Dieťa Novorodenec Bezplienková metóda: Na nočník chodia už 2-mesačné deti

Bábätká komunikujú s okolím od prvej chvíle. Hoci nevedia hovoriť, svoje pocity dávajú najavo plačom, mimikou tváre, pohybmi. Mamička už po pár dňoch dokáže odhadnúť, či dieťatko plače od hladu alebo nespokojnosti, či ho bolí bruško, alebo či ide práve vykonávať potrebu. A práve tieto signály sú základom bezplienkovej metódy. V našich končinách je to ešte čosi ojedinelé, no v Afrike a Ázii sa „bezplienkuje“ úplne bežne. Nočník sa naučia používať už 9-mesačné deti, dvojročné sú spoľahlivo bez plienok.

Látkové alebo jednorazové? Každé plienky majú svoje za aj proti

Učenie na nočník od bábätka

Bežne sa dieťa v závislosti od jeho zrelosti začne odúčať od plienok vo veku 18 – 24 mesiacov či dokonca do troch rokov. Pri bezplienkovej metóde sa to deje už u dvojmesačných bábätiek. Aby sme však boli presní, nejde tu o odúčanie od plienok, ale o vytváranie návyku na nočník. Bábätko sa už od útleho veku učí, že miestom, kde sa má vykonávať potreba, je práve nočník a plienka je len akási poistka pre prípad nehody.

Bezplienková komunikačná metóda vám ušetrí zopár plienok, ale hlavne posilní váš vzťah s bábätkom. 

Ako začať s bezplienkovaním? Pozorujte signály bábätka

Predstavujete si to tak, že budete stále striehnuť, či bábätko práve nechce vykonať potrebu a na nič iné nebudete mať čas? Vyvedieme vás z omylu. Ako sme už spomínali, bábätká komunikujú signálmi a práve na tie sa treba zamerať. Všeobecne detičky vykonávajú potrebu po prebudení a počas kŕmenia alebo krátko po ňom. Zvyknú pri tom robiť špecifické grimasy, pohyby, mrnčať. Staršie deti sa zamerajú iba na vyprázdňovanie, prerušia činnosť – prestanú sať, hrať sa, majú neprítomný pohľad. Všetko toto sú signály, ktoré vám pri bezplienkovaní pomôžu.

Len čo máte signály vyprázdňovania dobre odpozorované, začnite ich spájať s určitým zvukom, trebárs „sssss“, „pššššš“ a zároveň podržte bábätko (bez plienky) nad nočníkom. Ideálny je tzv. čínsky nočník, ktorý si podržíte medzi nohami a bábätko podržíte nad ním. Niektoré mamičky volia hneď toaletnú misu, na ktorú si sadnú a dieťatko dajú do polohy klbka, či umývadlo v kúpeľni. Rozhodnutie je na vás.

Okrem nočníka majte poruke aj detské vlhčené obrúsky, ktoré pokožku jemne očistia a hydratujú. Vhod vám padnú tiež bavlnené utierky, na utretie nehody.

Poloha klbko

Bábätko dávajte vyprázdňovať v polohe „klbko“. Oprite si ho chrbátikom o svoje brucho, chyťte ho pod kolienkami a nasmerujte zadočkom nad nočník. Poloha pripomína tú, v ktorej rodičia dávajú vonku cikať malé dievčatá.

Ako rýchlo sa bábätko naučí na nočník?

Je to individuálne. Spočiatku vám obom pôjde lepšie odchytiť veľkú potrebu. Dajte dieťatko nad nočník po prebudení a hneď, ako postrehnete, že sa chystá vykonať potrebu. Pripravte sa aj na to, že dieťa sprvu nepochopí, o čo ide. Niektorému to trvá dva, inému štyri týždne. Každé dieťatko je individuálne. Ak sa to nepodarí, nevadí. Dajte bábätku plienku a skúste to nabudúce.

Keď príde kríza

Stáva sa, že bábätko, ktoré dovtedy spoľahlivo používalo nočník, ho začne bojkotovať. Napríklad keď objavia čaro pohybu a na nočníku neobsedia. Pokračujte naďalej vo svojom úsilí. Kombinujte nočník a plienky a nehody ignorujte. Dieťatko sa skôr či neskôr vráti k používaniu nočníka.

Bezplienková metóda: Na nočník chodia už 2-mesačné deti

Ako vybrať tú pravú kozmetiku pre vaše bábätko?


Zdroj: diaperfreebaby.org, modrykonik.sk, workingmother.com

Vytlačiť stránku
Zdielať článok