Dieťa Detské zdravie 15 tipov, ako vybrať správnu detskú kozmetiku a plienky

Rodičia, a zvlášť tí novopečení, čelia náročnému rozhodovaniu – ako vybrať tú najsprávnejšiu vec pre svoje dieťa? Trh s detskými potrebami ponúka také veľké množstvo výrobkov, že vybrať spomedzi nich to najvhodnejšie je naozaj náročné. Už aj výber takej triviálnosti, ako sú detské plienky či detská kozmetika je poriadna skúška rodičovských nervov. Nestačí len prísť do obchodu a vziať, čo vám príde pod ruku. Prihliadať musíte na veľkosť, praktickosť, pri kozmetických výrobkoch aj na vhodnosť pre pokožku a zloženie, no a samozrejme finálne rozhodnutie ovplyvní aj cena. A keďže chceme, aby rodičovstvo bolo pre vás čo najmenej stresujúce, pripravili sme pre vás zoznam toho, čo by ste pred nákupom plienok a detskej kozmetiky mali brať do úvahy.

4 + 4 kritériá pre správny výber plienok

Zorientovať sa vo výbere správnej plienky pomôže v prvom rade vek a váha dieťatka. Ďalšie faktory prichádzajú na rad po tomto počiatočnom výbere. 

Výber plienky pre novorodenca

V porovnaní s väčšími deťmi robia novorodenci v plienkach len malý neporiadok, pretože pijú iba materské mlieko. Tým pádom však prijímajú viac tekutín, čo sa odrazí na frekvencii močenia. Do piateho dňa si vystačíte so 4 – 5 plienkami, ale potom ich už spotrebujete aj 7 – 10 denne. Absorpcia plienky teda pri jej menení každé cca 3 hodiny nezohráva veľkú úlohu. Niektoré plienky pre novorodencov majú špeciálne tvarovanú prednú stranu pre hojaci sa pupočník.

Plienky pre deti od pol roka

Polročné dieťa už prechádza na tuhú stravu, čo sa prejaví aj v obsahu plienky. Preto vyberajte dobre padnúce, nepriepustné plienky. Tie budú dôležité aj v noci, pretože dieťa už spáva dlhšie. Ideálne sú plienky na noc, ktoré majú extra absorpčnú schopnosť, takže dieťatko môže nerušene spať celú noc bez nepríjemného pocitu z mokrej plienky.

Plienky pre 1 – 2-ročné deti

V tejto dobe dieťa objavuje lezenie, chodenie a všetky ďalšie pohybové aktivity. Preto vyberajte plienky s dostatočne elastickými, ale pevne priliehajúcimi okrajmi. V tomto veku sa zvýši aj množstvo stolice a moču. Dbajte na to, aby dieťa nebolo v špinavej plienke ani o minútu dlhšie, ako spraví toaletu. Inak hrozia nepríjemné kožné problémy. Zvážiť môžete prechod na látkové plienky, čo vás vyjde v konečnom dôsledku lacnejšie.

Plienky pre 2-ročné a staršie deti

Tréning chodenia na záchod dieťaťu výrazne uľahčia nohavičkové plienky. Dieťa s nimi dokáže samé ľahko manipulovať a ak sa mu aj stane nehoda, plienka ju udrží.

Látkové alebo jednorazové: Ako vyberať detské plienky?

Cena plienok

Plienky a detská kozmetika vyjdú rodičov mesačne na približne 80 eur. Preto je cena jedným z kľúčových prvkov, podľa ktorej sa rodičia v obchode orientujú. Napriek tomu by mala byť už len posledným bodom vášho rozhodovania. Aj lacné jednorazové plienky môžu milo prekvapiť a naopak – tie najdrahšie sa môžu ukázať ako zbytočne nákladná investícia. Na začiatok teda radšej voľte menšie, aj keď cenovo nie až tak výhodné balenia a skúšajte, čo vám vyhovuje. Možno zistíte, že na noc je lepšia iná značka a na deň postačí aj niečo cenovo menej náročné.

Pokiaľ sa rozhodnete pre látkovanie, pripravte svoju peňaženku na zaťažkávaciu skúšku na začiatku. Neskôr budú náklady oveľa nižšie, pretože budete iba prať a kupovať väčšie nohavičky.

Praktickosť ocenia dospelí

V praktickosti jednoznačne vyhrávajú jednorazové plienky. Prebaliť, zahodiť a viac sa nestaráte. Látkové plienky si vyžadujú oveľa viac času, pretože ich musíte ešte aj preprať, vyprať, vyvešať, prípadne ožehliť. Mnohí rodičia volia praktickú kombináciu: na doma používajú plienky látkové, na prechádzky a cestovanie zas jednorazové.

Dôležitou praktickou stránkou je spôsob „obliekania“ plienok. Naťahovacie plienky sú veľmi vhodné pre deti, ktoré sa už učia chodiť na nočník. Takúto plienku si jednoducho samé stiahnu aj natiahnu, za čo si určite zaslúžia vašu veľkú pochvalu.

Veľkosť plienky voľte podľa váhy

Tak ako vy cez deň ani netušíte, že máte oblečenú spodnú bielizeň, tak by ani bábätko nemala zaťažovať jeho plienka. Správna veľkosť plienky ide ruka v ruke s jej bezpečnosťou a komfortom pre bábätko. Malá plienka bude jemnú pokožku bábätka dráždiť a ono bude nepokojné. Veľká zas neudrží to, čo by udržať mala a dieťaťu bude padať.

Tip: Rovnako staré deti mávajú neraz inú veľkosť. Plienky preto vyberajte podľa váhy dieťatka, nie podľa veku.

Zistite, aká je správna veľkosť plienky pre vaše bábätko

Komfort pre detskú pokožku

Detská pokožka je jemná a citlivá, ale niektoré deti majú ešte citlivejšiu pokožku. Materiál a chemikálie v plienkach môžu spôsobiť rôzne alergické reakcie, plienkovú dermatitídu, svrbenie či pálenie. Len čo uvidíte začervenanie na pokožke v miestach, kde príde do kontaktu s plienkou, vymeňte aspoň načas jednorazové plienky za látkové, a to aj keď pôjdete von alebo budete cestovať. K jednorazovým sa môžete po čase vrátiť, pre istotu však skúste inú značku.

Výber detskej kozmetiky uľahčí lekár a zloženie výrobku

S výberom kozmetiky pre najjemnejšiu pokožku je to azda náročnejšie, než s nakupovaním plienok. Zvlášť ak je koža dieťatka precitlivená a už na niektorý z produktov reagovala alergicky.


Poraďte sa s pediatrom

Detskí lekári sa v praxi stretávajú s alergickými reakciami iných detí, a preto vedia, ktorý výrobok ich spôsobuje častejšie ako iné. Aj keď je na tom vaše bábätko dobre a nemá žiadne vyrážky či začervenania, preventívne sa spýtajte v detskej poradni, čomu sa pre istotu vyhnúť.


Sledujte zloženie detskej kozmetiky

Každý výrobok má štítok so zložením. Látky na ňom sú zoradené podľa percentuálneho zastúpenia v zložení výrobku. Platí teda, že čoho je najviac, uvádza sa ako prvé až po tú zložku, ktorej je najmenej. Výrobkami s obsahom aloe vera, mandľového, olivového alebo iného prírodného oleja by ste nemali nič pokaziť. Oleje pokožku zvláčnia, vyživujú a zabraňujú jej vysušovaniu.

Nekupujte kozmetiku, ktorá obsahuje:

  • BHA kyselinu
  • Triclosan
  • Oxybenzón
  • Hydantoín (DMDM)
  • Kyselinu bóritú (E284)
  • Bronopol (2-Bromo-2-Nitropropane-1,3-Diol)

Voľte tiež kozmetiku bez parfumov. Vaše bábätko možno nebude voňať doďaleka, ale ani nebude nepokojné z preň intenzívnej vône a tiež eliminujete prípadné alergické reakcie.

Citlivej pokožke môžu spôsobovať problémy aj tenzidy, emulgátory a konzervačné látky.

Vyberajte produkty určené pre deti

Mydlá, šampóny, telové mlieka a ďalšie kozmetické výrobky pre deti podliehajú oveľa prísnejším kritériám ako pre dospelých, a preto sú k detskej pokožke veľmi šetrné.

Uteráky vyberajte tiež najjemnejšie, aby ste nimi nepoškriabali detskú pokožku.

7 nápadov, ako spraviť z kúpania parádnu zábavu

Zdroj: beingtheparent.com, kaboutjie.com, parents.com, thebump.com, izdravie.sk, mojalekaren.sk

Vytlačiť stránku
Zdielať článok