Táto webová stránka už nie je optimalizovaná pre Mozilla 5.0.
Obsah webovej stránky sa nemusí zobrazovať správne alebo môžu byť obmedzené niektoré funkcie.
Najlepšie skúsenosti získate, ak použijete jeden z nasledujúcich prehliadačov:
V obchodoch sú celoročne a domáce dobre uskladnené vydržia celú zimu.
Viete, ako skladovať ovocie?
Na jablkách si pochutíte, či už sú surové, pečené, dusené, prepasírované ako detskú výživu, spravíte z nich džem, šťavu, plnku do koláčov alebo aj do kačice. Jablká sú proste univerzálne a plné vitamínov a vlákniny.
Vitamíny a vláknina sa skrývajú aj v šupe a tenkej vrstve pod ňou, ktoré však pri spracúvaní jabĺk neraz končia v koši. A to je škoda, pretože aj jablkové šupky nájdu v kuchyni veľmi chutné uplatnenie.
Škoricovo-karamelové chipsy z jablkových šupiek vám padnú vhod, keď dostanete chuť na niečo sladké. Zdravšiu alternatívu keksíkov si vyrobíte za štvrť hodinky. V hlbšej miske zmiešajte 2 lyžice hnedého cukru, lyžičku múky a pol lyžičky škorice. Jablkové šupy nasypte do tejto zmesi a dobre premiešajte, aby sa ňou obalili. Rúru vyhrejte na 200 °C. Plech na pečenie vysteľte papierom na pečenie a porozkladajte naň šupy, obalené v škoricovej zmesi. Pečte, kým nie sú chrumkavé, čo je asi pol – trištvrte hodiny. Šupy počas pečenia párkrát premiešajte, aby sa upiekli z oboch strán.
Čaj z jablčných šupiek pôsobí upokojujúco a relaxačne, preto je dobrý ako nápoj hodinku pred spaním. Ako bonus získate nádherne prevoňaný dom z arómy variacich sa jablčných šupiek a škorice.
Šupky z troch jabĺk zalejte v hrnci troma šálkami vody. Pridajte jednu paličku škorice, môžete aj jeden klinček, nechajte zovrieť a varte 10 minút. Potom čaj sceďte, nechajte 5 – 10 minút vychladnúť a pridajte doň lyžičku medu. Môžete ozdobiť kolieskom citróna.
Hustý jablkový sirup sa perfektne rozteká po lievancoch alebo koláčoch a vynikajúco dochutí čaj v mrazivých zimných dňoch.
Jablkové šupy zalejte v hlbšom hrnci vodou a priveďte do varu. Znížte teplotu a varte, až kým nebudú úplne mäkké. Potom šupy preceďte cez plátno alebo husté sito do iného hrnca. Na dva litre tekutiny budete potrebovať pol kila cukru. Precedenú tekutinu priveďte do varu a rozpustite v nej cukor. Nechajte zovrieť, teplotu znížte tak, aby tekutina stále trochu vrela a varte, kým nezhustne na sirup. Jablkový sirup ponalievajte do zaváracích pohárov alebo fliaš, uzavrite a ešte sterilizujte 20 minút.
Zo šupiek a jadrovníkov, ktoré vám zostali po čistení jabĺčok, uvarte džem. Dajte ich od hrnca a zalejte vodou tak, aby boli ponorené, ale nie viac. Priveďte do varu, znížte teplotu a za občasného miešania varte pol hodiny. Jablkový džús preceďte do iného hrnca. Zvyšky v site ešte vyžmýkajte, pustia šťavu a džemu bude viac. Pridajte podľa chuti med, nechajte zovrieť a varte ešte asi hodinu, kým džem nezačne hustnúť. Vtedy ho už miešajte stále, až kým nie je dostatočne hustý. To zistíte tak, že lyžicu džemu vylejete na tanierik a keď v „mláčke“ spravíte prstom čiaru, nebude sa zlievať.
Jablkový džem nalejte do čistých pohárov, pevne uzavrite suchým viečkom a otočte hore dnom. Nechajte vychladnúť.
Ak vám zostali jablkové šupky a momentálne ich nemáte ako použiť, zamrazte ich. Neskôr ich pridajte do smoothie alebo do plniek do koláčov. Chutné sú aj v makovej pohánke.
Jablká majú najviac vitamínov tesne pod šupkou. Doprajte ich svojej pleti! Šupky priložte vnútrom na očistenú pleť a nechajte pôsobiť aspoň 20 minút. Za ten čas si môžete čítať alebo počúvať dobrú hudbu, jednoducho relaxovať. Jabĺčko pleť upokojí, rozžiari, stiahne póry a zmierni akné.
Rovnaké účinky ako pleťová maska má aj pleťová voda z jablka. Jablkové šupy zalejte vriacou vodou a nechajte pol hodiny postáť. Pridať môžete aj lyžičku jablčného octu. Pleťovou vodou na vatových tampónoch si vyčistite pleť ráno aj večer.
Zostali vám zvyšky zeleniny? 5 nápadov, ako ich využiť
Zdroj: Kitchencounterchronicle.com, joyinmykitchen.blogspot.com, vekjelencislo.sk, littlehouseliving.com