Zdravý životní styl Relax Záhrada na balkóne a parapete

Ale skôr ako sa pustíte do domáceho pestovania, prečítajte si niekoľko rád, ako správne začať. Poradíme vám, aké nádoby na pestovanie sú vhodné, a tiež na aké miesto rastliny vysadiť, pretože nie všetky majú rady priame slnko.

Výber vhodných nádob

Základom je samotný výber nádob na pestovanie – kvetináčov. Môžete si zvoliť plastové, drevené či keramické. Najväčšej obľube sa tešia plastové nádoby, pravdepodobne vďaka svojej odolnosti, priaznivej cene a širokej škále farieb. Obľúbené sú tiež drevené nádoby, no majú obmedzenú životnosť, lebo pohlcujú vlhkosť a je potrebné ich často vymieňať. Keramické nádoby sú síce najdrahšie, ale aj najkrajšie. Musíte ich však chrániť pred mrazmi, lebo inak by mohli popraskať.

NAŠA RADA

Oplatí sa investovať do samozavlažovacieho kvetináča. Vašou jedinou starosťou bude dolievanie vody do nádržky. Rastliny si vezmú len toľko vlahy, koľko budú potrebovať. Je to skvelý spôsob, ako zabrániť vysušeniu, ale aj premokreniu rastlín. Je to naozaj jednoduché!

Štyri svetové strany a kvety

Pred sadením kvetov by ste mali vedieť, v akých podmienkach sa im darí. Ak máte okná otočené na sever, budú sa tam cítiť dobre len niektoré druhy rastlín. Ani v tomto prípade sa však nemusíte vzdať svojho sna o domácej záhradke. Môžete tu pestovať napr. begónie, ktoré nepotrebujú veľa svetla. Podobne sú na tom fuksie, ktoré budú krásne kvitnúť na oknách otočených na severovýchod alebo severozápad.

Ak patríte k šťastlivcom, ktorí majú okná orientované na juh, môžete si vyberať z veľkého množstva rastlín. Počas celej sezóny môžete pestovať muškáty, pakosty, petúnie a mnoho iných druhov.

Pri výbere rastlín myslite na to, že nie je vhodné kombinovať rastliny rôznej výšky. Môže sa stať, že väčšie a rýchlejšie rastúce rastliny nedajú tým menším šancu vyrásť.

Vytlačiť stránku
Zdielať článok