Táto webová stránka už nie je optimalizovaná pre Mozilla 5.0.
Obsah webovej stránky sa nemusí zobrazovať správne alebo môžu byť obmedzené niektoré funkcie.
Najlepšie skúsenosti získate, ak použijete jeden z nasledujúcich prehliadačov:
Špargľa patrí do čeľade asparágovitých rastlín (Asparagaceae). Po svete sa pestuje viac ako 300 druhov. V minulosti spolu s cibuľou, pórom, cesnakom a pažítkou patrila do čeľade ľaliovitých rastlín (Liliaceae), avšak jej kategorizácia sa časom zmenila.
Väčšina druhov špargle pochádza z Európy, prvýkrát sa kultivovala asi pred 2500 rokmi v Grécku.
Existujú tri hlavné druhy špargle, pričom u nás sú známe hlavne prvé dva:
Najbežnejším typom v našich zemepisných šírkach je zelená špargľa, biela špargľa je chúlostivejšia na skladovanie a fialová je chuťovo menej výrazná a má skôr ovocnejšiu chuť. Špargľových receptov je naozaj veľa, stačí si len vybrať, ktorú špargľu uprednostníte.
Biela špargľa sa pestuje bez prítomnosti slnečného žiarenia, aby sa zabránilo rozvoju chlorofylu. Vhodná je do polievok, ale aj do slaných koláčov.
Zelená špargľa je výborná s cestovinami, ale aj ako netradičná pochúťka na chrumkanie. Obľúbeným špargľovým receptom je špargľa v strúhanke a parmezáne, upečená do zlatista.
Špargľa je plná antioxidantov a má protizápalové vlastnosti. Ako liečivo sa používa už 2500 rokov. Okrem kyseliny listovej je významným zdrojom draslíka, vlákniny, vitamínu B6, vitamínov A a C a tiež tiamínu. Pomáha chrániť srdce, podporuje trávenie a znižuje riziko vzniku rakoviny.
1 šálka špargle má 27 kalórií, 3 gramy vlákniny a 70 % odporúčanej dennej dávky vitamínu K. Keďže má nízky obsah kalórií a je plná vitamínov a minerálov, je vhodná aj pri redukčnej diéte. A čo ešte?
Vitamín K je primárnym vitamínom na zrážanie krvi. V spolupráci s vitamínom D sa podieľa na zdravom vývoji kostí, raste buniek a na obnove tkanív. Pomáha pri osteoporóze, znižuje mieru zlomenín a predchádza kôrnateniu tepien.
Zlepšuje priebeh bežných chronických zdravotných problémov vrátane cukrovky 2. typu, stabilizuje funkciu obličiek, spomaľuje proces starnutia a rozkladá voľné radikály.
Špargľa podporuje tvorbu moču a pomáha proti nadúvaniu. Zvyšuje vylučovanie vody z tela a zbavuje telo prebytočnej soli a tekutín. Špargľa je bohatá na aminokyselinu asparagín a používa sa ako „zavlažovacia terapia“ na zvýšenie produkcie moču. Pomáha tiež predchádzať tvorbe obličkových kameňov.
Obsahuje probiotické zlúčeniny a množstvo výživného inulínu, ktorý sa nerozkladá v tráviacich traktoch, ale prechádza do hrubého čreva, kde sa stáva zdrojom potravy pre dobré a zdravé baktérie.
V špargli je významné množstvo folátov, ktoré sú dôležité hlavne pre tehotné ženy. Vysoký obsah kyseliny listovej znižuje riziko vzniku defektov nervovej trubice u ešte nenarodených detí. Ak plánujete otehotnieť, určite by ste mali špargľu zaradiť do svojho jedálneho lístka.
Pri nákupe špargle hľadajte vždy najsilnejšie kúsky. Čerstvosť si môžete otestovať tak, že ju ohnete – mala by byť dostatočne pevná a „skočiť“ nazad, nesmie byť ohnutá či zvädnutá.
Skôr ako sa pustíte do varenia, dôkladne ju opláchnite a odrežte spodné konce, nie vrcholce.
Špargľu skladujte presne ako kyticu – vo vertikálnej polohe v šálke s vodou.
Pýtate sa, či môžete piť šťavu zo špargle? Pokiaľ vám nechutí, nebudeme vás nútiť, no nachádza sa v nej množstvo živín, takže by to bola škoda. Jej pitie zmierňuje nadúvanie a zvyšuje močenie. Pokojne ju môžete piť na sladko, zmiešanú s jablkovou alebo mrkvovou šťavou, alebo aj na slano, s paradajkami, koriandrom a cesnakom.
Zdroj: livestrong.com,draxe.com