiť pre to, aby ste svoje deti uchránili pred množstvom baktérií a vírusov? Bohužiaľ, deti si tým jednoducho musia prejsť, imunitu si budujú postupne. Lekári tvrdia, že 6 až 8 prechladnutí ročne je v norme. Je však užitočné učiť deti dobrým návykom – ak si ich osvoja, posilnia svoj neustále ohrozovaný imunitný systém.

1. Podávajte deťom viac ovocia, zeleniny a strukovín. Mrkva, fazuľa, pomaranče, jahody – všetky tieto potraviny obsahujú vitamíny posilňujúce imunitu. Zvyšujú tiež produkciu bielych krviniek a bojujú proti infekciám. Pokúste sa prinútiť svoje deti, aby zjedli minimálne 1 veľkú šálku čerstvého ovocia a zeleniny denne, pri batoľatách je to objem dvoch polievkových lyžíc. Varte im tiež pravidelne polievky, ktoré im dodajú energiu a vitamíny.

2. Doprajte deťom dostatok „vitamínu S“. Áno, hovoríme o spánku. Nedostatok spánku spôsobuje väčšiu náchylnosť na choroby. Koľko spánku denne deti potrebujú? Novorodenec až 18 hodín, batoľatá od 12 do 13 hodín a deti predškolského veku asi 10 hodín. Ak vaše dieťa odmieta spávať cez deň, naučte ho, že večer musí ísť spať skôr.

3. Dojčite, pokiaľ môžete. Materské mlieko obsahuje látky podporujúce imunitu, biele krvinky a vitamíny. Pôsobí ako liek proti ušným infekciám, alergiám, hnačkám, infekciám močových ciest, ale aj proti syndrómu náhleho úmrtia dojčiat. Materské mlieko posilňuje rozvoj mozgu, chráni dieťa pred cukrovkou, Crohnovou chorobou a tiež pred rakovinou. Lekári odporúčajú dojčiť minimálne 1 rok.

4. Hýbte sa celá rodina. Cvičením sa zvyšuje imunita. Ak chcete, aby vaše deti pravidelne cvičili, choďte im príkladom. Cvičte spolu s nimi. Medzi obľúbené rodinné aktivity patria bicyklovanie, plávanie, turistika, korčuľovanie či tenis.

5. Zabráňte šíreniu baktérií. Dbajte o to, aby si deti často umývali ruky mydlom. Hygiene treba venovať osobitnú pozornosť, najmä tesne pred jedlom. Ak vaše dieťa ochorie, hneď vyhoďte jeho aktuálnu zubnú kefku. Nie preto, aby sa znovu nenakazilo (ak je už raz nakazené, druhýkrát sa rovnakými baktériami nenakazí), baktérie však preskakujú medzi zubnými kefkami ostatných členov rodiny.

6. Vyhnite sa pasívnemu fajčeniu. Ak vy alebo iný rodinný príslušník fajčíte, mali by ste s tým prestať. Cigaretový dym obsahuje viac ako 4 000 toxínov, z ktorých väčšina môže dráždiť alebo usmrcovať bunky v tele. Deti sú náchylnejšie na škodlivé účinky pasívneho fajčenia, pretože rýchlejšie dýchajú a majú menej rozvinutý prirodzený detoxikačný systém. Dym zvyšuje náchylnosť na ušné infekcie, astmu aj bronchitídu. Negatívne tiež ovplyvňuje neurologický vývoj.

7. Netlačte na pediatra, aby za každých okolností predpísal vašim deťom antibiotiká. Nádcha či chrípka – naučte sa rozoznať ich príznaky. Antibiotiká liečia iba choroby spôsobené baktériami, ale väčšina detských chorôb je spôsobená vírusmi.

Čaj na boj proti bacilom

Oregano má silné antimikrobiálne účinky. Cesnak je zase prírodné antibiotikum. Zázvor stimuluje cirkuláciu krvi a čili podporuje odstraňovanie hlienov. Horúci čaj zvyšuje vnútornú teplotu tela, vďaka čomu vie organizmus účinnejšie bojovať proti bacilom. Tento účinný recept je vhodný nielen pre deti, ale aj pre dospelých.

Silná imunita – odolný bojovník proti prechladnutiuČo budete potrebovať?

Ako na to?

Vodu dajte do hrnca, pridajte všetky suroviny okrem medu a citrónovej šťavy. Priveďte do varu a na miernom ohni varte aspoň 20 minút. Nechajte mierne vychladnúť, jemne ochuťte medom a citrónovou šťavou a podávajte pri prvých príznakoch prechladnutia. Snažte sa vypiť denne aspoň 3 šálky. Iba pitie čaju však nestačí. Chorobu je potrebné aspoň počas jedného až dvoch dní vyležať v posteli.

Ako alternatívu si skúste pripraviť aj korenistú verziu s klinčekmi a škoricou – domácu zázvorovú medicínu – alebo uvarte deťom silný vývar.

Zdroj: evablaho.sk, observer.com

Vytlačiť stránku
Zdielať článok