Dieťa Batoľa Zábava v kuchyni: Zapojte batoľa do pečenia!

Mať v kuchyni voľne pobiehajúce dieťa je často desivá predstava, ale je viac možností, ako ho zabavíte a užijete si pri tom aj zábavu. Pri pečení sa rozvíja detská jemná motorika, zlepšuje koordinácia rúk a očí a buduje sa pozitívny vzťah k príprave jedla.

Základné pravidlá

Skôr než začnete, odstráňte z dosahu detí všetky potenciálne nebezpečné predmety. Dieťaťu dajte zásteru, jednak aby sa neušpinilo, jednak aby sa cítilo dospelejšie, a poriadne si s ním umyte ruky. Vštepujete mu tak základné hygienické návyky pri práci s potravinami. Počas práce na dieťa dohliadajte, inak bude mať múku nielen za ušami, ale aj v nich.

Osievame múčku...

Pripravte si všetky suroviny a pomôcky a pustite sa do práce. Pre skvelý štart pomôžte malému pekárovi sypať a preosievať suché prísady ako cukor alebo múku do misy na cesto. Najprv ho naveďte, aby sa naučilo správne pohyby, a potom mu prenechajte celú úlohu. Akonáhle sa to naučí, bude pripravené pridávať a miešať tekuté prísady.

Zapojte kreativitu

Najviac zábavy si váš malý pomocník užije pri zdobení. Popustite uzdu fantázii a vymýšľajte nové vzory a spôsoby zdobenia. Ak použijete farebné zdobenie

alebo lentilky, môžete dieťa zároveň učiť rozlišovať farby.

Testujte chute

Dovoľte dieťaťu počas pečenia a varenia ochutnávať a spoznávať nové chute. Dávajte však pozor, pretože batoľatá nesmú jesť všetko. Oblizovanie varešky rozhodne ešte nie je v ponuke, pretože cesto obsahuje surové vajcia a tým by sa mali malé deti vyhýbať. Dávajte pozor aj na sladkosti, bobuľové ovocie a väčšie kúsky potravín.

Kašlite na neporiadok

Pri takej práci, akou je pečenie a ešte k tomu s batoľaťom, vznikne veľa neporiadku a výsledok určite nebude taký, na aký ste zvyknutí. Nevadí, aj tak ho chváľte a podporujte. Detské nadšenie a pýcha na svoje vlastné výtvory vám všetko vynahradí.

Kam na dobré recepty?

Pokiaľ chcete vyskúšať niektoré z našich tipov v praxi, siahnite po receptoch na pečenie, vhodných pre deti, ktoré nájdete aj na našom webe.

Vytlačiť stránku
Zdielať článok