Dieťa Školák Koľko spánku potrebuje vás školáčik?

Koľko spánku potrebujú naši školáci na to, aby boli počas vyučovania čerství a koncentrovaní? A prečo by sme si mali dávať na prespaté hodiny extra pozor? Deti totiž svoju porciu nerušeného spánku potrebujú ako soľ. V škole na nich čaká množstvo úloh, na ktoré sa potrebujú sústrediť. Spánok je potreba a zvyk, ktorý sa počas detstva stáva základom dobrého prospievania. Oddych podporuje rozvoj dieťaťa, pomáha procesom pozornosti, pamäti a taktiež hrá významnú rolu pri samotnom štúdiu.

Jedným z najdôležitejších aspektov zdravého detského vývoja je kvalitným spánok, keďže deti obzvlášť cez prázdniny, ktorých majú počas roka požehnane, zvyknú zaspávať neskoro a prebúdzať sa ešte neskôr. Veď to poznáte: pred spaním vás nahovárajú na ešte jednu rozprávku, ešte chvíľu na tablete, ešte pohár vody... Požiadavky sa kopia a vy nakoniec s hrôzou zisťujete, že namiesto o deviatej zaspávajú o pol jedenástej. Ráno ich zas neviete dostať z postele ani pod najrôznejšími zámienkami či vyhrážkami.

Koľko hodín spánku vlastne potrebujú?
Podľa viacerých pediatrov je ideálny počet hodín spánku taký, ktorý dieťaťu dovolí vykonávať denné aktivity bez problémov. To vysvetľuje aj fakt, prečo má každý z nás rozličnú potrebu spánku závisiac od veku, zdravia či nálady. Také dojča spokojne prespí až 16 hodín denne. Šesť až osemročné dieťa potrebuje 11 až 12 hodín spánku, zatiaľ čo medzi desiatym a dvanástym rokom mu postačí desať hodín. V období puberty prespaté hodiny klesajú, až sa zastavia na siedmich až ôsmich hodinách, čo je však nedostačujúce, keďže sa produkuje nárast dennej ospalosti. Práve toto vedcov priviedlo k myšlienke, že potreba spánku vekom dieťaťa neklesá, ale počas puberty dokonca narastá. Môže za to melatonín, ktorý sa v období puberty objavuje neskôr, čím spôsobuje, že váš mládežník cíti únavu neskôr. Toto poznáme ako fázu oneskoreného spánku.

Deti vo veku 5 až 8 rokov – 11 až 12 hodín
Vo veku 8 až 12 rokov – 10 až 12 hodín
Teenageri – 8 až 10 hodín

Možno sú pre vás tieto počty hodín čistým sci-fi. V skutočnosti však ide o ideál, ku ktorému sa stačí priblížiť a mať na zreteli, že každé dieťa má iné potreby. Ak si všimnete, že práve váš potomok javí znaky únavy, zaspáva na hodinách a na vysvetľované učivo sa akosi nevie sústrediť, musíte ho do postele nekompromisne nahnať skôr.

Vytlačiť stránku
Zdielať článok