Táto webová stránka už nie je optimalizovaná pre Mozilla 5.0.
Obsah webovej stránky sa nemusí zobrazovať správne alebo môžu byť obmedzené niektoré funkcie.
Najlepšie skúsenosti získate, ak použijete jeden z nasledujúcich prehliadačov:
Tušíte odkiaľ k nám dorazila prvá paprika? Bolo to asi v 16. storočí a priplávala zo Strednej Ameriky. Od tej doby našla bohaté uplatnenie v kuchyniach všetkých gazdiniek. Papriky všetkých druhov a farieb sa dajú chrúmať surové, namáčať do dipov, piecť, plniť, vyprážať alebo variť. Okrem výbornej chute majú tiež vplyv na vaše zdravie. Papriky obsahujú betakarotén, draslík, horčík, vápnik, železo, vitamíny B, C a E či kyselinu listovú.
Paprika nemá veľa kalórií, zato má veľa vitamínov. A preto s ňou môžete aj chudnúť. Nutričné hodnoty tejto výbornej zeleniny sú nasledujúce. Sto gramov papriky obsahuje približne:
Ako už jej farba napovie, v tejto paprike nájdete veľké množstvo betakaroténu. Optimálnu dennú dávku betakaroténu, čiže provitamínu A, obsahuje 150 g papriky. Betakarotén je prospešný pre vašu pleť, spomaľuje jej starnutie a vznik vrások, chráni ju pred slniečkom a posilňuje imunitu vášho tela. S červenou paprikou sa do vášho organizmu dostane aj rutín, ktorý bojuje proti zužovaniu a zanášaniu ciev. Zinok v červenej paprike vyživuje a spevňuje vaše vlasy a nechty. Lykopén obsiahnutý v červených paprikách má veľmi silné antioxidačné účinky a chráni pred zhubnými nádormi. Lykopén nájdete aj v paradajkách.
Skúste recept na plnenú grilovanú papriku.
Farba zelenej papriky napovie, že sa v nej skrýva veľké množstvo kyseliny listovej, ktorá má veľký význam pre tehotné ženy. Kyselina listová je kľúčová pre vývoj plodu a jeho nervovú sústavu. Vitamín E v zelenej paprike spomaľuje starnutie a pôsobí preventívne proti vzniku nádorov. Zelená paprika naštartuje krvotvorbu a vápnik zase udrží vaše zuby a kosti pevné a zdravé. Zelené papriky obsahujú dokonca viac vitamínu C ako napríklad pomaranč a tento vitamín je skvelou prevenciou pred mŕtvicou a infarktom. A ak vám nie je do smiechu, dajte si zelenú papriku – má kladný vplyv na vašu psychiku a dobrú náladu.
Antioxidanty obsiahnuté v žltej paprike – zeaxantín a luteín majú význam predovšetkým pre vaše oči a chránia ich pred ochorením – šedým zákalom. Konzumáciou žltej papriky podporíte trávenie. A ako aj jej zelené kolegyne obsahuje vitamín E a chráni vás pred vznikom rakoviny. Má vysoký obsah vitamínu C a bioflavonoidov, podporuje zdravé srdce a môže zlepšiť funkciu imunitného systému.
Z látky kapsaicín, ktorú čili papričky obsahujú, sa vyrábajú masti a prípravky na chudnutie. Kapsaicín je tá látka, ktorá vás štípe v ústach, keď zjete čili papričku. Čili papričky majú protizápalové a analgetické účinky. Pomáhajú a uľavujú od bolesti svalov alebo pri reume. Ďalším benefitom kapsaicínu je to, že reguluje hladinu cukru v krvi a pôsobí ako obrana proti vzniku nádorov. Čili tiež zrýchli váš metabolizmus a posilní vašu imunitu. Sú bohaté na vitamín C a obsahujú horčík, zinok, mangán, meď a železo.
Zdravá rada:
Ak vás trápia problémy s pažerákom, radšej sa čili papričkám vyhnite. Môžu vám podráždiť sliznice a problémy tak ešte zhoršiť.
Nabite sa vitamínmi! Spravte si farebný paprikový šalát
Zdroj: ona.idnes.cz, livestrong.com, pruvodcevyzivou.cz