Táto webová stránka už nie je optimalizovaná pre Mozilla 5.0.
Obsah webovej stránky sa nemusí zobrazovať správne alebo môžu byť obmedzené niektoré funkcie.
Najlepšie skúsenosti získate, ak použijete jeden z nasledujúcich prehliadačov:
Bábätká majú prirodzený sací reflex, ktorý im umožňuje piť materské mlieko a istým spôsobom ich tak upokojuje. To je dôvod, prečo majú mnohé deti tak rady cumlík.
U dojčiacich mamičiek sa môžu vyskytnúť obavy, že cumlík negatívne ovplyvní dojčenie. Spoločnosť Cochrane Collaboration zverejnila štúdie, podľa ktorých tomu tak nie je. Avšak autori uvádzajú, že nehľadali aj iné vedľajšie účinky, ako napríklad „zámena bradaviek“, keď dieťa saje plytšie, teda akoby salo cumlík a nie bradavku. Preto by sa dieťa nemalo učiť na cumlík skôr, ako nevie piť z prsníka dostatočne silno a spoľahlivo, aby sa najedlo. To môže trvať aj štyri týždne. Tiež je dôležité, aby ste vedeli rozoznať, kedy je dieťa hladné.
Bábätko je hladné, ak:
V takýchto prípadoch je už dieťa hladné tak, že mu cumlík nepomôže.
Ochráni cumlík dieťa pred SIDS?
Podľa britskej The Lullaby Trust by tomu tak mohlo byť. Táto spoločnosť poskytuje špecializovanú podporu rodinám, v ktorých dieťa zomrelo na syndróm náhleho úmrtia dojčiat (SIDS) a tiež poskytuje odborné poradenstvo o bezpečnejšom spánku detí. Cumlík odporúčajú dávať deťom starším ako štyri týždne a skončiť, keď má dieťa šesť až dvanásť mesiacov.
Cumlík ovplyvňuje reč aj zuby
Problémom dlhodobého používania cumlíka môže byť aj nesprávny vývin reči. Preto by deti nemali mať cumlík bežne počas dňa a mali by ste ich podnecovať k rozprávaniu, spievaniu a počúvaniu. Ideálne je vziať cumlík približne vo veku šesť mesiacov, čo môže byť problémom najmä v noci.
Ďalšie komplikácie, ktoré môže spôsobiť cumlík:
Ako odučiť dieťa od cumlíka?
Pravdepodobne to bude ťažké a stresujúce pre obe strany a je jedno, či to spravíte radikálne, alebo postupne. Veľa rodičov, ktorí to majú za sebou, si želá, aby svojmu dieťaťu cumeľ nikdy nedali.
Ak sa rozhodnete pre „studenú sprchu“ a cumlík sa zrazu navždy stratí, počítajte s plačom a nervozitou, no vyhnete sa žobroneniu a proseniu, ktorému by ste mohli podľahnúť.
Postupné odúčanie je nežnejšie, no môže trvať tak dlho, že všetok ten plač a smútok vás nakoniec obmäkčia. Ak sa rozhodnete pre tento spôsob, nastavte si pevné pravidlo: cumlík len na zaspávanie a na noc, a nemeňte to.
Na niektoré deti zaberie „darovanie“ cumlíka.
Voľba metódy by mala vyhovovať temperamentu dieťaťa a vašim celkovým výchovným metódam.
Tipy pre rodičov
Extra tip: Ak ten stratený cumlík naozaj nemôžete doma nájsť a váš drobec si bez neho nevie život predstaviť, netýrajte sa. Tesco vám privezie hoci aj cumlík až k vašim dverám.
Zdroj: lullabytrust.org.uk, cochrane.org, tesco-baby.com