Táto webová stránka už nie je optimalizovaná pre Mozilla 5.0.
Obsah webovej stránky sa nemusí zobrazovať správne alebo môžu byť obmedzené niektoré funkcie.
Najlepšie skúsenosti získate, ak použijete jeden z nasledujúcich prehliadačov:
Úroda paradajok býva zvyčajne veľmi bohatá, bohužiaľ ich trvanlivosť nie je nijak závratná. Bežne z nich vyrábame domáci kečup, alebo lečo. Skúste tentokrát niečo iné, nové –trúfnite si na sušené paradajky, jednoduchú delikatesu si zvládnete pripraviť raz-dva.
Vhodné odrody paradajok na sušenie
Na výrobu vlastných sušených paradajok siahnite po:
Skúste overené recepty zo sušených paradajok.
Ako sušiť paradajky na slnku
Pôvodná procedúra sušenia paradajok je na slnku, na čerstvom vzduchu. Čím slnečnejšie a suchšie počasie, tým lepšie. Práve preto je ich najjednoduchšie pripravovať v lete. A pri našom podnebí to je hračka. V lete nás opäť čakajú horúčavy, čo síce nie je dobré pre nás, no paradajky môžeme sušiť vo veľkom „Príprava je jednoduchá, aj keď trošku zdĺhavá,“ upozorňuje Mario Maglione a pridáva vlastnoručne vyskúšaný postup.
„Zoberte paradajky, prekrojte ich po dĺžke na polovicu a naukladajte ich šupkou nahor na mriežku. Posypte soľou a nechajte ich na slnku asi desať dní. Dôležité je zobrať ich na noc dovnútra a aj v prípade nepriaznivého počasia. Môžete ich tiež prikryť sieťkami, aby sa k nim nedostal hmyz. Po desiatich dňoch ich sterilizujte takto: nechajte zovrieť vodu spolu s octom a ponorte tam na pár minút paradajky. Na vzduchu ich potom vysušte utierkou. Po jednej vkladajte paradajky do vopred vysterilizovanej nádoby a súčasne ich zalievajte extra panenským olivovým olejom. Dôležité je, aby bola posledná vrstva celkom zaliata olejom. Podľa chuti môžete pridať bazalku, mätu alebo čili papričky,“ delí sa o osvedčenú receptúru šikovný kuchár zo Sicílie.
Ako sušiť paradajky v rúre
Sušenie v rúre je pohodlné a podstatne rýchlejšie. No aj keď je táto metóda oveľa rýchlejšia, výsledný produkt je menej efektívny v porovnaní so sušením na slnku. Paradajky si totiž zachovávajú čerstvosť kratší čas.
Prichystajte si veľké plechy, ktoré vysteľte papierom na pečenie pre jednoduchšie čistenie neskôr. Prekrojte paradajky, vymačkajte z nich šťavu a naukladajte ich na plech. Špeciálnym tipom, ktorý pomôže rovnomernému sušeniu rajčín je zopár pichnutí ostrým nožom do každého kúska. Postriekajte ich zľahka olejom, aby sa nelepili a zachovajte medzi nimi rozostupy. Rozohrejte rúru na 90 stupňov. Môžete dať rajčiny aj rovno na papier na pečenie, no keď ich naukladáte na mriežku, usušia sa rovnomerne.
Po dvoch hodinách sa začnú sušiť no stále ešte budú trochu vodnaté. Skontrolujte ich a ak používate viac plechov, vymeňte ich alebo otočte v prípade, ak sa jedna strana suší rýchlejšie ako tá druhá. Niektorí ľudia majú radi rajčiny už v tomto stave a používajú ich do omáčok zo sušených paradajok na cestoviny či do šalátov. Ak to chcete vyskúšať, vyberte ich a dajte po vychladnutí do chladničky. Spotrebujte do dvoch dní, alebo zamrazte.
Ak ich sušíte ďalej, kontrolujte každú hodinu. Mali by byť hotové o 6 až 8 hodín. Overíte si to tak, že paradajky už nebudú vlhké a lepkavé, ale tvrdé. Keby ste boli v pokušení zrýchliť proces a pridať teplotu, neprekračujte 120 stupňov. Potom sa totiž rajčiny začnú variť a nie sušiť.
Ako sušiť paradajky v sušičke
Paradajky vysušíte jednoducho i v sušičke na ovocie a zeleninu. Je to pohodlné a robotu za vás v podstate urobí stroj. Paradajky nakrájajte približne na pol centimetrové plátky. Menšie kúsky majú totiž tendenciu stmavnúť, hrubšie sa zas vysušia nerovnomerne. Keď siahnete po podlhovastých odrodách, krájajte ich po dĺžke, keby boli príliš dlhé, prekrojte kúsky radšej na polovicu.
Položte rajčiny šupkou nadol na sitá, osoľte, postriekajte olivovým olejom, môžete pridať aj cukor. Nechajte medzi nimi voľný priestor, aby mohol cirkulovať vzduch. Nastavte prístroj na 60 stupňov a sušte 6 až 8 hodín. Počas sušenia sitá niekoľkokrát medzi sebou prehoďte, aby sa všetky usušili rovnomerne. Z času na čas na ne dozrite a tenšie kúsky vyberte skôr, hrubšie nechajte poriadne presušiť. Dbajte však aj na to, aby ste to neprehnali, lebo by mohli začať tmavnúť.
Aj keby ste ich však nechali v sušičke príliš dlho, nebojte sa, tá skvelá chuť z nich nevymizne. Po uplynutí času sitá vyberte a nechajte chladnúť asi desať minút. Potom rajčiny naložte a sterilizujte, alebo ich vložte do vzduchotesného vrecúška či nádobky a dajte do chladničky, kde vydržia 6 až 9 mesiacov. Môžete ich aj zamraziť.
Ako sušiť paradajky v mikrovlnke
Veru, je to tak. Sušené paradajky sa dajú vykúzliť aj v mikrovlnke, no tento spôsob sa považuje za najnespoľahlivejší. Môžete to však skúsiť. Sušenie paradajok si vyžaduje dve základné veci: prúdenie vzduchu a dôslednosť. A dosiahnuť to v mikrovlnke je výzva. Treba mať trpezlivosť a radšej trénovať s niekoľkými dávkami, aby ste zistili, ako vám to pôjde najlepšie.
Keď sušíte paradajky v mikrovlnke, sušíte ich zvnútra smerom von – na rozdiel od iných metód. Prirodzene, hrubšie časti sa sušia dlhšie ako tenké. A keď sa varia na silnom výkone príliš rýchlo, obzvlášť sa ich konce môžu rýchlo spáliť. Môžu sa tiež prevariť a vznikne vám lepkavá masa, ktorá má na míle ďaleko od zamýšľaného výsledku.
Východisko mikrovlnkového sušenia je teda v nastavení veľmi nízkeho výkonu počas dlhého času. Budete ich tiež musieť pravidelne obracať, aj keď je lákavejšie poriadne to rozpáliť a nechať tak. Vzduch musí cirkulovať, preto je najlepšie naukladať narezané paradajky na mriežku vhodnú do mikrovlnky. Sušte ich na druhom stupni z desiatich počas 45 minút, každú štvrťhodinu ich na podložke otáčajte a detailne kontrolujte. Ako vidíte, sušenie v mikorvlnke je síce rýchle, no zároveň aj poriadne záludné.
Nemáte na sušenie čas? Objednajte si sušené paradajky!