Táto webová stránka už nie je optimalizovaná pre Mozilla 5.0.
Obsah webovej stránky sa nemusí zobrazovať správne alebo môžu byť obmedzené niektoré funkcie.
Najlepšie skúsenosti získate, ak použijete jeden z nasledujúcich prehliadačov:
Milujete ovocie, pretože je sladké, voňavé a navyše plné vitamínov? Ale ovocie má aj jednu nepríjemnú vlastnosť, a to že sa v teplom byte pomerne skoro začne kaziť, vädnúť alebo sa na ňom objavia pleseň. Bohužiaľ nie vždy sa nám podarí naraz skonzumovať celú prepravku čerešní alebo marhúľ.
Niektoré druhy ovocia a zeleniny produkujú etylénový plyn, naopak iné druhy sú na neho vyložene citlivé. A preto nikdy neklaďte avokádo, paradajky banán a kivi do blízkosti mrkvy, jabĺk, brokolice a hlávkového šalátu, ktoré by tak nepriaznivo reagovali a veľmi rýchlo by sa pokazili.
Zváračka fólií je skvelá vec, ale ak nie je doma po ruke, postačí aj domáca potravinárska fólie. Banán zabaľte do fólie a zabránite tak vylučovaniu etylénu, ktorý urýchľuje proces zrenia a tiež urýchli skazenie banánu. Ak uložíte banán do chladničky, šupka veľmi skoro zhnedne a banán navyše stratí príjemnú chuť. Banány odporúčame skladovať pri izbovej teplote, každý zvlášť zabalený do fólie.
Rozrezané jablká, hrušky, avokádo a ďalšie ovocie a zeleninu uchováte v sviežom stave podobným spôsobom: ak máte po ruke vákuový sáčok, je to fajn, ale skvelým pomocníkom je aj obyčajná potravinárska dóza, najdôležitejšie je, aby sa k ovociu nedostával vzduch - a to predovšetkým na ploche rezu.
Ovocie dlhšie vydrží pri skladovaní na chladnom mieste, či už v pivnici alebo v chladničke.
Citrusy môžete skladovať v chladničke, v košíku s väčšími otvormi alebo v perforovanom plastovom vrecku.
Zemiaky a jablká sa vzájomne veľmi dobre znášajú. Ak ich budete skladovať pohromade, zabránite tak klíčenie zemiakov.
Z čerstvého ananásu odrežte časť s lístkami, uzavrite potravinárskou fóliou a ananás otočený spodnou časťou nahor vložte do chladničky.
Zeleninu ani ovocie nikdy neskladujte v blízkosti sporáka, pretože teplo im neprospieva.
Najlepším spôsobom pre zachovanie sviežosti bobuľovitého ovocia je ocot. Umyté ovocie zalejte vodou tak, aby bolo práve pod hladinou vody a primiešajte 1-2 polievkové lyžice octu. Nechajte 15 minút odstáť, potom ovocie opláchnite čistou vodou a jemne osušte papierovou utierkou. Nemajte obavy, chuť octu nebude na ovocí vôbec poznať!
Ovocie a zelenina rýchlo hnednú, a preto ich nikdy vopred neumývajte, až tesne pred spotrebou. Ak potrebujete mať ovocie alebo zeleninu nakrájané (napr. pred pečením, varením), krájajte ich až bezprostredne pred použitím, inak by zhnedli.
Ak by ovocie už začínalo uvädať, osviežite ho kúpeľom s kockami ľadu! Ovocie vložte do misy s kockami ľadu, všetko opatrne pretrepte a premiešajte, ovocie bude vyzerať oveľa sviežejšie.
Ak ste si kúpili nezrelé avokádo, vložte ho do silnejšieho papierového sáčku alebo zabaľte do novinového papiera a pri izbovej teplote skladujte tak dlho, kým nedozreje. Dozreté ovocie vložte do igelitového vrecka a až do spotrebovania skladujte v chladničke.
Hrozno sa nebude rýchlo kaziť, a navyše zostane šťavnaté a svieže, ak ho budete skladovať v igelitovom vrecúšku alebo v potravinárskej fólii v chladničke. Dbajte ale na to, aby hrozno neboli skladované v jednom väčšom zväzku – bobule v spodnej časti by sa mohli pokrčiť a poškodiť.
Ako dlho vydržia ovocie a zelenina čerstvé?
Zdroje: kuffer.hu, blog.provident.hu, hobbikert.hu