Zdravý životní styl Relax Jarná záhrada od marca do mája

Marec – jarné upratovanie

Prvou a základnou úlohou v marci je dôkladne vyčistiť záhradu, porýľovať a pohnojiť pôdu. Začnite s jesenným lístím a neporiadkom, ktorý ostal po zime. Potom sa sústreďte na prekopávanie a prevzdušňovanie pôdy, ktorú následne pohnojte, aby ste rastlinám zabezpečili dostatok minerálnych látok.

V druhej polovici mesiaca môžete začať s výsadbou okrasných kríkov, živého plota a ruží. Zároveň môžete zasiať napr. koreňovú zeleninu, rajčiny, reďkovky a karfiol. Nezabudnite skontrolovať ovocné stromy, či nie sú napadnuté hmyzom. Ak áno, použite vhodné ochranné prostriedky. V marci je tiež vhodný čas na vrúbľovanie kôstkovín, ako sú čerešne, slivky, broskyne či marhule. Postarajte sa aj o zvieratá a pribite do korún stromov vtáčie búdky.

Na konci mesiaca už môžete do kvetináčov vysádzať množstvo balkónových rastlín. S výsadbou začnite až po skončení prízemných mrazov.

Apríl – čistenie skalky

V apríli bude vaša záhrada plná narcisov a tulipánov, na stromoch sa objavia nové, mladé listy. Teraz môžete zo záhonov odstrániť ochranu proti mrazom.

Sústreďte sa na okolie ovocných stromov, prekopte a pohnojte pôdu. Nezabúdajte pravidelne zastrihávať okrasné kríky, živý plot a kríkové ruže. Apríl je vhodný na sadenie stromčekov a osvieženie skalky. Očistite kamene, odstráňte mŕtve rastliny a namiesto nich zasaďte nové.

Okopte a pohnojte záhony trvaliek. Môžete zasadiť vinič a ku koncu mesiaca, keď sa oteplí, aj jahody. Zároveň je ten správny čas vyniesť kvetináče von.

Máj – vysádzanie sadeníc a prvá úroda

Májové práce v záhrade, to je čistá radosť. Stromy kvitnú, kvety rastú a začínajú kvitnúť, niektoré druhy zeleniny, ako špenát, reďkovka či šalát, už prinášajú prvú úrodu.

Zasaďte letničky, dvojročné rastliny, georgíny, gladioly a iné kvitnúce rastliny.

Všetky ovocné stromy a kríky postriekajte proti škodcom. Rastliny, ktoré ste si predpestovali doma, môžete presadiť do záhrady. Zasiatu zeleninu prekryte geotextíliou.

Nezabúdajte na dôkladnú zálievku jahôd a už o niekoľko týždňov vás odmenia sladkými červenými plodmi. Máj totiž nie je len o sadení, postupnom otužovaní rastlín, upratovaní a iných záhradných prácach.

Nezabúdajte na dôkladné odstránenie buriny, okopávanie pôdy a hnojenie. Postarajte sa aj o trávnik a dokončite vrúbľovanie ovocných stromov.

POZRITE SI AKCIOVÚ PONUKU

Vytlačiť stránku
Zdielať článok