Táto webová stránka už nie je optimalizovaná pre Mozilla 5.0.
Obsah webovej stránky sa nemusí zobrazovať správne alebo môžu byť obmedzené niektoré funkcie.
Najlepšie skúsenosti získate, ak použijete jeden z nasledujúcich prehliadačov:
Sušenie je jednou z najstarších metód konzervovania potravín. Obľúbené sú nielen hotové sušené plody, bežne dostupné v supermarketoch, ale aj samotné domáce sušenie. Sušením sa odstraňuje z potravín voda, čím sa spomaľuje rast mikroorganizmov. Odstránením vody sa znižuje hmotnosť a objem, čo je výhodou pri skladovaní.
Najjednoduchším spôsobom sušenia je sušenie na slnku. Týmto spôsobom sa sušia najmä ryža, obilie, hrozienka alebo obľúbené sušené paradajky. Nevýhodou je, že sušenie na slnku nemáme pod kontrolou a je nevyspytateľné. Na výrobu naozaj kvalitných sušených potravín je preto vhodné používať sušičku ovocia. Existuje niekoľko typov od solárnych, elektrických až po tie, ktoré sú určené na biomasu.
Teplota sušenia sa musí regulovať, aby sa zabránilo prehriatiu a znehodnoteniu ovocia. Väčšina ovocia sa suší pri teplote približne 60 až 70 °C. Plody sa sušia, až kým nedosiahnu požadovaný konečný obsah vlhkosti, čo je 15 % v prípade konvenčného sušenia alebo 25 % v prípade osmotickej dehydratácie, t. j. pri ovocí ošetrenom cukrom.
Väčšina komerčne predávaného sušeného ovocia sa pred sušením namáča do cukrového sirupu. Ovocie sa ponorí do koncentrovaného roztoku cukru až na 18 hodín. Pred sušením sa opláchne v čistej vode, aby sa odstránil prebytočný sirup. Zelenina a niektoré druhy ovocia sú pred sušením blanšírované, aby sa zachovala ich farba. Po krátkom blanšírovaní sa rýchlo ochladia ponorením do ľadovej vody. Ďalšou nevýhodou kupovaného sušeného ovocia je proces sírenia. Sírenie síce zachováva farbu, ale zbytočne „obohatí“ ovocie o chemické konzervačné látky.
Tak čo, presvedčili sme vás, že domáce sušené ovocie bez pridania konzervačných chemických látok je zdraviu prospešnejšie?
Odporúčaná hrúbka rezu pre sušenie ovocia:
Ananás: 2 – 3 mm
Mango: 6 – 8 mm
Banán: 5 mm
Paradajka: 3 – 5 mm
Jablko: 5 – 7 mm
Jahoda: 5 – 6 mm
Slivka: rozdelená na polovicu, uložená rozkrojenou stranou nadol
*Na krájanie ovocia by ste mali používať iba nože z nehrdzavejúcej ocele.
Na sušenie potravín vám dobre poslúžia sušičky ovocia. Nemusíte sa báť, že by šlo o extra veľkú investíciu – dobrý model kúpite od 30 do 80 €, tie najkvalitnejšie však stoja aj viac ako 200 €.
Kľúčové parametre pri výbere sušičky ovocia:
Sušiť ovocie v sušičke ovocia je veľmi jednoduché a môžete ňou sušiť aj viac druhov ovocia naraz. Okrem ovocia je možné v sušičke sušiť mäso, zeleninu alebo huby. Výhodou tohto zariadenia je, že suroviny si ponechajú prospešné látky pre náš organizmus a dlhú trvanlivosť. Urobíte si tak zdravú pochúťku plnú vitamínov a minerálov.
Sušička ovocia suší pri 60°C a má zabudovaný ventilátor a vetracie otvory, ktoré zabezpečujú cirkuláciu vzduchu.
Samotné sušenie ovocia je veľmi jednoduché, stačí len umyté a nakrájané ovocie poukladať vedľa seba. Dávajte pozor, aby sa neprekrývali. Nakrájané ovocie je vhodné pred sušením namočiť do 2,5 dl vody a pridať lyžicu citrónovej šťavy, čo zabráni zhnednutiu ovocia pri sušení. Už len nastavíte požadovanú teplotu na sušičke ovocia a spustíte sušenie, ktoré môže trvať aj niekoľko hodín v závislosti od množstva, druhu a hrúbky ovocia.
Pri sušení ovocia sa občas môže stať, že niektoré kúsky budú vlhkejšie ako ostatné. Sušené ovocie vkladajte do plastových alebo sklenených pohárov. Poháre by mali byť naplnené maximálne do dvoch tretín a pevne uzavreté. Raz denne počas 2 až 4 dní ich pretraste. Vďaka tomu suchšie kúsky absorbujú nadbytočnú vlhkosť. Znížite tak pravdepodobnosť vzájomného nakazenia vlhkosťou a následného hnitia.
Pri skladovaní je veľmi dôležitý výber nádoby, do ktorej potraviny umiestňujete. Nádoby je potrebné vzduchotesne uzavrieť, mali by byť čisté, netoxické, odolné proti vlhkosti a mali by chrániť obsah pred svetlom. Nikdy nepoužívajte nádoby z pozinkovanej ocele. Ideálnym priestorom na skladovanie je chladné, tmavé a suché miesto. Čím je priestor chladnejší, tým budú mať potraviny dlhšiu životnosť. Na svetle ovocie aj zelenina strácajú farbu a obsah vitamínov A a C, takže ak ich skladujete v sklenených priehľadných nádobách, prelepte ich vrstvou látky, aby boli lepšie chránené.
Je na vás a na preferenciách členov vašej rodiny, ktoré ovocie alebo zeleninu sa rozhodnete sušiť. Či už je to ovocie, ktoré obľubujú deti, alebo skôr sušené paradajky, ktoré radi pridávate do rizota či cestovinových jedál, snažte sa zužitkovať všetky prebytky v kuchyni a čo najmenej zbytočne vyhadzovať. Či už mrazené, alebo sušené, jednoducho ich využite v kuchyni naplno.
Zdroj: wikihow.com, fao.org, dodomacnosti.sk