Tipy a rady Zdravé či nezdravé sladkosti – nakoľko ohrozujú naše deti?

Lákajú nás však reklamy, výklady či automaty. Existujú vôbec zdravé sladkosti? Sú vhodné pre deti alebo len pre dospelých? Je ich užívanie až také rizikové?

Životný štýl

Sladkosti boli vždy súčasťou nášho detstva. Pravdou je, že pred desiatkami rokov sa uprednostňovali hlavne domáce zdravé sladkosti – koláče či jednoduché domáce bonbóny. Priemyselná revolúcia priniesla do našich domácností takmer neobmedzené možnosti. Dnes je bežné, že sa deti stravujú denne v školských automatoch, ktoré sa pýšia nie práve zdravou ponukou. Je vôbec možné inšpirovať deti ku konzumácii zdravých domácich sladkostí, keď je všade toľko cukru?

Ako na to? Buďte príkladom

Je to najúprimnejšia a zároveň veľmi jednoduchá cesta. Pečte a varte doma, najlepšie s deťmi. Pri návšteve obchodu si spolu čítajte etikety na obaloch sladkostí a ukazujte deťom príklady, ako sa dajú podobné chutné zdravé sladkosti pripraviť aj ľahko doma. Vysvetlite im, ako prídavné látky, cukor a umelé sladidlá ohrozujú zdravie, zaťažujú organizmus, kazia zuby či oberajú o potrebnú energiu.

Riešením sú tiež prírodné sladidlá. Naučte deti, že existuje nielen cukor, ale aj med a ovocné šťavy. Okrem toho, že tieto alternatívy sú rovnako sladké a chutné, obsahujú tiež prospešné látky, ktoré dodajú deťom potrebné vitamíny a energiu.

Zadovážte im náučnú literatúru, ktorá sa venuje práve edukácii v tejto oblasti. Deťom sa páčia pesničky a básničky, takže v tomto prípade pohľadajte nejaké zdroje o zelenine a ovocí.

Koľko cukru je v poriadku?

Odborné štúdie hovoria, že deti do 2 rokov by nemali cukor konzumovať vôbec. Deti od 2 rokov až do 18 rokov – maximálne 6 čajových lyžičiek denne. Čo sa týka obsahu cukru, najhoršie sú na tom bežne dostupné polotovary, ako sú sladkosti, keksíky, koláče a hlavne sladené nápoje. Naučte deti rozlišovať medzi sladenými nápojmi a čerstvými ovocnými šťavami. Ak dáte deťom na výber, určite si po ochutnaní oboch variantov zvolia čerstvú ovocnú šťavu a zistia, že prírodné sladidlá im chutia viac.

Zdravé či nezdravé sladkosti – nakoľko ohrozujú naše deti?
Lekári bijú na poplach

Konzumácia cukru vo veľmi skorom veku môže viesť k závislosti a následne k detskej obezite, k problémom s krvným tlakom aj s cukrovkou 2. typu. Problémom tiež je, že deti konzumujúce veľké množstvo sladkostí odmietajú zdravé cukry, aké sú v ovocí, či jednoduché cukry v obilninách a mliečnych výrobkoch.

Závislosť od cukru, ktorú si dnešné deti pestujú, je alarmujúca. Deti od sladkostí však neodnaučíte tak, že im ich radikálne všetky zakážete. Ponúkajte im ich len občasne. Postupom času sa im zmenia chute a oni samy začnú uprednostňovať tie s nižším obsahom cukru.

Najlepším riešením je hlad

Ako na to? Ponúknite deťom zdravé jedlo vždy, keď sú hladné. Lebo hladné zjedia všetko. Časom si zvyknú jesť tie zdravé jedlá, ktoré bežne odmietali a vymieňali za tie nezdravé. Nezabudnite, že medzi zdravé sladkosti patrí aj ovocie.

Tipy a nápady

U detí sú obľúbené raňajkové pečené vločky s čokoládou a sušeným ovocím, známe pod názvom granola. Smutné je, že obsahujú veľké množstvo konzervantov, umelé sladidlá a najmä veľa pridaného cukru. Upečte si doma s deťmi domácu čokoládovú granolu a nemusíte sa obávať, ani keby ju chceli raňajkovať denne.

Ukážte deťom, že toasty nie je potrebné natierať čokoládovou nátierkou, ale chutné je aj čerstvé ovocie. Raňajkové toasty s ovocím si určite obľúbi celá rodina. Veď práve ovocie je výborný tip na prírodné sladidlo.

Ďalšou skvelou a výdatnou alternatívou sú čučoriedkové raňajkové guľôčky. Obsahujú síce len ovsené vločky, čučoriedky, arašidové maslo a kokos, ale sú chutné, sladké a okrem toho bez pridaného cukru či umelých sladidiel.

Ostali vám doma prebytočné jahody, čučoriedky či iné drobné ovocie? Vieme, čo s nimi. Deti rady „zavadzajú“ v kuchyni, tak prečo ich nezapojiť do práce. Urobte si s nimi domáci džem či marmeládu, ktoré obsahujú len toľko cukru, koľko ho sami pri zaváraní pridáte. Nebudete tak musieť študovať etiketu. Okrem toho, že deťom vyrobíte zdravú sladkosť, máte minimálne na pol dňa postarané o spoločnú zábavu.

Zdroj: health.org

Vytlačiť stránku
Zdielať článok