Dieťa Detské zdravie Chrípka u detí: Namiesto antibiotík uvarte silný vývar

Vaše ratolesti predstavujú pre chrípkové vírusy hotové behajúce a poskakujúce terče. Veľmi ľahko sa na ne nalepia, keď si podávajú ruky, objímajú sa alebo hrajú, ochutnávajú svoje desiate či džúsiky, alebo si proste len zabudnú umyť ruky či priložiť ruku na ústa pri kašľaní a kýchaní. Imunita detí sa ešte len vyvíja, a tak nemusí byť natoľko silná, ako je tomu u dospelých. Ako teda spozorovať symptómy chrípky čo najskôr, kedy vyhľadať lekára a ako sa jej najlepšie úplne vyhnúť?

Ako spoznáte príznaky chrípky u detí?

Symptómy chrípky u detí sa prejavujú nasledovne:

 • náhle vystúpenie horúčky,
 • zimnica,
 • extrémna únava a malátnosť,
 • bolesti kĺbov a svalov,
 • strata chuti do jedla,
 • bolesti hlavy,
 • bolesti v krku,
 • suchý kašeľ.

Rodičia si chrípku u detí často zmýlia aj so žalúdočnou virózou, pretože jej ďalšie príznaky sa môžu prejavovať:

 • nevoľnosťou,
 • bolesťou brucha alebo žalúdka,
 • vracaním a slabosťou.

Inkubačnú dobu chrípky nepodceňujte

Nositeľ chrípkového vírusu môže šíriť nákazu približne jeden až tri dni predtým, než sa uňho prejavia prvé príznaky. Potom čo chrípka prepukne, je dieťa infekčné ďalších 5 až 7 dní. Preto je vhodné nechávať deti s chrípkou doma minimálne týždeň, aby sa nákaza rýchlejšie nešírila.

Chrípku vyvoláva vírus, preto antibiotiká netreba

Presnejšie možno chrípkové vírusy rozdeliť do troch skupín:
Typy A a B: Tieto vírusy sú pre nás nebezpečné, pretože sa v spoločnosti vyskytujú takmer každý rok a navyše majú schopnosť mutácie – to znamená, že ľudia sú každoročne vystavovaní novým typom vírusov. Spôsobujú nepríjemné príznaky a v horšom prípade aj epidémie, zvlášť medzi žiakmi materských a základných škôl.
Typ C: Spôsobuje iba mierne (niekedy dokonca žiadne) príznaky choroby chrípky ako problémy respiračného ústrojenstva či mierny suchý kašeľ.

O potrebe antibiotík rozhoduje lekár a CRP test. Na chrípku nie sú potrebné

Ako chrípku liečiť a kedy je potrebné vyhľadať lekára?

Lekársku pomoc je najlepšie vyhľadať vo všetkých prípadoch chrípky. Váš obvodný lekár bude najlepšie vedieť, ako dieťaťu uľahčiť v chorobe a opäť ho "postaviť na nohy". Liečba chrípky u vášho dieťaťa bude závisieť od veku, symptómov a celkového zdravotného stavu. Môže však obsahovať analgetiká pre utlmenie bolestí alebo antipyretiká, ktorá znižujú horúčky. Antibiotiká vírusové ochorenie neriešia a podávajú sa v prípade, kedy na vírusovú infekciu nasadá bakteriálna infekcia.

Domáca liečba funguje!

Nezabúdajte na blahodarné účinky domácej liečby. Dieťaťu doprajte veľa odpočinku, tekutín a pokoja na lôžku. Skvele padne tiež silný domáci vývar so zeleninou či horúce bylinné čaje s medom a citrónom. Pripravte sa na minimálne týždňovú liečbu. Aj keď sa už dieťa bude cítiť dobre, nepodceňte doliečenie a do kolektívu ho nedávajte skôr, kým nie je úplne zdravé. Inak vám o chvíľu opäť ochorie, pretože jeho slabý imunitný systém taký nápor nezvládne.

Prevencia je najdôležitejšia

Odborníci tvrdia, že najlepšiu prevenciu chrípky predstavuje pravidelné očkovanie. Vakcinácia by mala znížiť výskyt ochorení a tiež potrebu hospitalizácie chorých. Chrípková epidémia sa u nás vyskytuje hlavne v období mrazov (od decembra do marca) a nové vakcíny odporúčané pre aktuálny rok Svetovou zdravotníckou organizáciou k nám prichádzajú už od septembra. Najvhodnejšie dobou pre očkovanie proti chrípke sú teda mesiace október a november.
Pred chrípkou môžete svoje deti ochrániť tiež tým, že ich naučíte dodržiavať základné princípy prevencie chrípky:

 • vyhnúť sa bezprostrednému kontaktu s chorými ľuďmi,
 • umývať si často a opakovane ruky, najlepšie mydlom,
 • nepožičiavať si mobilné telefóny, poháre, príbory a podobne,
 • dodržiavať správnu životosprávu – jesť pestrú stravu vrátane ovocia a zeleniny, otužovať sa a pravidelne sa pohybovať, často vetrať miestnosti a dbať na dostatočný spánkový režim.

Chrípka u detí: Namiesto antibiotík uvarte silný vývarPosilňujte detskú imunitu priebežne počas celého roka

Zdroje: szu.cz, webmd.com, hopkinsmedicine.org

Vytlačiť stránku
Zdielať článok