Táto webová stránka už nie je optimalizovaná pre Mozilla 5.0.
Obsah webovej stránky sa nemusí zobrazovať správne alebo môžu byť obmedzené niektoré funkcie.
Najlepšie skúsenosti získate, ak použijete jeden z nasledujúcich prehliadačov:
Sušené rajčiny síce pochádzajú z južného Talianska, no miluje ich celý svet. Talianski roľníci dostali kedysi výborný nápad. Chceli si totiž rajčiny vychutnávať počas celého roka, a tak ich začali sušiť na horúcom južnom slnku. Suchý a horúci vzduch spolu so silou slnečných lúčov vysušil paradajky, ktoré sa vzápätí nakladali do extra panenského olivového oleja v sklenených pohároch. Tak sa zrodil jeden z mnohých ikonických vývozných artiklov Apeninského polostrova.
Vyskúšte si paradajky doma. Vieme, ako na to.
Čo s nimi? Najjednoduchšia vec, ktorú so sušenými paradajkami môžete urobiť
Jedál so sušenými paradajkami je nekonečné množstvo. Od rôznych predjedál cez cestoviny, omáčky, ryžu, mäso až po ryby.
„Povedzme, že najlepší spôsob, ako si ich vychutnať je tento – zoberte domáci chlieb a zľahka ho opečte. Postriekajte ho olivovým olejom a na vrch rozmiestnite sušené paradajky, kapary aj ančovičky. Najlepšie chutí s pohárom bieleho vína,“ prezrádza pre náš portál kuchár a spolumajiteľ stupavskej reštaurácie Ristorante pizzeria Da Mario e Nicola Mario Maglione.
Recepty zo sušených paradajok
Zozbierali sme pre vás skvelé recepty, ako tento chutný poklad využiť. Každému jedlu dodajú výraznú a originálnu chuť. Či už v podobe pesta alebo naložené v oleji.
Sušené paradajky, recept č. 1: Nakladané sušené paradajky
Sušené paradajky vložte do vopred vysterilizovaného skleneného pohára spolu so strúčikom cesnaku, bazalkou a trochou korenia. Poctivo ich stláčajte smerom nadol tak, aby medzi nimi zostalo čo najmenej vzduchu. Zároveň však tlačte jemne, aby ste ich nezničili. Zalejte ich kompletne extra panenským olivovým olejom a uistite sa, že nikde nie sú vzduchové bubliny.
Ak je to potrebné, o pár hodín doplňte olivový olej, aby boli paradajky úplne zaliate. Mali by vám takto vydržať niekoľko mesiacov. Predtým, ako sa do nich pustíte, počkajte aspoň týždeň, aby sa chute dobre premiešali.
Sušené paradajky, recept č. 2: Pesto zo sušených paradajok
Ingrediencie
300 g sušených paradajok
1 lyžica oregana
1 lyžica kapár
bylinky podľa chuti (čili, bazalka, petržlenová vňať)
olivový olej – najlepšie sicílsky
50 g píniových orieškov
Postup
Opláchnite sušené paradajky a osušte ich kuchynskou utierkou. Do vriacej vody nalejte 70 ml octu a povarte v nej paradajky 5 minút. Potom ich vyberte a osušte. Medzitým orestujte na panvici píniové oriešky. Do mixéra vložte paradajky, petržlenovú vňať, kapary, čili, bazalku a extra panenský olivový olej. Mixujte spolu a po chvíľke pridajte píniové oriešky.
V prípade potreby dolejte viac oleja. Hotové pesto vlejte do vysterilizovaných pohárikov a ak si to masa vyžaduje, dolejte viac oleja.
Sušené paradajky, recept č. 3: Opičí chlieb s parmezánom a pestom
Ingrediencie (8 porcií)
Na cesto
500 g polohrubej múky
7 g droždia
1 lyžička soli
½ lyžičky cukru
4 lyžice olivového oleja
240 ml vody
Na plnku
75 g roztopeného masla
100 gr parmezánu
4 lyžice pesta zo sušených paradajok
Postup
Najskôr si pripravíme cesto na pizzu. V nádobe zmiešajte múku, soľ a cukor. V strede vytvorte dierku, nalejte olej, polovicu vody a rozdrobte droždie. Vypracujte vláčne nelepivé cesto, nechajte ho vykysnúť na suchom mieste. Keď zdvojnásobí svoj objem, rozkrájajte ho na 40 častí, z ktorých vyformujte guličky. Každú z nich ponorte do masla a potom do parmezánu. Pokryte nimi spodok tortovej formy. Navrstvite na ne zopár lyžíc pesta a zasypte dostatkom parmezánu. Naukladajte druhú vrstvu guličiek, opäť potrite pestom a zasypte parmezánom. Vložte do trúby vyhriatej na 180 stupňov a pečte počas 40 minút. Povrch by mal byť zlatistý.
Sušené paradajky, recept č. 4: Kuskus s pestom zo sušených paradajok
Ingrediencie (4 porcie)
200 g kuskusu
2 lyžice kapár
12 sušených paradajok
1 pomaranč
20 g feniklovej vňate
50 g olúpaných mandlí
soľ
olivový olej
mleté čili papričky
Postup
Ponorte kapary do misky s horúcou vodou. Medzitým dajte zovrieť 250 ml vody so štipkou soli a lyžicou olivového oleja a odstavte z ohňa. Prisypte kuskus, nechajte ho tam desať minút a premiešajte vidličkou. Umyte a osušte feniklovú vňať, odložte si dve – tri vetvičky bokom, odložte si aj dve sušené paradajky a jednu lyžicu opláchnutých a osušených kapár.
Do mixéra nasypte zvyšok paradajok, fenikla, kapár, mandle, ošúpaný pomaranč, šťavu z citrónu, štipku mletých čili papričiek a vymiešajte do hladkej textúry pesta. Prilejte 4 lyžice oleja, kvapku studenej vody a opäť premixujte.
Pomiešajte kuskus s pestom a nechajte chute pôsobiť spolu aspoň hodinu. Zostávajúce paradajky, fenikel a kapary nakrájajte a ozdobte nimi každú porciu. Jednoduché, rýchle a chutné.
Sušené paradajky, recept č. 5: Letný šalát s jahodami, sušenými paradajkami a syrom feta
Ingrediencie
300 g miešaného šalátu
12 sušených paradajok v oleji
200 g syra feta
24 jahôd
2 hrste orechov podľa chuti
Na dresing potrebujeme
100 g zrelých paradajok
60 ml jablčného octu
40 ml dijonskej horčice
60 ml extra panenského olivového oleja
1 lyžička medu
1 lyžička cesnaku v prášku
1 lyžička sušenej cibule
1 lyžička oregana
Postup
Najskôr si pripravíme zálievku. Dobre umyte čerstvé paradajky, rozkrojte ich na polovicu a nastrúhajte na jemnom strúhadle. Vložte zmes do nádoby, do ktorej pridáte jablkový ocot, dijonskú horčicu, olivový olej a med. Ochuťte soľou, cesnakom v prášku, sušenou cibuľou a oreganom. Vymiešajte tak, aby ste dosiahli rovnomernú konzistenciu. Na šalát nakrájajte sušené paradajky na menšie kúsky, syr feta na kocky a očistite jahody. Orestujte orechy na panvici.
Na tanier naaranžujte listy šalátu a na ne naukladajte ostatné suroviny. Polejte pripraveným dresingom.
Sušené paradajky, recept č. 6: Gnocchi s rukolou, píniovými orieškami a sušenými paradajkami
Ingrediencie (4 porcie)
600 g gnocchi
1 strúčik cesnaku
120 g rukoly
3 lyžice píniových orieškov
½ lyžičky mletej papriky
12 sušených paradajok v oleji
1 lyžica parmezánu
1 lyžica olivového oleja
soľ
Postup
Do hrnca s dostatkom vody vložte sušené paradajky, aby sa opäť zavodnili. Keď voda začne vrieť, pridajte soľ a gnocchi. Keď sa začnú o pár minút vyplavovať na povrch, vyberte ich z vody – znamená to, že sú hotové. Na panvici zohrejte trochu olivového oleja a opražte na jemno nakrájaný cesnakový strúčik s píniovými orieškami. Ešte predtým, ako cesnak a oriešky príliš zhnednú, vložte rukolu. Na strednom plameni všetko spolu restujte. Pridajte uvarené gnocchi, z ktorých ste predtým vybrali sušené paradajky. Tie dochuťte mletou paprikou, troškou olivového oleja, nakrájajte ich a vložte k ostatným surovinám na panvicu. Spolu riadne premiešajte a odstavte z ohňa. Servírujte s hrsťou čerstvej rukoly a hoblinkami parmezánu.
Sušené paradajky, recept č. 7: Hovädzie so šampiňónmi a sušenými paradajkami
Ingrediencie (4 porcie)
1 kocka hovädzieho bujónu
800 g hovädzieho mäsa
1 stredná cibuľa
400 g šampiňónov
2 lyžice hladkej múky
1 lyžica rozmarínu
125 g sušených paradajok
Postup
Rozohrejte trúbu na 170°C. Nakrájajte mäso na kúsky a obaľte v múke. Nakrájajte cibuľu, sušené paradajky a šampiňóny. Na panvici zohrejte olej a opečte mäso do zlatista. Potom ho vložte do hrnca. Medzitým opražte cibuľku na panvici, pridajte 500 ml vody, kocku bujónu a nechajte zovrieť. Pridajte šampiňóny. Všetko spolu varte na strednom ohni hodinu a pol, alebo vložte do rozohriatej trúby v hrnci pod pokrievkou a pečte 2 hodiny. 15 minút pred koncom pridajte paradajky a rozmarín.
Zdroje: pestovanie.blogspot.com, foodbloger.com. pequerecetas.com, thespruceeats.com, tomatodirt.com, pugliainesclusiva.it, gastronomiaycia.republica.com, rebanando.com, salepepe.it