Dieťa Predškolák Prvý deň v škole: stres pre rodičov a radosť pre deti. Alebo naopak?

Zároveň je to pre ne príležitosť naučiť sa o seba čiastočne postarať a byť samostatnejšími. Menej príjemnou stránkou môže byť pre deti zvykanie si na pravidelné povinnosti, domáce úlohy a celkové prispôsobovanie sa dennému školskému režimu. A čo rodičia? Je to pre nich radosť alebo skôr stres?

Rodičia, nestresujte

Ak ste rodičia školopovinných detí alebo minimálne škôlkarov, určite si spomínate na ich prvý deň v škole či v škôlke. Celé ráno ste boli v strese z toho, ako to bude prebiehať, a nakoniec deti radostne vbehli do triedy a vám zostali za dverami len oči pre plač. Rodičia by sa nemali špeciálne pripravovať len na prvý slávnostný deň v škole, ale aj na tie ďalšie, ktoré budú nasledovať, lebo vtedy ich budú prváčikovia potrebovať najviac. Dôležitá je každodenná rekapitulácia toho, čo deti v škole zažili, ako sa cítili, čomu sa venovali. Prváčik potrebuje cítiť, že rodičia sa o neho intenzívne zaujímajú. A nemáme na mysli len kontrolnú otázku „Máš hotové úlohy…?“, ale aktívny záujem o to, čo povedala pani učiteľka, ako sa k nemu správajú spolužiaci, ako sa v škole cíti a podobne. Rodičia by deťom mali prejavovať dôveru a povzbudzovať ich, že to zvládnu. Na začiatku nie sú vôbec dôležité známky, ale pocity dieťaťa a jeho spokojnosť. V prípade zlých známok podajte deťom pomocnú ruku. Deti by sa nemali školou strašiť, lebo strach spôsobuje stres a ten brzdí proces učenia. Pokúste sa nerobiť vo výchove chyby, pomôže vám pri tom aj náš článok o 7 chybách vo výchove detí, ktoré ich brzdia v úspechu.

Zoznámte ich so školou

Ešte predtým, ako prvýkrát spoločne naostro prekročíte brány školy, skúste deťom čo najviac priblížiť, ako škola vyzerá a ako to v nej chodí. Aký má rytmus a v čom je rozdielna oproti škôlke. Deti potrebujú povzbudiť, že prvé dni v škole zvládnu a že to, čo sa tam budú učiť, bude nadväzovať na to, čo sa naučili v škôlke. Vyberte sa s deťmi na spoločnú prechádzku z domu do školy, aby ste ich naučili trasu. Ukážte im nástrahy, s ktorými sa môžu stretnúť, vysvetlite im všetko potrebné pre ich bezpečnosť a pokiaľ je to možné, ukážte deťom, kde bývajú ich spolužiaci. Na internete si pozrite fotografie školy, ako to vyzerá v triedach, ako vyzerajú pani učiteľky či spolužiaci. Deti tak nadobudnú väčšiu istotu a pocit, že nové miesto už tak trošku poznajú.

Prvý deň v škole: stres pre rodičov a radosť pre deti. Alebo naopak?

Úprimnosť nadovšetko

Naučte deti, že akokoľvek to môže byť nepríjemné a môžu sa pri tom hanbiť, úprimnosť je najdôležitejšia. Spoločne si sadnite a veďte dlhé otvorené rozhovory o tom, čo ich trápi či zaujíma. Veľa detí trápi smútok za škôlkou a bývalými spolužiakmi, nechajte ich vyrozprávať sa a zmieriť sa so zmenou, ktorá ich čaká.

Ako pripraviť predškolákov na 1. ročník?

 • Pred nástupom do školy a počas obdobia predškolskej prípravy intenzívne rozširujte ich slovnú zásobu.
 • Oboznámte ich s tým, že príbeh má časti, ako sú dej, postavy a udalosti, aby porozumeli jeho konceptu.
 • Vysvetlite deťom základné interpunkčné znamienka (veľké písmená, otázniky, výkričníky, bodky…).
 • Ukazujte im nielen slová, ale aj celé vety v písomnej forme.
 • Naučte ich rozlíšiť reálny príbeh od príbehu fiktívneho.

Čo deti čaká v prvej triede?

Prvý rok je zameraný na rozvoj čitateľských a matematických zručností detí, nechýba ani výtvarná a telesná výchova, čiže rozvoj mentálnych aj fyzických zručností. Možno budete mať pocit, že mnohé z informácií sa vaše dieťa naučilo už v škôlke a že 1. ročník je len opakovaním. Opakovanie je však matkou múdrosti a v tomto veku si deti potrebujú jednotlivé činnosti trénovať a pravidelne opakovať. Ak vaše deti nastupujú do Montessori školy, už určite viete, že vzdelávanie, sloboda a motivácia sú základným princípom tohto modelu.

Čo by malo dieťa ovládať?

 • vedieť rozlíšiť číslice do 100,
 • ovládať analógové hodiny,
 • rozpoznávať všetky tvary,
 • rozpoznávať jednoduché matematické symboly ako +, -, =,
 • vedieť merať teplotu teplomerom a dĺžku pravítkom,
 • vedieť nájsť na mape svoju krajinu,
 • rozumieť sviatkom a tradíciám, ako sú Vianoce, Veľká noc, narodeniny a pod.,
 • pochopiť a rozpoznať minulosť, súčasnosť a budúcnosť,
 • rozpoznať správne hodnoty,
 • vedieť, na čo slúžia zmysly ako zrak, čuch, hmat a chuť,
 • poznať základný životný cyklus.

Ide sa na nákupy

K prípravám na prvý školský deň patrí aj dôležitá udalosť, ako je nákup školskej tašky. Deti určite budú trvať na svojej predstave, nezabudnite však myslieť aj na to, že dôležitá je bezpečnosť, pevnosť a ich zdravý chrbát. Školská taška by mala byť ergonomická a vybavená bezpečnostnými prvkami. Je výborné, ak sa vám nákup podarí zrealizovať spoločne s prváčikom a dôjsť pri nákupe ku kompromisu. Okrem školskej tašky nezabudnite na kvalitné prezuvky s protišmykovou podrážkou ani na ostatné školské pomôcky. Ak má váš prvák zo školy strach, potešte ho kúpou nejakej milej hračky, talizmanu alebo nového oblečenia na prvý deň do školy.

Školská desiata

Už cez prázdniny začnite trénovať spoločnú prípravu desiatej do školy. Urobte si zoznam obľúbených jedál a naučte deti pripravovať si desiatu aj samostatne. Tipy na zdravé a rýchle desiate nájdete aj na našom blogu. Vysvetlite deťom, že desiata by mala byť nielen chutná, ale aj zdravá, že je dôležité vedieť sa so spolužiakmi podeliť a že vysmievať sa za inú desiatu nie je pekné.

Akokoľvek sa na prvý školský deň pripravujete, myslite na to, že to môže dopadnúť úplne inak. Nemajte negatívne ani pozitívne očakávania, skôr sa snažte uvoľniť atmosféru tak, aby ste sa nielen vy, ale aj vaši prváčikovia cítili príjemne a prirodzene.

Stravovanie školákov

Pri stravovaní školákov je dôležité nielen to, čo jedia, ale aj ako a kedy jedia. Základom správnej výživy je totiž optimálny stravovací režim, pravidelný čas podávania jedál a ich vzájomná proporcionalita.

Optimálne rozdelenie stravy v priebehu dňa je:

 • raňajky: 20 %,
 • desiata: 10 %,
 • obed: 35 %,
 • olovrant: 10 %,
 • večera: 25 % z celodenného príjmu energie a živín.

Nedostatočný a nepravidelný príjem stravy totiž brzdí činnosť mozgovej kôry a narušuje činnosť tráviacich žliaz – zníži sa vylučovanie štiav potrebných na trávenie a dostaví sa nechutenstvo. Pri dlhšom nepravidelnom stravovacom režime sa môžu dostaviť aj vážnejšie zdravotné následky, deficit rôznych živín či nastupujúca obezita.

Dávajte pozor na to, aby vaše dieťa raňajkovalo. Chýbajúce raňajky znižujú schopnosť vnímať nové informácie a školák dobre neprosperuje. Rodičia väčšinou suplujú deficit raňajok až príliš výdatnými desiatami, ktoré sa veľmi často skladajú z údenárskych výrobkov. Tie sú biologicky nevyvážené a obsahujú nadmerné množstvo kalórií. Vieme, že zvládnuť to, je niekedy časovo náročné. Nech vám ako inšpirácia poslúži našich 12 nápadov na zdravé raňajky a desiatu pre celú rodinu. Ďalším nedostatkom je, že dieťa je po výdatnej desiatej príliš nasýtené a odmieta obed.

Nedovoľte deťom, aby sa stravovali samy. Predídete tak tomu, aby sa ich dennou stravou stali bagety, rôzne sladkosti a iné pochutiny z bufetu. Pripravte im radšej na desiatu celozrnné pečivo s domácou nátierkou na báze tvarohu, obohatenou o zeleninové vňate, pažítku či reďkovku. Deti obľubujú chutné a hravé nátierky. Nezabudnite pribaliť porciu zeleniny na chrumkanie a nevynechajte ani ovocie. Občas zvoľte aj sladký variant, chlebík s medom či domácim lekvárom. Dôležitou zložkou sú tiež mliečne výrobky, preto nezabúdajte na jogurt, kvalitné syry, tvaroh či čerstvé mlieko. Poobede im pripravte svieži olovrant plný vitamínov. V neposlednom rade je dôležitý dostatok tekutín. Vyhnite sa sladeným nápojom a pribaľte deťom na desiatu nesladený čaj či fľašu čistej vody. Sladkosti nahraďte müsli alebo sušeným ovocím.

Zdroj: scholastic.com, eduword.sk, vyzivadeti.sk

Vytlačiť stránku
Zdielať článok