Táto webová stránka už nie je optimalizovaná pre Mozilla 5.0.
Obsah webovej stránky sa nemusí zobrazovať správne alebo môžu byť obmedzené niektoré funkcie.
Najlepšie skúsenosti získate, ak použijete jeden z nasledujúcich prehliadačov:
Ak sa chystáte na výlet na Mars, tak to máte vyhraté – stačí si nabaliť quinou na desiatu. Nehovorme však o ďalekej budúcnosti, ale o tom, čo nám príroda ponúka aktuálne. V jej októbrovom portfóliu nájdeme maslovú tekvicu, ale aj tekvicu hokkaido. Poďme si ju spolu upiecť a šup s ňou do šalátu.
TIPY: Čerstvý voňavý mletý koriander si pripravíte aj sami doma, tesne pred podávaním. Guľôčky koriandra opražte nasucho pár minút na panvici, pozorne sledujte a miešajte, aby nezhoreli. Následne ich vložte do ručného mažiara a dôkladne rozdrvte. Čerstvo pripravené korenie bude krásne voňať a jeho chuť bude vďaka praženiu intenzívnejšia. Takto si môžete vylepšiť každé korenie vcelku v rôznych iných receptoch.
Chcete zvýrazniť aj chuť orieškov? Tiež ich opražte na sucho a následne nasekajte. Pražené orechy prevoňajú celý šalát.
Nestihli ste quinou v správny čas vypnúť a jej zrnká sa vám dlhým varením rozpadli? Takto uvarené semienka nie sú vhodné do tohto receptu, mali by ste z nich kašu. Na druhej strane, kaša nie je zlá, takže z príliš dlho varenej quinoy si môžete pripraviť chutnú kašu na slano či na sladko. Ak s varením takýchto obilnín či pseudoobilnín nemáte skúsenosti, prečítajte si náš návod, ako uvariť ryžu, quinou, pohánku či bulgur, aby ste nepokazili už žiadny recept.
Ak vám ostala prebytočná quinoa a ste celiatik, určite ju nevyhadzujte. Poslúži vám na zahustenie polievok bez múky.
Rúru si predhrejeme na 200 °C.
Tekvicu hokkaido dôkladne umyjeme, nešúpeme. Tekvicu rozkrojíme, zbavíme jadierok a nasekáme na malé kúsky.
Červenú cibuľu očistíme a nakrájame na polmesiačiky. Pridáme ju k nakrájanej tekvici hokkaido, premiešame.
Z korenín, olivového oleja a javorového sirupu vymiešame zálievku, vlejeme ju do misy s tekvicou a cibuľou. Zmes rozložíme na plech vyložený papierom na pečenie a premiešame.
Pečieme cca 25 minút pri 200 °C. Približne v polovici pečenia premiešame. Čas pečenia závisí od veľkosti jednotlivých kúskov tekvice a od typu rúry. Pečená tekvica má byť chrumkavá a vnútri polomäkká.
Premytú quinou dáme do hrnca s čistou vodou, zakryjeme a privedieme do varu. Po zovretí znížime na najnižšiu teplotu a necháme variť maximálne 7 až 10 minút. Quinoa nesmie byť mäkká, mala by byť skôr tvrdšia, chrumkavá.
Po uvarení zlejeme prebytočnú tekutinu, quinou odložíme bokom a necháme odkvapkať aj vychladnúť v sitku.
Čerstvú mätu a koriander jemne nasekáme, pridáme ku quinoe spolu s olivovým olejom, citrónovou šťavou a soľou. Dôkladne premiešame.
Pridáme upečenú tekvicu a s citom premiešame, aby sa tekvica prehadzovaním nerozpadla.
Ozdobíme semienkami z granátového jablka a posekanými lieskovcami.