Zdravý životní styl Relax Doprajte si kúpeľ nôh, oddýchne si celé telo

Jedna z najobľúbenejších relaxačných metód, ktorú môžete praktizovať priamo doma, je kúpeľ. Napustiť si vaňu horúcou vodou, pridať voňavú penu a potom sa do toho „naložiť“ na niekoľko desiatok minút... Niekedy si ale nemôžete tento luxus dovoliť. Alebo možno máte v kúpeľni iba sprchový kút. V takom prípade prichádza na rad kúpeľ nôh, ktorý má veľmi podobné účinky.

Čo sa deje počas kúpeľa?

Akékoľvek použitie vody na kožu má reflexné účinky na cievy vášho tela. Kúpeľ nôh teda pôsobí nielen priamo na nohy, ale aj na celý organizmus. V prípade, že máte niekde v tele zápal alebo infekciu, postihnuté miesto je prekrvené. Teplá voda dokáže uľaviť od bolesti tým, že odvedie prebytočnú krv preč a z miest, ktoré prekrvené nie sú, už zbytočne krv neodčerpáva. Kúpeľ nôh si tak môžete dopriať aj v prípade, že vás bolí hlava, krk, ste prechladnutí.

Horúci kúpeľ stimuluje krvný obeh, mierne zvýši teplotu a tým aj aktivitu bielych krviniek, ktoré bojujú s vírusmi. Akonáhle ucítite, že na vás „niečo lezie“, doprajte si kúpeľ nôh. Ďalším pozitívnym účinkom kúpeľa nôh je uvoľnenie svalov, čo pomáha pri nespavosti a strese.

Horúca voda nie je pre každého

Ak máte kŕčové žily či iné cievne ochorenie, horúcej vode sa pri kúpeli nôh vyhnite. Cievy sa vo vyšších teplotách rýchlo rozťahujú a v chlade sťahujú, preto väčšie výkyvy teploty chorým cievam neprospievajú . Nepružné a oslabené cievy nedokážu na zmenu teploty reagovať dostatočne rýchlo a mohli by ste si uškodiť.
Tiež sa kúpeľu nôh vyhýbajte, ak máte na nohách otvorené rany.

Pridajte bylinky

Na kúpeľ nôh stačí obyčajný kýblik alebo lavór, do ktorého napustíte vodu. Existujú aj špeciálne prístroje na kúpeľ nôh, ktoré majú navyše funkciu bubliniek a masáže. Do kúpeľa nôh môžete pridať vhodnú prísadu. Záleží na tom, aký chcete dosiahnuť účinok. Pokiaľ ste unavení a hľadáte spôsob, ako sa naštartovať, pridajte do vody vôňu citrónovej trávy. Tá vám dodá energiu a vy už nebudete cítiť ospalosť. Unavený organizmus prebudí aj rozmarín alebo morská soľ. Medovku či levanduľu zvoľte pred spaním. Váš spánok bude kvalitnejší. Pri bolesti nôh, nervozite a napätí siahnite po rozmaríne. Pri bolesti svalov alebo reumatizme sa odporúča pridať do kúpeľa výťažok z arniky.

Ako kúpeľ zakončiť

Po kúpeli nohy poriadne osušte, nakrémujte a pol hodiny relaxujte. Preto je najlepšie dopriať si ho večer, alebo cez víkend.

Vytlačiť stránku
Zdielať článok