Zdravý životní styl Zdravie Prvá pomoc pri vianočných úrazoch

Lekári počas Vianoc na pokojné služby veru ani nepomyslia. Štedrý deň je pre nich štedrý na nehody, úrazy, akútne stavy či bolesti. Začína sa reznými ranami, vzniknutými pri čistení kapra, pokračuje zásahmi elektrickým prúdom alebo pádom zo stoličky počas inštalovania vianočného osvetlenia, večer sa pridajú kostičky zapichnuté v krku, tráviace ťažkosti z prejedenia a nevhodnej kombinácie jedla. Zriedkavé nie sú ani poranenia spôsobené zábavnou pyrotechnikou a intoxikácia alkoholom, aj keď tie sú častejšie na Silvestra. No a netreba zabúdať ani na vianočné depresiepokusy o samovraždu, ktoré, žiaľ, ani v týchto sviatočných dňoch nie sú zriedkavé, skôr naopak.

Vo väčšine prípadov sa nehoda stane, keď postihnutý nie je sám a má mu teda  kto poskytnúť prvú pomoc. Naučte sa to, aby ste zbytočne nepanikárili a nestrácali drahocenný čas.

Prvá pomoc pri zapichnutej rybej kosti v krku

Ostrá rybia kosť sa rada zapichne do sliznice na koreni jazyka, hltana alebo podnebných mandlí. Sprevádza to ostrá bolesť a panika. Ľudových metód, ako ju odtiaľ dostať, je neúrekom. Najznámejšia je azda tá s chlebovou striedkou, ktorú treba jesť, až kým sa kostička nezapichne do nej a nezíde do žalúdka v chlebe.

V prvom rade nepanikárte. Upokojte sa, dýchajte zhlboka a zamerajte sa na zistenie, v ktorej časti kostička uviazla. Skúsiť môžete ten chlieb či zemiak, rovnako aj pitie vody, ktorá by kosť mohla spláchnuť. Ak sa to nepodarí, nepokúšajte sa vytiahnuť ju domácimi nástrojmi. Zájdite na najbližšiu pohotovosť, kde vám kosť z hrdla rýchlo a bezbolestne vytiahnu.

Prevencia:

Aby ste sa vyhli v krku zapichnutej rybej kosti, jedzte rybu pomaly a pri dobrom svetle. Na tanieri ju krájajte na malé kúsky, pomaly a opatrne žujte. Nerozprávajte, jedzte pomaly. Pozor by si mali dať najmä ľudia so zubnými náhradami.

Prvá pomoc pri nevoľnosti a bolesti žalúdka

Vianočný stôl ponúka dobroty, o akých počas roka iba snívate. Nečudo, že keď sa ich konečne dočkáte, neviete sa dojesť. Lenže žalúdok máte iba jeden a ten nie je zvyknutý na také kombinácie, ani na taký nápor jedla. Raz-dva začne štrajkovať a hlásiť sa kŕčmi alebo v horšom prípade vám pošle naspäť všetko, čo ste doň počas celého dňa dali.

Čo robiť v prípade, že vás po štedrovečernej večeri rozbolí žalúdok, prípadne zvraciate? Chce to kľud a zabudnúť na všetky dobroty. Pite vlažný čierny čaj, jedzte staršie pečivo alebo sucháre, a to aspoň po celý ďalší deň. Zabudnite na šalát, mäso, zeleninu, ovocie a aj na alkohol.

Prevencia:

Najradšej by sme vám poradili dodržiavať aj na Vianoce zásady zdravej životosprávy, ale veď Vianoce sú len raz do roka. Zhrešte teda, ale striedmo, zvlášť ak máte citlivý žalúdok. Doprajte si pokojne zo všetkého, ale iba troška. Jedzte pomaly, jedlo dôkladne požujte. A k tomu, čo ste nezjedli, sa môžete vrátiť aj na druhý deň.

Prvá pomoc pri vianočných úrazoch
Prvá pomoc pri prekyslení organizmu: Acidózu porazíte vhodným jedlom

Prvá pomoc pri otrave alkoholom

Na ľahšiu formu opitosti účinkuje spánok a dostatok tekutín. Horšie to býva ráno. Vtedy dobre padne vývar, ktorý doplní minerály, pomarančový džús, voda z kvasenej kapusty, zavárané uhorky. Ľahké jedlo, sprcha, svižná prechádzka a dostatok tekutín, nedráždiacich žalúdok, si za pár hodín s nepríjemnou opicou poradia.

Ťažkú opitosť je vidno na prvý pohľad. Teda, kým je opitý ešte pri vedomí. Vtedy nedokáže udržať rovnováhu, bľaboce, nevie sa sústrediť. Snažte sa dostať ho do postele a uložte ho nabok, aby sa nepridusil prípadnými zvratkami. Pripravte sa na to, že opitého budete pravidelne kontrolovať, či dýcha. V prípade otravy alkoholom sa zo spánku už nemusí prebrať. Akonáhle sa jeho stav začne zhoršovať, volajte záchranku.

Prvá pomoc pri reznej rane

Na porciovanie ryby treba poriadne ostrý nôž. A keď sa pozabudnete, môže sa to skončiť krvavým kúpeľom z vašej ruky. Čo robiť, keď rezná rana nebezpečne krváca? Ruku zdvihnite nad úroveň srdca a na ranu tlačte obväzom, látkou alebo rukou. Pri veľkej rane tlačte k sebe jej okraje. Ranu obviažte tlakovým obväzom, poriadne dotiahnite. Dávajte pozor, aby poranený neupadol do šoku, tíšte ho, udržiavajte v teple, poskytnite mu tekutiny a ak krvácanie neprestáva, pripravte sa na transport na šitie.

Podobne postupujte aj pri tržnej rane, spôsobenej pyrotechnikou. Ranu prekryte a eliminujte krvácanie. Postihnutého čo najskôr dopravte do nemocnice alebo volajte záchranárov.

Prvá pomoc pri zasiahnutí elektrickým prúdom

Zásah elektrickým prúdom môže mať fatálne následky. Keď elektrický prúd prechádza ľudským telom, spôsobuje kŕče svalov a rozklad krvi. Postihnutý sa nevie sám pustiť zdroja. V najhoršom prípade elektrický prúd zasiahne srdce, ktoré sa alebo zastaví, alebo rozochveje tak, že prestane plniť svoju funkciu pumpy, čo spôsobí zastavenie krvného obehu, bezvedomie, smrť. Prvá pomoc pri zasiahnutí elektrickým prúdom spočíva v prvom rade z vyslobodenia postihnutého z dosahu elektrického prúdu. Nikdy sa postihnutého nedotýkajte, kým elektrina nie je bezpečne vypnutá! Vypnite istič, hlavný vypínač alebo inak prerušte elektrický prúd, hoci aj preseknutí kábla nevodivým materiálom (sekera s drevenou rúčkou).
Následne skontrolujte, či zasiahnutý dýcha a má tep. Ak nedýcha, ale nahmatáte tep, začnite s umelým dýchaním. Poriadne mu zakloňte hlavu a spravte dva pomalé vdychy z úst do úst. Ak sa hrudník nedvíha, zakloňte postihnutému hlavu ešte o čosi viac a pokračujte v umelom dýchaním 12 vdychmi za minútu, až kým nezačne dýchať, alebo do príchodu záchranárov.

Pokiaľ nenahmatáte pulz, začnite s masážou srdca.

Masáž srdca a umelé dýchanie vykonávajte v pomere 15 stlačení a 2 vdychy.

Okamžite volajte záchranárov.

Prevencia: Vždy pozerajte na to, čo robíte. Ak vymieňate žiarovky alebo manipulujete s prístrojmi, odpojte ich z elektriny, prípadne vypnite poistky.

Prvá pomoc pri zabehnutí, dusení sa

Stačí kúsok jedla, ktorý vám namiesto v žalúdku skončí v pľúcach a tieto Vianoce môžu byť pre niekoho posledné. Keď vidíte, že niekomu zabehlo a on sa márne pokúša predmet vykašľať, pomôcť môže Gordonov úder a Heimlichov manéver. Je to spôsob, ako dostať cudzie teleso z dýchacích ciest. Ak sa teda niekto dusí, vyzvite ho, aby sa predklonil. Postavte sa k nemu zboku, jednou rukou mu podoprite hrudník a hranou dlane druhej ruky mu udrite silno päťkrát medzi lopatky smerom hore.

Ak to nepomôže, použite Heimlichov manéver. Postavte sa za dusiaceho sa. Objímte ho oboma rukami, predkloňte a nahmatajte pod hrudným košom tzv. „V“. Naň pritlačte ruku, zovretú v päsť. Druhou rukou svoje zápästie zatlačte prudko nahor. Opakujte päťkrát. Ak to nepomôže, striedajte údery do chrbta a Heimlichov manéver.

Volajte záchranárov.

Prevencia: Pri jedle nehovorte, nesmejte sa. Ale to sa ľahko povie, však?

Prvá pomoc pri zlomenine

Stačí malá nepozornosť pri zdobení stromčeka, rýchla chôdza, pošmyknutie a podvrtnutie a zlomenina je na svete. Čo robiť, než príde sanitka alebo než dorazíte na pohotovosť? V prvom rade upokojte postihnutého, aby neupadol do šoku. Znehybnite mu končatinu tak, aby bol znehybnený jeden kĺb nad a jeden pod zlomeninou. Ruku môžete zavesiť do trojrohej šatky, nohu priviazať o druhú nohu. Pri otvorenej zlomenine prekryte ranu sterilnou gázou a zabráňte krvácaniu tlakom, nie však na trčiacu kosť.

Nepodávajte postihnutému jedlo ani pitie, pre prípad, že by bola potrebná urgentná operácia a anestézia.

Ak je človek so zlomeninou schopný prepravy autom, napríklad pri zlomenine ruky, odvezte ho okamžite na pohotovosť, alebo v opačnom prípade volajte záchranárov.

Čo povedať záchranárom na telefóne?

Privolať rýchlu zdravotnú pomoc v život ohrozujúcej situácii chce istú dávku rozvahy. Čím zreteľnejší budete, tým to budú mať záchranári jednoduchšie. Povedzte im teda:

  • Vaše meno a telefónne číslo
  • Adresu, kde sa situácia odohrala, resp. kam majú prísť
  • Čo sa stalo – popíšte situáciu, prípadne to, čo vidíte
  • Počet poranených
  • Druh poranení. Nesnažte sa robiť diagnózu a odhady, popisujte iba to, čo vidíte na vlastné oči alebo čo vám povedal priamy svedok
  • Akú pomoc ste poskytli, prípadne aká sa poskytuje, prípadne či potrebujete inštrukcie, aby ste mohli podať prvú pomoc vy.

Zdroj: dcs.fmph.uniba.sk, zzke.sk, zdravie.pravda.sk

Vytlačiť stránku
Zdielať článok