Dieťa Detské zdravie Za ekzémom a nádchou môže byť potravinová alergia

Ako potravinová alergia sa označuje stav, keď telo reaguje na určitú potravinu tak, akoby to bola škodlivá látka. Imunitný systém sa začne brániť a vytvárať protilátky, ktoré majú zničiť alergén – látku vyvolávajúcu alergiu. Pri kontakte s danou potravinou telo uvoľní chemikálie – vrátane histamínu, aby sa ochránilo. Tieto chemické látky vyvolávajú alergické príznaky, ktoré môžu ovplyvniť dýchací systém, tráviaci trakt, kožu alebo kardiovaskulárny systém.

Potravinová alergia alebo potravinová intolerancia?
Ľudia si často pletú potravinovú alergiu s potravinovou intoleranciou, pretože oba problémy majú podobné symptómy. Pri intolerancii ale nehrá rolu imunitný systém, môže byť spôsobená neschopnosťou stráviť určité látky, ako je napríklad laktóza.

Potravinová intolerancia nie je potravinová alergia.

8 najčastejších alergénov

Vaše dieťa môže byť alergické na akúkoľvek potravinu. Tieto potraviny však spôsobujú alergické reakcie u 90 % detí s potravinovou alergiou:

 • mlieko
 • vajíčka
 • arašidy
 • sója
 • pšenica
 • orechy (vlašské alebo kešu)
 • ryby
 • mäkkýše (napr. krevety)

Všeobecne možno povedať, že deti z potravinovej alergie vyrastú. Z tých, ktoré sú alergické na mlieko, sa ich asi 80 % alergie zbaví. Dve tretiny detí, ktoré nemôžu vajíčka a 80 % alergických na sóju a pšenicu sa alergie zbavia ešte pred piatym rokom života.

Ako spoznám potravinovú alergiu?

U niektorých detí majú príznaky alergie relatívne hladký priebeh a zasiahnu len časť tela, ako napríklad žihľavka na koži. Iné príznaky môžu byť veľmi agresívne a zasiahnu viac častí tela naraz. Reakcia sa môže dostaviť počas pár minútách alebo aj po niekoľkých hodinách od kontaktu s alergénom.

Prejavy potravinovej alergie

Koža: svrbiaca červená vyrážka (žihľavka), ekzém, červené fľaky na tvári a opuchy, svrbenie a opuch pier, jazyka

Tráviaca sústava: bolesti brucha, nevoľnosť, vracanie alebo hnačka

Dýchacia sústava: nádcha, upchatý nos, kýchanie, kašeľ, dýchavičnosť, popadanie dychu

Kardiovaskulárny systém: závrate a mdloby

Pri anafylaktickom šoku ide o život
Závažnej alergickej reakcii, ktorá zasiahne celé telo, sa hovorí anafylaktický šok.

Príznaky anafylaktického šoku:

 • Dieťa sipí pri dýchaní
 • Opuchnutý jazyk, hrdlo, tvár
 • Červené svrbiace škvrny na koži
 • Bledosť, studený pot
 • Pocit na zvracanie, zvracanie
 • Ťažko hmatateľný tep

Ak teda tieto príznaky zaznamenáte, volajte okamžite 155 alebo 112. Než príde sanitka uložte dieťa do stabilizovanej polohy na bok, aby sa v prípade vracania nezadusilo zvratkami. Ak by dieťa upadlo do bezvedomia, prichádza na rad umelé dýchanie a masáž srdca. Ak ste sa vy a vaše dieťa s takou reakciou už stretli, zrejme budete mať od lekára autoinjektor s adrenalínom. Ten by mal zabrániť rozvoju anafylaktického šoku po strete s alergénom. Pokiaľ nedôjde k včasnej reakcii, hrozí smrť.

Potvrdenie potravinovej alergie

Ak máte u dieťaťa podozrenie na potravinovú alergiu, kontaktujte lekára. Bude potrebovať vedieť:

 • Aké sú symptómy u vášho dieťaťa
 • Ako často sa symptómy objavujú
 • Ako dlho od požitia danej potraviny trvá, než sa objavia symptómy
 • Či má niekto z rodiny alergiu alebo ekzém či astmu

Lekár potom bude hľadať ešte ďalšie príčiny symptómov. Ak sa teda bude zdať, že dieťa má po napití sa mlieka hnačku, lekár preverí, či sa nejedná skôr o laktózovú intoleranciu. Celiakia, teda neznášanlivosť lepku, môže mať veľmi podobné príznaky ako potravinová alergia. Pokiaľ bude mať lekár podozrenie na potravinovú alergiu, vykonajú sa imunologické testy na koži alebo z krvi.

U dojčiat sa na určenie diagnózy používa tzv. eliminačná diéta. Ak sa u bábätka objavili príznaky alergie, lekár odporučí mamičke 2 – 3 týždňovú diétu a vynechanie určitých potravín zo stravy.

Život s alergiou

Keď sa potravinová alergia potvrdí, jedinou spoľahlivou radou je vyradiť danú potravinu z jedálnička. Lieky sa podávajú až v prípade, že z nejakého dôvodu dieťa alergén zje a prejaví sa alergická reakcia.

Alergia znamená obmedzenia v jedle. Je nutné vždy starostlivo sledovať zloženie potravín a jedál. Ak dieťa nastupuje do škôlky či školy, dohodnite sa, či si bude nosiť vlastné jedlo alebo či vám školskej kuchyne vyjdú v ústrety. V takom prípade si radšej pripravte podrobný zoznam potravín, ktoré vaše dieťa nemôže. Inštrukcie dajte aj učiteľkám a poučte ich, ako postupovať v prípade, že dôjde k alergickej reakcii.

Zdroj: kidshealth.org, bez-alergie.cz

Vytlačiť stránku
Zdielať článok