Tipy a rady 13 jedlých nápadov na paličke – kreatívne špízy z kuchynskej dielne

Medzi známe špízy patria u nás hlavne jedlá na gril. Kúsky mäsa v kombinácii so zeleninou, prípadne s ovocím ako je melón, čučoriedky či jahody. Pozreli sme sa na bežné recepty inak a pripravili sme si pre vás pár nápadov, ako si bežné jedlá napichnúť na paličku a vytvoriť tak zaujímavé občerstvenie pre vašich hostí či pre tých najmenších.

1.   Mini wafle s ovocím

Ak uprednostňujete sladké raňajky a wafle sú vaším favoritom, potešíme vás touto verziou. Skúste si pripraviť mini wafle a na striedačku ich napichujte na paličku. Wafle sme vyskúšali kombinovať s červeným melónom, ale výborná je aj verzia s jahodami.

2. Trhané francúzske toasty s melónom

Francúzske toasty sa osvedčili už aj v našich domácnostiach. Pripraviť si ich môžete aj doma, jednoducho natrhajte a napichujte na paličku, striedajte s ovocím. Skvele chutia s banánom alebo žltým melónom. Ďalšia chutná alternatíva, ktorá poteší nielen na raňajky.

3. Lievance s ovocím

Lievance? Vďaka nim pritiahnete deti k raňajkovému stolu oveľa rýchlejšie. A keď im ešte ukážete „paličkovú verziu“, určite sa im takéto kreatívne raňajky zapáčia. Mini lievance si môžu deti nielen samy pripraviť, ale aj následne napichovať na paličky. Veľmi chutné sú v kombinácii s marhuľami či pripravené ako americké lievance s banánmi. Ak si ich prichystajú až príliš veľa, máte postarané aj o desiatu do školy. Stačí jednoducho zabaliť do desiatových boxov.

4. Palacinkové rolky

Ešte stále zotrváme pri sladkých verziách, ostali nám deťmi obľúbené palacinky. Tie si môžete pripraviť klasickým spôsobom, nakrájať na prúžky, zrolovať a napichovať na špajdľu. Potom už ich stačí len poliať javorovým sirupom či medom a sladké raňajky sú pripravené. Nezabudnite, že na dokonalé palacinky vám stačí ovládať tri správne kroky.

5. Mini čokoládový brownie

V princípe sa nemusí jednať len o brownie, ale akýkoľvek koláčik, ktorý viete nakrájať na malé kúsky. Verzia na špajdli pôsobí osviežujúco, lebo jednotlivé kúsky koláčika môžete opäť prekladať ovocím. My sme vyskúšali jahody, ale za pokus stojí aj verzia so šťavnatým žltým melónom. Ak nemáte s prípravou brownie skúsenosti a radi by ste si ho prvýkrát upiekli, vyskúšajte náš netradičný cviklový brownie.

6. Párok s horčicou trošku inak

Sladké verzie sme vyčerpali, ideme na tie slané! Párky nepatria práve medzi zdravé raňajky a zvlášť nie pre deti, ale pokiaľ sa jedná o domáce, bez pridaných zdraviu škodlivých látok a konzervantov, raz za čas určite neuškodia. Ak sú vaše deti ešte príliš malé, pripravte im sladkú verziu a vy si vychutnajte túto slanú „dospelácku“. K párkom budete potrebovať ešte šunku a slaninu. Párky jednoducho uvarte, nakrájajte na krúžky, slaninku opečte a striedavo so šunkou napichujte. V prípade, že servírujete v prírode, táto kombinácia je výbornou alternatívou na gril.  Pre osvieženie sa k nej hodí letný melónový šalát s uhorkou a fetou.

7. Mini mozzarella s vajíčkom a avokádom

Avokádo je cenné pre svoju vysokú nutričnú hodnotu či vďačnú konzistenciu a pre svoju neutrálnu chuť sa hodí takmer ku každému jedlu. Obsahuje zdravé tuky a veľa vlákniny. Ak chcete deťom pripraviť naozaj sýtu a hodnotnú desiatu, určite zaraďte do ich jedálneho lístka avokádo. Ako na to? Na špajdľu napichujte na striedačku uvarené vajíčko, mini mozzarellu a kúsky avokáda. Ak máte doma veľkých hladošov, deti určite poteší aj avokádový Shrekov sendvič.

13 jedlých nápadov na paličke – kreatívne špízy z kuchynskej dielne

8. Rolované syrové palacinky

Nielen na sladko, ale aj na slano. Na desiatu či olovrant si pripravte palacinkové „maki“ a budete fit ako Japonci. Nepotrebujete k tomu čerstvú rybu, postačí bežné cesto na slano, syr a prípadne šunka či rajčina. Všetko pekne zrolujte a nakrájajte na krúžky, ktoré budete napichovať na špajdľu. Pri príprave tejto slanej dobroty vám pomôžeme naším receptom na šunkovo-syrové palacinky.

9. Šalát so šunkou na paličke

Zeleninový šalát nemusí byť vždy podávaný len z misy. Kreativite sa medze nekladú, skúste ho pripraviť vo forme špízov. Takýto šalát je skvelým doplnkom na grilovačku, kedy klasické mäsové špízy podávate hosťom spolu so špízmi šalátovými. Vyskúšajte kombináciu šunky, uhorky, syra, rajčiny či farebnej papriky.

10. Grilovaný špíz s tofu

Vegetariánska verzia s grilovaným tofu sa hodí aj na párty, aj do školy. Odvážnejší môžu vyskúšať kombináciu tofu s cukrovým melónom a mätou. Ak ste klasik, zvoľte k tofu osvedčenú farebnú papriku.

11. Caprese šalát

S touto verziou ste sa s najväčšou pravdepodobnosťou už stretli. Nie je to žiadna novinka, ale nemohla nám v našej „paličkovej“ hitparáde chýbať. Táto verzia je výborná nielen ako šalát či špíz, ale aj ako raňajkový caprese toast.

12. Tortellini na paličke

Tento špíz považujeme za najnápaditejší. Tortellini netreba špeciálne predstavovať. Tieto domáce cestoviny, najčastejšie plnené mäsovou plnkou, syrom, alebo špenátom, však môžeme podávať aj menej tradičným spôsobom. Stačí ich bežne uvariť, napichnúť na špíz a podávať s rôznymi omáčkami. Kreatívne, nie?

13. Grilovaná kukurica, zemiaky, krevety

Prázdninami a exotikou voňajú posledné špízy – s kukuricou, zemiakmi a krevetami. Ideálna kombinácia na večernú grilovačku. Krevety môžete pred napichovaním okúpať v medovej marináde a podávať k nim melónový šalát s prosciuttom.

Vytlačiť stránku
Zdielať článok