Dieťa Tehotenstvo Tehotenstvo po týždňoch: Čo sa deje s bábätkom a mamou?

Dĺžka tehotenstva je 9 mesiacov, to vie snáď každý. Deväť mesiacov je celkom 40 týždňov (plus mínus až 2 týždne), počas ktorých sa z malého embrya musí vyvinúť človiečik, ktorý bude schopný dýchať, počuť, vidieť, hovoriť, cítiť a hýbať sa. Týchto 40 týždňov sa delí na tri trimestre. Čo všetko sa počas nich deje?


1. trimester tehotenstva

Začiatok prvého trimestra počítame od oplodnenia a za koniec prvého trimestra je počítaný 13. týždeň tehotenstva. Počas tohto obdobia musí plod zvládnuť veľa práce. Vyvíjajú sa všetky dôležité orgány, nervová sústava, tvár a mozog. Postupný rast končatín začína ramienkami.

Mamičky v prvom trimestri väčšinou zaznamenajú:

 • prvé ranné nevoľnosti,
 • tráviace ťažkosti
 • výkyvy nálad,
 • zmenu chutí,
 • bolesť pŕs

Bruško nie ale ešte o moc väčšie a váhový prírastok je minimálny, iba 1 - 2 kilá. Vďaka nevoľnostiam môžete dokonca naopak o niečo málo schudnúť.

Prvý trimester je vyplnený mnohými vyšetreniami, ktoré musia mamička i plod absolvovať. Okrem toho, že mamička chodí do tehotenských poradní na meranie tlaku, hmotnosti a podobne, zisťuje sa aj možnosť genetických chýb dieťatka pomocou skríningového vyšetrenia. Mamičke je odobraná krv a preveruje sa, či nehrozí riziko Downovho syndrómu u bábätka. Ultrazvukové vyšetrenie šijového prejasnenia a má za úlohu vylúčiť chromozomálne anomálie (napr. spomínaný Downov syndróm).


Čo v 1. trimestri nerobiť

Fajčenie, pitie alkoholu, užívanie drog, to sú samozrejmé veci, s ktorými by ste mali v 1. trimestri okamžite skončiť a vyhýbať sa im počas celého tehotenstva. Ďalej ale pozor aj na niektoré bylinky. Počas tehotenstva sa vyhnite týmto bylinkám:

 • mäta,
 • alchemilka,
 • bazalka,
 • borievka,
 • levanduľa,
 • šalvia,
 • škorica

Nejedzte potraviny, u ktorých hrozí nákaza salmonelou alebo listeriózou - teda surové mäso, surové vajíčka, nepasterizované mliečne výrobky, majonézu alebo plesňové syry.


Ako prebieha prvý trimester tehotenstva

1. týždeň tehotenstva

Tento týždeň sa označuje spätne, teda až vo chvíli, keď zistíte, že ste tehotná. Jedná sa o prvý týždeň po skončení menštruácie.

2. týždeň tehotenstva

V druhom týždni prebieha splynutie vajíčka a spermie a rozhodne sa o pohlaví bábätka. Ak spermie ponesie chromozóm X, bude to dievča, ak chromozóm Y, bude to chlapec.

3. týždeň tehotenstva

Oplodnené vajíčko sa presúva do maternice a vyvíja sa blastocysta, počiatok embrya.

4. týždeň tehotenstva

V tomto týždni navštívte gynekológa, aby potvrdil tehotenstvo. V maternici sa začínajú bunky deliť na tie, ktoré vytvoria placentu a na tie, z ktorých bude bábätko.

5. týždeň tehotenstva

Placenta sa už vytvorila a s embryom ju spája pupočná šnúra. Tvoria sa orgány budúceho bábätka a jeho veľmi malé srdiečko už bije. Budúca mamička môže začať navštevovať tehotenskú poradňu.

6. týždeň tehotenstva

U embrya, ktoré je veľké asi ako hrášok, sa začína tvoriť miecha a z orgánov pľúca, obličky, pečeň a črevá. Budúca mamička môže spozorovať stmavnutie bradaviek, zväčšenie pŕs a pociťovať ďalšie príznaky tehotenstva ako nevoľnosti. Neberte ich na ľahkú váhu.

Ranné nevoľnosti môžu ohroziť mamičku aj dieťa

7. týždeň tehotenstva

Embryu sa začínajú tvoriť stavce a horné a dolné končatiny. Tie horné sú vo vývoji o niečo napred. Embryo je v tomto týždni veľké asi ako čučoriedka. Mamičke sa môžu objaviť vyrážky na tvári. Bruško sa zatiaľ nezväčšuje.

8. týždeň tehotenstva

V tomto týždni je z embrya už plod. Predstavte si ho veľkostne ako gumového medvedíka. Končatiny pokračujú v raste. V tvárovej časti sa tvoria nosné dierky, prepážky a pôvodne široká ústna dutina sa začína zmenšovať. Mamičke začína rásť bruško a maternica sa stále zväčšuje.

9. týždeň tehotenstva

Plod už je veľký ako bobuľka hrozna a začína reagovať na zvuk a svetlo. Horné končatiny už majú malé pršteky, tie dolné si musia ešte počkať. Mamičke sa na bradavkách začínajú tvoriť Montgomeryho žliazky, ktoré ich udržujú zvlhčené. Dôležité je preto nosiť pohodlné podprsenky.

10. týždeň tehotenstva

Plod je veľký ako jahoda a začína sa už podobať človeku vďaka vývoju tvárovej časti a vzpriamenejšiemu tvaru tela. Mamičke z pŕs môže začať tiecť kolostrum (mledzivo).

11. týždeň tehotenstva

V tomto týždni si môžete vypočuť tlkot srdiečka plodu, pretože začína byť hlasnejší a výraznejší. Plod je veľký ako vlašský orech so škrupinou. Dieťatku rastú nechty. Mamička vďaka zväčšujúce sa maternici chodí častejšie na záchod.

12. týždeň tehotenstva

Bábätko má všetky orgány aj časti tela. V brušku si cmúľa palec. Je veľké ako marhuľa. Tehotenské príznaky u mamičky môžu trochu ustúpiť. Kožu na stehnách a brušku sa odporúča natierať krémom proti striám.

13. týždeň tehotenstva

Bábätko je veľké ako kinder vajíčko a jeho chrupavkovitá kostra sa spevňuje a mení na kosti. Mamička váži len o 1 - 2 kg viac.

Vedľajšie účinky gravidity, ktoré trápia tehuľky

Druhý trimester tehotenstva: Dieťatko si bystrí zmysly

14. týždeň tehotenstva

Bábätko je veľké ako citrón. Jeho obličky začínajú pracovať a vylučovať plodovú vodu, ktorú dieťa prehĺta, keď sa v nej pohybuje. Mamičku môže potrápiť zápcha a preto je vhodné začať jesť viac vlákniny.

15. týždeň tehotenstva

Dieťa je už veľké zhruba ako avokádo. Jeho pokožku zarastajú jemnulinké chĺpky zvané lanugo a majú ho chrániť pred vplyvom plodovej vody. Pred pôrodom toto ochlpenie zmizne. Mamičky začne trápiť opúchanie končatín. Pomôcť môže joga, plávanie alebo aj chôdza.

16. týždeň tehotenstva

Bábätko je veľké ako pomaranč. Svalstvo mu zosilňuje a skúša sa vzpriamiť. V tomto týždni už doktor rozpozná, či je to dievčatko alebo chlapec. Niektoré mamičky zaznamenajú prvé nepatrné pohyby dieťatka.

Prvé pohyby bábätka ohlasujú bublinky a chvenie

17. týždeň tehotenstva

Bábätko dosiahlo veľkosti grepu. Veľkosti jeho končatín sa dorovnali a dieťa je v maternici aktívne. Mamičke už je oblečenie tesné a mala by začať nakupovať oblečenie tehotenské.

18. týždeň tehotenstva

Dieťatku, veľkému ako mango, sa vyvíja vylučovací systém. Mamičke sa odporúča jesť ovocie a odpočívať, pretože vďaka nízkej hladine cukru v krvi ju môžu prepadať mdloby.

19. týždeň tehotenstva

Bábätko meria zhruba ako ceruzka. V ústach sa mu tvoria základy mliečnych zúbkov a vyvíja sa mimické svaly. Jeho pokožku pokrýva jemný maz ako ochrana. Mamička si možno všimne nadmernú pigmentáciu, teda tmavšie škvrny na tvári a po tele. Je lepšie sa v tomto čase vyhýbať slniečku, aby škvrny nestmavli.

20. týždeň tehotenstva

Bábätko dorástlo do veľkosti žltého melóna. Rastú mu vlásky. Dieťa môže prvýkrát začať čkať, čo mamička cíti ako pravidelné trhavé pohyby v brušku. Ak mamičku trápia kŕčové žily, pomôžu studené sprchy nôh, nosenie pančúch a vykladanie nôh hore.

21. týždeň tehotenstva

Bábätko je veľké ako veľký banán. Jeho orgány začínajú pracovať tak, ako budú pracovať aj po narodení. Mamičku pobolieva chrbát, pretože maternica sa stále zväčšuje, rovnako tak i bruško a ťažisko tela sa posúva.

22. týždeň tehotenstva

Dieťa, veľké ako plyšový medvedík, v tomto týždni bystrí svoj hmat. Siaha si na nožičky, trie tvár. U mamičiek prebiehajú hormonálne zmeny, ktoré môžu mať na svedomí zvýšený rast chĺpkov na tvári.

23. týždeň tehotenstva

Dieťatko je veľké ako menšia tekvica a cvičí si sluch. Preto mu spievajte a rozprávajte sa s ním. Telu mamičky chýba veľa vitamínov a hlavne železo - doplnia ho orechy, chudé mäso, listová zelenina alebo sušené ovocie.

24. týždeň tehotenstva

Bábätko je veľké ako basketbalová lopta a v tomto týždni býva najaktívnejšie, rôzne sa vrtí a otáča. Mamičke sa mení štýl chôdze tým, ako jej bábätko tlačí na panvu.

25. týždeň tehotenstva

Bábätko, merajúce skoro 35 cm, je buclatejšie. Pod kožou sa mu totiž vytvára tuk. U mamičky je potreba vykonať test na tehotenskú cukrovku.

26. týždeň tehotenstva

Bábätko meria skoro 36 cm a usilovne si precvičuje sací reflex cucaním palca a na pupočnej šnúre cvičí úchop. Mamička môže pocítiť mierne kontrakcie - poslíčkov.

27. týždeň tehotenstva

Veľkosť dieťatka možno prirovnať k červenému melónu. Prvýkrát otvára oči. Mamičkám sa horšie dýcha, pretože maternica sa zväčšila skoro až k hrudníku.

Rady pre lepší spánok v tehotenstve
V treťom trimestri tehotenstva sa vyvíja mozog bábätka

Tretí trimester je v znamení vývoja mozgu bábätka. Rozvíjajú sa aj jeho pľúca a tvorí sa v nich lsurfaktant, ktorý umožní bábätku sa po narodení prvýkrát nadýchnuť. Dieťatko trénuje chuť, ako prehĺta plodovú vodu. Za koniec 3. trimestra považujeme pôrod.

Nastávajúca mamička je už neohrabaná, trápia ju opuchy končatín, zadržiavanie vody a bolesti chrbta. Jej prsia dosahujú už dvojnásobnú veľkosť v porovnaní so začiatkom tehotenstva a produkujú mledzivo.

3. trimester

28. týždeň tehotenstva

Bábätko meria skoro 28 cm, žmurká a jeho nervové vlákna v mozgu obaľuje ochranná tuková vrstva, vzruchy v nervových vláknach sú rýchlejšie a dieťa sa tak aj rýchlejšie učí. Je načase, aby si mamička vybrala pôrodnicu.

29. týždeň tehotenstva

Bábätko je takmer 29 cm veľké. Jeho mozog je od tohto týždňa schopný regulovať teplotu tela bábätka. Využije to však až po pôrode. Mamička zaznamená kopanie bábätka, ktoré môže byť také silné, až je bolestivé.

30. týždeň tehotenstva

Bábätko dosahuje skoro 40 cm a maternica mu začína byť tesná. V tomto týždni už býva hlavičkou dole. Mamičke sa zle hľadá poloha na spánok. Skúsiť môže polohu na boku, v polosede alebo podloženia chrbta vankúšom.

31. týždeň tehotenstva

Dieťatko dorastá do 41 cm a v maternici už nemá veľa miesta. Kopanie pomaly ustáva. Blížiaci sa pôrod signalizujú mamičke bolesti chrbta a panvy, občas aj poslíčkovia.

32. týždeň tehotenstva

Vyše 42 cm veľké bábätko sa stále zaguľacuje a telíčko sa obaľuje podkožným tukom. Mamička nastúpi na materskú dovolenku a môže skúsiť predpôrodné kurzy.

33. týždeň tehotenstva

Bábätko stále rastie, v tomto týždni meria približne 44 cm a váži 1900 gramov. Žalúdok mamičky už v jej tele nemá toľko miesta, preto jedáva už menšie porcie ako v predchádzajúcich trimestroch.

34. týždeň tehotenstva

45 cm veľké bábätko má návyky ako novorodenec. Pri spánku zatvára oči a keď je hore, hrá sa s pupočnou šnúrou alebo si cmúľa palec. Mamičky sú čím ďalej tým viac unavenejšie a zažívajú výkyvy nálad.

35. týždeň tehotenstva

Bábätko dorastá do 46 cm a už by malo byť otočené hlavičkou nadol. Ak nie, ešte je čas na jeho pretočenie. Z matkinho tela prijíma dieťa hlavne železo do červených krviniek. Mamička by železo mala stále dopĺňať v strave.

36. týždeň tehotenstva

Dieťatku, ktoré už meria cez 47 cm, je dobré stále spievať a komunikovať s ním. Jeho sluch je výborne vyvinutý. Mamička podstupuje ster z pošvy, aby sa vylúčila streptokoková infekcia skupiny B.

37. týždeň tehotenstva

Bábätko meria už skoro 49 cm a váži okolo 2800 g. Ak stále nie je otočené hlavičkou dole, lekár ho môže skúsiť otočiť. Mamička sa s doktorom môže poradiť aj o cisárskom reze alebo pôrode koncom panvovým.

Čo si zbaliť do pôrodnice? 

38. týždeň tehotenstva

Bábätko zase o niečo povyrástlo – na takmer 50 cm. Pôrod sa blíži, lekár sleduje mamičku a celkový stav jej aj bábätka.

39. týždeň tehotenstva

Endokrinný systém bábätka produkuje hormóny a pripravuje sa na pôrod. Bábätko meria vyše 50 cm a váži okolo troch kíl.

40. týždeň tehotenstva

Odchodom hlienovej zátky alebo prasknutím plodovej vody začína samotný pôrod. Ak k tomu ale nedôjde, tehotenstvo môže trvať ešte jeden alebo dva ďalšie týždne.

Predĺžené tehotenstvo
Týždeň 41. a 42. znamená predĺžené tehotenstvo a väčšina lekárov ešte vyčkáva, či sa pôrod spustí samovoľne. Je nutné pozorne sledovať srdcovú činnosť bábätka a prácu maternice.
Ak k pôrodu nedôjde prirodzene, ide o prenášanie. Štatisticky sa to týka 10 % rodičiek. Musí sa pristúpiť k umelému vyvolanie pôrodu. Skúsili by ste hypnopôrod?

zdroj: modrykonik.cz, babyweb.cz, maminka.cz, vitalita.cz

Vytlačiť stránku
Zdielať článok