Zdravý životní styl Relax Originálny darček pre mamu vás nemusí stáť ani cent

Deň matiek bol oslavovaný už v starovekom Grécku, vtedy sa ešte oslavovala Rhea, matka bohov a spoločne s ňou aj všetky ostatné matky. Neskôr sa oslavovanie matiek objavovalo aj v iných kultúrach, v rokoch po roku 1600 získal tento sviatok aj náboženské zafarbenie. Vtedy bol tento sviatok oslavovaný štvrtú nedeľu nasledujúcu po Veľkej noci a ľudia mali v ten deň voľno, aby mohli navštíviť svojej matky.

V roku 1872 bol prvýkrát Deň matiek oslavovaný v Bostone, na podnet pani Julie Ward Howe, ale za uznanie ako oficiálneho sviatku a za medzinárodný ohlas vďačíme až Anne M. Jarvis, ktorá začala v roku 1907 bojovať za sviatok matiek a jej snaha bola korunovaná úspechom v roku 1914, kedy prezident Wilson vyhlásil sviatok za oficiálny. V USA sa odvtedy Deň matiek oslavuje vždy druhú májovú nedeľu: dátum zvolila Jarvis, na pamiatku svojej zosnulej matky.

Zatiaľ čo vo väčšine krajín sa matky oslavujú druhú májovú nedeľu, v Maďarsku sa tento sviatok oslavuje už prvú májovú nedeľu,

Na Slovensku sa Deň matiek začal oslavovať až po roku 1989.

A akým darčekom môžete prekvapiť mamičky, ak nechcete zostávať len pri obvyklej kombinácii kvetovčokolády

Kupóny na domáce práce

Zhotovte kupóny, ktoré uľahčia a spríjemnia vašej mame každodenný život. Vyrobte napríklad kupóny na umývanie riadu, vysávanie a trebárs aj na varenie. Radosť urobia určite aj také ozdobné papieriky, na ktorých môžete ponúknuť objatie, pusu alebo spoločný program. Uplatnenie kupónu však nesmiete potom odmietnuť.

Spoločné zážitky

Nariaďte mame, že tento celý deň bude iba jej! Pripravte jej raňajky, vezmite ju do prírody alebo na kultúru, pozvite ju na obed, zájdite si do kina.

Viac než len fotoalbum

K najkrajším darčekom patria spomienky a dnes je niekedy naozaj až mrzuté, že takmer všetky fotografie uchovávame v digitálnej podobe. A práve preto môže byť dokonalým darčekom krásny, dojemný a žartovný album, plný rodinných spomienok a drobných poznámok. Kolekciu obrázkov môžete oživiť aj básničkami ku Dňu matiek, malí školáci môžu do albumu niečo pekné nakresliť, aby darček bol skutočne osobný.

Vytlačiť stránku
Zdielať článok