Zdravý životní styl Relax Čítajte knihy! Budete úspešnejší a obľúbenejší

Vstúpiť do magického kráľovstva kníh a len tak sa nechať unášať skvelými príbehmi. To môže byť pre niekoho splnený sen, no pre iného nočná mora. Čítanie totiž, povedzme si pravdu, nepatrí medzi obľúbené činností všetkých. Svoj podiel viny na tom majú prísne učiteľky, ktoré nás počas základnej a strednej školy nútili čítať kvantá povinných kníh a viesť si čitateľský denník. Mnohým práve vtedy čítanie definitívne znechutili.

V súčasnosti, keď nás už nijaká učiteľka nenúti tráviť prázdniny nad všetkými dielami klasikov si však čítanie môžete konečne užívať a vybrať si len to, čo nám je pochuti. Podľa denníka La Vanguardia sa dokonca preukázalo, že ľudia, ktorí pravidelne čítajú, majú početnejšie prepojenia neurónov v mozgu. A čo sa týka emocionálnej stránky, počas ponárania sa do zaujímavého príbehu sa zvyšuje vaša schopnosť vcítiť sa do pocitov druhých cítiť voči ním väčšiu empatiu a porozumenie. To vám pomáha reagovať príjemnejšie na iných ľudí, lebo sa vám ukazuje svet z ich perspektívy a pomáha vám mať na zreteli následky vašich činov.

Taktiež môžete precítiť jednoduchosť cností, ako sú láskavosť, veľkorysosť a sympatia. Okrem toho môžete zažiť emócie, ktoré by ste možno nikdy neobjavili. Literatúra je ako stroj času, ktorý vás okamžite prenesie  do celkom odlišnej reality a vy sa na chvíľu môžete stať súčasťou dôb dávno minulých.

Kniha ako liek proti samote
Dobrá kniha je tiež liekom na samotu. V príbehoch môžete objaviť postavy, s ktorými sa poľahky identifikujete a po ich boku odhaliť svet, ktorý popisujú. Keď je kniha skutočne zaujímavá, nemôžete sa od nej odtrhnúť a samota skrátka zmizne, keďže práve kniha sa stáva vaším najlepším priateľom a spoločníkom. Potom ste sa nad jej stránkami schopní zaseknúť do neskorých nočných hodín.

Čítaním však nezískate len viac empatie, stávajú sa z vás aj obratnejší rečníci. Vedel to už Cicero – rozprávať sa človek nenaučí rozprávaním, ale čítaním. Aj keď ste zavretí nad knihami dlhé hodiny, nestanú sa z vás uzavretí introverti, naopak, rozvíjate svoje komunikačné schopnosti. Obohacujete si slovnú zásobu, vetnú skladbu, gramatiku a učíte sa náležite používať jazyk.

Podľa štúdie Oxfordskej univerzity sú ľudia, ktorí sa vo veľkom venovali čítaniu počas detstva a dospievania neskôr viac oceňovaní v zamestnaní a majú viac možností zažiariť. Podľa tejto štúdie, žiadna z doplnkových aktivít, či už išlo o šport alebo hltanie filmov v kine nemala taký významný dopad na úspech v pracovnej oblasti ako práve čítanie.

Čítanie má však aj svoju praktickú stránku. Môže vám pomôcť v boji s nespavosťou. No musíte byť opatrní, keďže so zaujímavou knihou môžete dosiahnuť aj pravý opak – celkom zažehnať spánok a s napätím čítať bez prestávky. Preto ak chcete používať literatúru ako pomocníka na zaspávanie, mali by ste siahnuť po niečom neutrálnom.

Dobrá rada na záver
V posteli čítajte len pri malej lampe na nočnom stolíku, pre prípad, že by vás kniha uspala. Spánok pri rozsvietenom svetle zhoršuje jeho kvalitu.

Vytlačiť stránku
Zdielať článok

Články

Hopla! Neexistujú žiadne produkty zodpovedajúce vášmu filtrovaniu. Prosím, upravte kritériá vyhľadávania.