Dieťa Školák 10 zručností, ktoré by malo ovládať 10-ročné dieťa

Mnoho odborníkov tvrdí, že z rodičov sa stávajú „vrtuľníky“, ktoré neustále krúžia nad deťmi a pomáhajú im pri riešení aj tých najbanálnejších problémov. Dieťa tak nemá dosť priestoru na sebarealizáciu, na učenie sa nových vecí a vyrovnávanie sa s prekážkami. Nechajte svoje dieťa trochu sa osamostatniť. Naučte ho zručnosti, ktoré môže vykonávať samo a za ktoré bude mať zodpovednosť. Desaťročné dieťa už dokáže vysadiť kvety, zabaliť darček alebo zatĺcť klinec.

Viete, aké najväčšie chyby vo výchove robíte?

Čo by teda malo desaťročné dieťa vedieť?

1. Vyprať

Neľakajte sa. Vaše desaťročné dieťa ešte nemusí prať bielizeň celej rodine. Stačí, ak bude vedieť v rukách vyprať škvrny alebo dokáže zapnúť práčku.

2. Vysadiť kvety

Každé dieťa asi nebude záhradkárom. Dokáže však lopatkou vyhĺbiť malú jamu, naliať do nej vodu a zasadiť rastlinu. Môžete si tak spoločne založiť aj záhradku na balkóne. 

3. Zatĺcť klinec

Nebojte sa zveriť svojim deťom manuálnu prácu. Nechajte ich, nech vás pri práci najskôr sledujú a potom nech si niečo z nej pod vaším dohľadom vyskúšajú. Ide o cennú lekciu do života, ktorá sa im bude skôr alebo neskôr veľmi hodiť.

4. Pripraviť jednoduché jedlo

Vyzývajte deti, aby vám pomáhali v kuchyni. Naučte ich, ako si pripraviť cereálie s mliekom či jednoduchý chlieb s maslom a zeleninou, prípadne toast. Varenie je dôležitá zručnosť a deti by k nemu mali mať vybudovaný pozitívny vzťah.

Deti zapájajte do pečenia a varenia už odmalička.

10 zručností, ktoré by malo ovládať 10-ročné dieťa

5.Napísať a odoslať list alebo pohľadnicu

Aj keď mnohí z nás už klasickú poštu nepoužívajú, písanie listov naučí deti hneď niekoľkým zručnostiam. Zistia, ako funguje pošta, a zlepšia si svoj rukopis aj kompozičné uvažovanie.

6. Umyť kúpeľňu

Umývanie kúpeľne môže znieť ako špinavá práca, ale dieťa ňou môže ľahko prispieť k chodu domácnosti a získať pocit zodpovednosti. Okrem iného sa naučí aj poriadkumilovnosti, ktorá sa mu bude v živote hodiť.

7. Orientovať sa v mape

Každý z nás má v mobile GPS. Pre základnú orientáciu dieťaťa je však veľmi dôležité vedieť čítať mapu a pohybovať sa podľa nej. Aj bez telefónu.

8. Nakupovať a porovnávať ceny

V desiatich rokoch by dieťa malo byť schopné porovnávať jednotlivé výrobky a ich ceny, nakupovať s určitým rozpočtom a vyberať vhodné potraviny.

9. Obviazať ranu

Táto schopnosť podporuje pocit sebestačnosti. Dieťa by si vo svojich desiatich rokoch malo poradiť v základných veciach aj bez dospelého a orientovať sa v lekárničke a v použití jej obsahu.

10. Zabaliť darček

Umenie venovať darček je krásna zručnosť. Vaše deti by mali vedieť, prečo odstraňujeme cenovky, ako uviazať mašľu a ako darček vhodne venovať.

Zdroje: www.parents.com, www.verywellfamily.com

Vytlačiť stránku
Zdielať článok