Zdravý životní styl Zdravie Najčastejšie zdravotné problémy bábätiek

Nejedna mamička sa s obavami pozerala na žltkastú pokožku svojho niekoľkodňového bábätka. Kiež by bola novorodenecká žltačka tým jediný, čo bábätko trápi! Je tu množstvo ďalších ochorení a zdravotných problémov, a preto je dobré vedieť o nich niečo viac.

Novorodenecká žltačka
Žltkasté sfarbenie kože alebo očného bielka je spôsobené pigmentom nazývaným bilirubín, ktorý vzniká pri normálnom rozpade červených krviniek. Pečeň novorodenca často ešte nevyzretá na to, aby si poradila s bilirubínom, takže môže byť dva až tri dni po pôrode postihnutá žltačkou. Náchylnejšie na ňu sú predčasniatka. Hoci žltačka zvyčajne do dvoch týždňov sama ustúpi, v niektorých prípadoch môže byť závažná.

Čo robiť?
Ak sa žltačka objaví do 24 hodín po pôrode alebo trvá dlhšie ako 14 dní, bude vaše dieťa potrebovať vyšetrenie, či má v poriadku pečeň. Inak stačí bábätko vystavovať dennému svetlu a dávať mu veľa tekutín, teda materského mlieka. V tomto prípade ho môžete aj budiť na kojenie. Nevystavujte ho však priamym slnečným lúčom! Stačí denné svetlo.

Horúčka
Ak sa zdá, že vaše dieťa nie je vo svojej koži, zmerajte mu teplotu. Ideálny je ušný teplomer. Zvyčajná telesná teplota bábätka je 36,4 ° C, avšak infekcia spôsobí horúčku – teplotu nad 37,5 °C. Pediatra kontaktujte, ak:
-  je bábätko mladšie ako tri mesiace a má horúčku 38 °C a vyššiu,
-  je vo veku troch až šiestich mesiacov a má horúčku 39 °C a vyššiu,
- má okrem zvýšenej teploty aj ďalšie príznaky choroby.
Čo robiť?
Zájdite s ním k lekárovi, pretože je často nemožné bez lekárskeho vyšetrenia určiť, čo dieťaťu je. Nedávajte bábätkám lieky, pokiaľ to neodporučí lekár. Schladíte ho tým, že mu vyzlečiete nadbytočné oblečenie a budete mu častejšie dávať napiť materského mlieka, dojčenskej výživy alebo vychladnutej prevarenej vody, aby ste predišli dehydratácii.

Kolika
Kolika často prichádza v dvoch týždňoch veku a môže trvať tri mesiace. Typické je, že dieťa každý večer plače, často dlhšiu dobu, a môže priťahovať nožičky smerom k brušku akoby v bolestiach. Hoci je kolika rozšírená, jej príčina je neznáma. Predpokladá sa, že k nej dochádza pri vývoji čriev dieťaťa.
Čo robiť
Ľahšie sa to povie, ako urobí, ale pokúste sa si taký plač nebrať príliš k srdcu. Dieťaťu pomáha, ak si ho položíte tvárou dole na svoju pažu a druhou rukou mu masírujte chrbátik. Tiež pomáha jemne pritláčať nožičky k brušku raz na jednej a raz na druhej strane. Pomôcť môžu aj kvapky proti kolike pre dojčatá a protikolikové čaje.

Zápal hrtana
Zápal hrtana sa prejavuje ostrým, štekavým kašľom, často v sprievode hlasného dýchania a chrapotu. Hoci sa častejšie vyskytuje vo veku nad tri mesiace, môže sa objaviť kedykoľvek. Obvyklou príčinou je vírus, ale môžu ho vyvolať aj bakteriálne infekcie.
Čo robiť
Keď malé dieťa kašle a má aj zvýšenú teplotu, radšej vyhľadajte lekára. Ak sa objaví aj dusenie či modranie, zavolajte záchrannú službu alebo zájdite na pohotovosť.

Reflux
Pažerák bábätiek nemá úplne vyvinutý dolný zvierač, takže mlieko a žalúdočná kyselina môžu počas kŕmenia alebo po ňom stúpať nahor, čo spôsobuje "grckanie". Pri refluxe môže mať vaše dieťa bolesti pri kŕmení alebo môže prudko zvracať prúdom a oveľa viac než pri bežnom "grckaní“. Príznaky sa nemusia nutne objaviť hneď po narodení, ale takmer vždy sa situácia zlepšuje, ako sa žalúdok dieťaťa vyvíja.
Čo robiť
Počas kŕmenia a minimálne pol hodiny po ňom držte dieťa vo vzpriamenej polohe. Dieťa kŕmte v malých dávkach. Ak to nepomáha, vyhľadajte lekára, ktorý môže predpísať liek na zmiernenie príznakov.

Prechladnutie
Prechladnutie je spôsobené množstvo rôznych vírusov a u bábätiek a malých detí býva veľmi časté. Ich drobné nosovej dierky sa ľahko upchajú, čo potom komplikuje kŕmenie a dýchanie.
Čo robiť
Ponechajte dieťaťu na stravu dostatok času. Jemne mu utierajte nos – bavlnená látka je mäkšia ako papierové obrúsky, ideálna je obyčajná vata
Pomáha aj zvlhčovač v miestnosti, kde sa dieťatko zdržiava a spí. Pokiaľ je bábätko podráždené alebo mu nie je dobre, má horúčku alebo odmieta stravu, navštívte s ním lekára, aby vylúčil komplikácie. Upozorňujeme, že malé bábätko sa môže veľmi rýchlo dehydratovať!

Plienková dermatitída
Pri kontakte pokožky dieťaťa v plienkach s močom a výkalmi môže dôjsť k podráždeniu pokožky a nabehnutí ružových alebo červených vyrážok či škvŕn.
Čo robiť
Čistite zadoček dieťaťa iba vodou a bavlnenou látkou, pretože vlhčené obrúsky môžu podráždenie zhoršiť. Každý deň doprajte bábätku určitý čas bez plienky a pred nasadením plienky použite ochranný krém. Ak vyrážka pretrváva a malé červené vyrážky sa objavujú aj mimo hlavnej oblasti, vyhľadajte pediatra.

Soor (múčnivka)
Soor je kvasinková infekcia, ktorá môže spôsobovať vyrážky v ústach. Múčnivka sa prejavuje ako biely povlak alebo podráždený, začervenaný jazyk. Pre dieťa s múčnivkou môže byť kŕmenie bolestivé.
Čo robiť
Ak vaše bábätko trápi kvasinková infekcia úst, poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom o vhodnej liečbe.

Zápcha
U bábätiek, obzvlášť tých dojčených, je normálne, že kolíšu medzi častým a veľmi občasným vyprázdňovaním. Farba ich kakania je tiež premenlivá v závislosti na tom, čo jete. Dieťa so zápchou má suchú, tvrdú stolicu pripomínajúci králičie bobky; deti kŕmené umelou dojčenskou výživou sú k zápche náchylnejšie.
Čo robiť
Neznepokojujte sa, ak dieťaťu nie je zle, príliš neplače alebo neodmieta jedlo. Na posudzovanie príznakov u svojho dieťaťa máte určitý inštinkt, naučte sa preto sama sebe dôverovať, ak máte podozrenie, že dieťaťu nie je dobre. Ak príznaky pretrvávajú, poraďte sa s lekárom.

Pamätajte, že pri každom podozrení na zdravotný problém je v hre zdravie a život vášho dieťatka. Neexperimentujte so svojím dieťatkom a dajte na rady odborníkov. 

Vytlačiť stránku
Zdielať článok