Zdravý životní styl Zdravie Tento mesiac v pohode: 5 tipov proti menštruačným kŕčom

Aj vy sa každý mesiac desíte, kedy to zase príde a napäto čakáte prvé kŕče v podbrušku? Vedci zistili, že menštruačné bolesti môžu byť bolestivé rovnako ako infarkt. Takýmito silnými kŕčmi trpí až 20 % žien, a to až tak veľmi, že ich to negatívne ovplyvňuje v každodennej činnosti. Riešením bývajú lieky proti bolesti, ale niekedy nepomáhajú ani tie. My vám prinášame niekoľko ďalších tipov, overených ženami „na vlastnom brušku“.

1. Teplo
Teplo uvoľňuje kŕčovito stiahnuté svaly a tým zmierňuje bolesť. Naplňte termofor teplou vodou a priložte na bruško alebo nalejte teplú vodu do plastovej fľaše, zabaľte ju a zahrievajte sa. Alebo si zadovážte vankúšiky, naplnené gélom, alebo obilím, ktoré po zahriatí v mikrovlnke držia teplo. Ak nie je nič iné poruke, postačí aj deka alebo nahrievanie fénom. Pozor však, aby ste sa nepopálili!

2. Horčík
Horčík, čiže magnézium, je skvelá minerálna látka na uvoľnenie svalov. Zásoby horčíka dopĺňajte pravidelne, nielen až keď vás sužujú kŕče. Začnite aspoň týždeň pred menštruáciou a pokračujte aj počas nej. Najznámejšia forma magnézia sú šumivé tablety, ale do tela ho dostanete aj v banánoch, datliach, para orechoch, mandliach, brokolici, špenáte alebo v karfiole či zubáčovi.

3. Bylinky
Naše prababičky veľmi dobre vedeli, ako si pomôcť pri kŕčoch prírodnou cestou. Všestrannou ženskou bylinkou je alchemilka. Už to meno znie žensky, však? Doprajte si alchemilkový čaj dvakrát denne už desať dní pred začiatkom menštruácie a potom počas nej.

Proti kŕčom pôsobí aj nátržník. Čaj z vňate popíjajte dva až trikrát denne počas menštruácie.

Menej známou, ale účinnou bylinkou proti menštruačným bolestiam je ruta. S ňou však opatrne, pretože vo väčšom množstve môže byť jedovatá. Siahnite radšej po tinktúre a rozhodne dôsledne dodržiavajte dávkovanie!

Tip: Bylinkový čaj pite najviac dva týždne, potom ho vystriedajte s inou bylinkou.

4. Tekutiny
Voda, voda a zase voda. Čistí telo, pomáha vyplavovať toxíny a pri jej dostatku sú všetky orgány dostatočne prekrvené a pružné. Navyše dostatok tekutín pomáha aj pri nafukovaní a zápche, ktoré sú ďalšími nepríjemnými sprievodnými javmi ženských dní. A ak je to naopak a trápieva vás hnačka, vyšší príjem tekutín je v tomto prípade o to dôležitejší.

5. Esenciálne oleje
Úspech pri zmierňovaní kŕčov v podbrušku dosiahnete aj aromoterapiou a masážou esenciálnymi olejmi. Skúste bud' olej zo zázvora, ktorý je prírodným analgetikom, alebo majoránkový esenciálny olej. Oba môžete aplikovať priamo na pokožku podbruška a jemne vmasírovať. Pár kvapiek v aromolampe znásobí účinok a navyše krásne prevonia celú miestnosť.

Aj napriek všetkým trápeniam je menštruácia prirodzená súčasť života ženy, symbol ženskosti a plodnosti. Jej prijatie a akceptovanie je tiež jedným z prostriedkov, ako ju prežiť v čo najväčšej pohode. 

Praktický tip:

Ak vás vaše dni zaskočia v práci, nemusia o tom vedieť všetky kolegyne. To, čo potrebujete, vám diskrétne privezieme.

Vytlačiť stránku
Zdielať článok