Zdravý životní styl Relax Psychológia farieb: Ako vymaľovať izbu pre šťastie?

Farby stien si vedome väčšinou moc nevšímate. Ale podvedome na vás farby pôsobia a ovplyvňujú vašu náladu a myšlienky. Preto je dôležité vyberať ich uvážlivo, aby ste si doma vytvorili harmonické prostredie. Na trendy kašlite, tie sa každú chvíľu menia, zamerajte sa skôr na psychológiu farieb.

Farby izieb a ich vplyv

Farby sa rozdeľujú do troch základných skupín: aktívne, pasívne a neutrálne. Potom si môžete jednoducho vybrať farby podľa toho, akú izbu chcete maľovať a na aký účel má izba slúžiť. Svetlé farby izbu opticky zväčšia a zosvetlia. Tmavé farby sú zasa naopak sofistikovanejšie a vyvolávajú v izbe útulnejšiu a intímnu atmosféru.

Energická červená
Farba, ktorá vás napumpuje trochou adrenalínu a vzrušenia. Červená znamená energiu. Ak na červeno vymaľujete jedáleň alebo obývaciu miestnosť a pozvete si návštevu, pripravte sa na živé rozhovory a dobrú zábavu. Červená totiž ľudí spája a motivuje ich ku konverzácii.

Červená farba na stenách vám tiež zdvihne tlak, zrýchli dych aj srdcový tep. Preto sa nehodí do spálne. Ale ak v spálni trávite čas len večer a v prítmí, za svitu lampičky je červená farba tlmená, príjemná a elegantná.

Šťastná žltá
Nažlto vymaľované steny vám do bytu prinesú slnko a šťastie. Túto farbu môžete zvoliť do jedálne, kuchyne alebo kúpeľne. Žltá priestor pozdvihne a naplní energiou. Malé priestory alebo chodby žltá opticky rozsvieti a zväčší.

Pozor ale na túto farbu v prípade detí – v žlto vymaľovaných a vybavených priestoroch deti častejšie plačú a dospelí ľahšie strácajú trpezlivosť. Ak si do izby okrem žltých stien kúpite aj žltý nábytok, hoci je žltá farbou radosti, vo väčšej koncentrácii vo vás môže vyvolať frustráciu a zlosť.

Upokojujúca modrá

Za upokojujúcu farbu je považovaná modrá. Vďaka modrej farbe vám klesne tlak a spomalí sa srdcový tep. Táto farba pokoja je teda pre svoje účinky vhodná predovšetkým do spálne, kde sa vám bude lepšie zaspávať. Vymaľujte ňou pokojne aj kúpeľňu.

Ak chcete podporiť relaxáciu v izbách ako je obývacia izba alebo kuchyňa s jedálňou, zvážte teplejšie odtiene modrej, môže to byť pokojne tyrkysová. Modrá je známa pre svoje upokojujúce účinky v prípade, že sa použije ako hlavná farba miestnosti. Tmavomodrá má ale iný efekt – vyvoláva pocity smútku.

Univerzálna zelená

Pastvou pre vaše oči bude zelená farba. Ak celý deň pozeráte do počítača, zelená farba na stenách vaše oči upokojí a ony si lepšie odpočinú. Zelenou farbou nepokazíte nič, nech už si ju vyberiete pre akúkoľvek miestnosť v dome.

Zelená je farbou relaxácie, kuchyňu ochladí a v obývacej izbe podporí pocit pohodlia a pospolitosti. Zelená povzbudzuje plodnosť, takže ju pokojne skúste v spálni. Ak je u vás doma v pláne renovácia podlahy, môžete zelenú využiť aj tam. Vyvolá vo vás pocit spojenia s prírodou a prechádzok po tráve.

Elegantná fialová

Tmavofialová farba je symbolom luxusu, elegancie a tiež kreativity. Ak zvolíte svetlejší odtieň tejto farby, bude mať rovnako upokojujúce účinky ako modrá farba, takže je to vhodná farba do spálne. Pokiaľ chcete vymaľovať aj detskú izbu, fialovej sa nebojte ani tam.

V čom je ukryté tajomstvo dokonalej detskej izby?

Vzrušujúca oranžová

Ak sa rozhodnete pre oranžovú, čaká vás vlna vzrušenia a nadšenia. Táto energická farba je ideálna pre telocvične alebo jednoducho miestnosti, kde chcete rozprúdiť energiu a ako sa hovorí "vypustiť paru". Tiež zvyšuje chuť do jedla.

Oranžová je teplou farbou, takže v oranžovo vymaľovaných miestnostiach vám bude subjektívne o niečo teplejšie.

Univerzálny tóny

Neutrálne farby ako šedá, hnedá, biela a čierna sú skvelými pomocníkmi všetkých dekoratérov. Sú vhodným doplnkom iných výraznejších farieb. Čím viac týchto farieb pridáte, tým väčší pocit pokoja a utlmenia dosiahnete. Použitím čiernej dodáte interiéru hĺbku.

Farebný strop

Jednu šestinu vašej izby tvorí strop. Väčšinou býva táto plocha biela. Platí tu tiež pravidlo, že ak je strop svetlejší než ostatné steny, miestnosť pôsobí vyššie a naopak. Nemusí to byť ale na škodu, pretože opticky nižšie stropy zasa vyvolávajú v ľuďoch pocit útulnosti.

Pamätajte, že výber farby je len a len na vás, a preto si zvoľte také farby, ktoré vám osobne budú príjemné. Koniec koncov ste to vy, kto bude tráviť medzi tými farebnými stenami najviac času.

zdroj: freshome.com, hgtv.com

Vytlačiť stránku
Zdielať článok