Dieťa Novorodenec Vyrážky, ekzémy, chrasty: Aj pokožka detí máva problémy

Vaše dieťatko je jednoducho dokonalé. Ale v prvých mesiacoch svojho života tiež naozaj zraniteľné. Násobne to platí pre jeho pokožku. Pokožka bábätka je asi o polovicu tenšia než koža dospelého človeka a navyše sa musí vyrovnávať s hormonálnymi zmenami u samotnej mamičky a tiež s adaptáciou na nové prostredie, plné, pre ňu, neznámych látok. Niet teda divu, že je detská pokožka náchylná na ekzémy, podráždenie, vyrážky, vysychanie, potničky a ďalšie neduhy. Máme pre vás tipy, ako sa postarať o to, aby bola pokožka vášho bábätka jemná, zdravá a zamatovo vláčna.

Suchá pokožka je u bábätiek častý jav

Suchú pokožku má v prvých dňoch či týždňoch pomerne veľa novorodencov, najmä ak sa narodia o čosi neskôr. S tým si však nemusíte lámať hlavu. Pod suchou kožou sa väčšinou nachádza dokonale hydratovaná a krásne zdravá pokožka, ktorá sa už čoskoro objaví pod šupinkami. Ak by sa suchá koža predsa len neolúpala, vyhľadajte pomoc pediatra.

Kvalitná kozmetika dokáže divy! Ako vybrať tú správnu pre potreby vášho bábätka?

Objavili ste ekzém? Často býva na krku alebo na lícach

Ekzém sa u detí prejavuje ako červená svrbiaca plochá vyrážky a môže sa tvoriť hneď na niekoľkých miestach, najčastejšie však na tvári. S väčšou pravdepodobnosťou sa objaví u detí rodičov atopikov či astmatikov. V tomto prípade je dôležité odstrániť príčiny vzniku ekzému. Ide o domácich miláčikov alebo nevhodnú zložku stravy matky? Zistite, čo ekzém "nahnevá" a snažte sa to vylúčiť zo svojho životného štýlu. Starostlivosti o pokožku dieťatka s ekzémom venujte zvýšenú pozornosť, používajte prírodnú neparfumovanú kozmetiku a problémy určite riešte aj s pediatrom, prípadne dermatológom.

Ekzém u detí patrí do rúk odborného lekára.

Tip: Pre naozaj citlivú pokožku vyskúšajte tiež Fred&Flo Hydratačné telové mlieko pre novorodencov, ktoré kožu bábätka krásne hydratuje a posilňuje ochrannú vrstvu pokožky. Navyše neobsahuje PEG, farbivá ani minerálne oleje.

Biele krupicové vyrážky zvyčajne vymiznú samé

Starosti s bielou „krupičkou“ zažije pri starostlivosti o detskú pokožku snáď každá druhá mamička. Tieto biele kožné nerovnosti bývajú často zamieňané za detské akné, avšak spôsobuje ich len keratín, zachytený pod povrchom kože. Nie je však potrebné im venovať zvýšenú pozornosť alebo špeciálnu starostlivosť. Zvyčajne samovoľne vymiznú po niekoľkých týždňoch a nezanechajú po sebe nič než len krásnu zdravú pokožku.

Žiadne vyrážky ani krupičku deťom nevytláčajte!

Pri problémoch s kožou novorodenca je dôležité vyberať jemnú kozmetiku pre citlivú pokožku. Možno bude pre vás detská kozmetika Fred&Flo trefou do čierneho!

Detskému akné môže pomôcť materské mlieko

Detské akné spôsobujú, rovnako ako akné v puberte, hormonálne zmeny. Nie však u bábätka, ale naopak, v tele jeho mamy. Jej hormóny totiž cirkulujú v krvi dieťatka aj po pôrode. Ak k tomu pridáme póry, ktoré sa ľahko upchávajú, novorodenecké akné by nemalo byť takým prekvapením. Novorodenca väčšinou nesvrbí, nepáli a nespôsobuje žiadne ďalšie ťažkosti, preto s ním nemusíte bojovať a rovnako ako biele krupicové vyrážky, aj detské akné vymizne po čase samo. Postihnuté miesta iba dva až trikrát denne umývajte teplou vodou a jemne vysušte. Na akné pre istotu upozornite aj pediatra.

Na detské akné nepoužívajte krémy ani iné prípravky pre dospelých.

Tip: Niektoré mamičky nanášajú na postihnutú pokožku malé množstvo materského mlieka pre dezinfekciu a rýchlejšie zahojenie akné.

Plienková dermatitída

Plienková dermatitída je súčasťou "novorodeneckého balíčka", rovnako ako nočný plač alebo občasné bolesti bruška. Z času na čas sa s ňou stretáva každá mamička malého dieťaťa, a preto nie je dôvod na paniku. Na jemnú pokožku detského zadočka totiž pôsobia enzýmy zo stolice, trenie plienky, rôzne chemikálie a tiež vlhkosť.

Ako predchádzať plienkovej dermatitíde?

  • Dieťatko prebaľujte častejšie.
  • Zadočku je občas potreba dopriať voľnosť a nechať ho "dýchať" bez plienky. V týchto chvíľach majte bábätko na vhodnej podložke.
  • Striedajte typy a značky plienok. Možno, že vám iná značka bude vyhovovať oveľa viac. Vyskúšajte napríklad Fred&Flo plienky Ultra Dry vyrobené z priedušného materiálu.
  • Plienku nezaťahujte príliš silno. Snažte sa bábätko obaliť do plienky tak, aby neunikala vlhkosť, ale zároveň aby ​​v plienke mohla pokožka dýchať.
  • Po umytí používajte pri prebaľovaní krémy alebo púdre, aby ste zabránili prenikaniu moču a stolice priamo k pokožke.

Vyrážky, ekzémy, chrasty: Aj pokožka detí máva problémy

 Plienkovej dermatitíde možno predísť bezplienkovou metódou, ktorú zvládajú už dvojmesačné deti. Zistite, ako na ňu.

Seborea – to sú chrastičky vo vlasoch

Seborea sa u novorodencov vyskytuje najmä v oblastiach zvýšenej produkcie kožného mazu, teda na hlavičke či okolo očí a nosa. Charakterizujú ju malé biele alebo žltkasté až sivasté šupiny na červenkastej koži, žltkastá chrasta na povrchu hlavy alebo napuchnutej oblasti kože. Príznaky zvyčajne zmiznú do 6 až 12 mesiacov veku bábätka bez toho, aby pôsobili akékoľvek ťažkosti. V tomto prípade nie je potrebné sa znepokojovať alebo pristupovať k špeciálnej liečbe. Chrastičky pomáha natierať mastným krémom alebo detským olejom a jemne vyčesávať detským hrebienkom. Detský olej z mandľového a jojobového oleja s harmančekom, akým je Fred&Flo detský olej, detskú pokožku účinne čistí a ošetruje, takže bude vaším dobrým pomocníkom.

Pokiaľ ale vidíte na pokožke známky infekcie, výtok alebo pocítite nezvyčajný zápach, urýchlene by ste mali vyhľadať lekársku pomoc.

V chladnom počasí hrozia bábätkám omrzliny

V studenom počasí pokožku dieťaťa ohrozuje aj chlad. Jemná pokožka bábätka môže ľahko omrznúť najmä na tvári a na rukách. Omrznutá pokožka je najprv biela a bolestivá, neskôr sčervenie, opuchne a vytvoria sa na nej pľuzgieriky. Deti a batoľatá by preto nemali byť vonku pri teplote nižšej ako -5 °C.
Omrznuté časti tela rozmrazujte veľmi opatrne, najlepšie tak, že zmrznuté ruky schováte pod pazuchy. Dôležitý je aj pohyb. Omrznuté časti nezohrievajte vonku dychom, para z úst by mohla spôsobiť ďalšie omrzliny. Omrzliny na tvári môžete masírovať jemnou bavlnenou látkou, šálom alebo kvalitným detským olejom.


Zdroje: whattoexpect.com, nationaleczema.org, maminka.cz

Vytlačiť stránku
Zdielať článok