Tipy a rady Syrová encyklopédia: Mascarpone, ricotta alebo nakladý hermelín

Malá abeceda syrov

Existujú desiatky druhov syra. Delia sa najmä podľa dĺžky zrenia, typu mlieka a tvrdosti. Mnoho krajín sa pýši tradičným typom syrov, či už je to taliansky parmezán, francúzsky brie, holandská gouda alebo britský čedar.

Mäkké syry sa hodia do dezertov, šalátov aj na pečivo

Mäkký syr má smotanovú chuť, zreje len pár dní a rovnako rýchlo sa musí spotrebovať. Vďaka výnimočnej krémovej konzistencii sa hodí ako ingrediencia do dezertov, šalátov aj len tak na chlieb. Patrí sem grécka feta, mascarpone alebo ricotta.

Tvrdým syrom kraľuje parmezán či comté

Rodina tvrdých syrov má dlhú históriu aj dobu zrenia v rozmedzí od 2 do 36 mesiacov. Sú charakteristické výraznou chuťou, pevnou štruktúrou a dlhou trvanlivosťou. Od nepamäti im kraľuje taliansky parmezán, provolone alebo comté.

Polotvrdé syry zrejú až pol roka

Majú jemnú chuť aj vôňu, ktorú získajú mesačným až polročným zrením. Polotvrdé syry zahŕňajú obľúbencov ako čedar, gouda, ementál alebo gruyère.

Pareným syrom vládne mozzarella a halloumi

Parené syry patria do zvláštnej skupiny syrov. Vyrábajú sa zrážaním mlieka syridlom, vďaka ktorému získajú špecifickú štruktúru aj tvar. Nájdete tu lahodnú mozzarellu, halloumi či parenicu.

Plesňové syry sú skvelé aj na gril

Sú aromatické, majú pikantnú chuť, krémovú textúru a pleseň, ktorá im dodá jedinečnú chuť.

Syry s modrou plesňou majú pikantnú a výraznú chuť aj arómu. História prvého syra tohto typu sa začala písať už v 17. storočí v blízkosti francúzskej dedinky Roquefort. Okrem roquefortu si v tejto rodine syrov pochutnáte na talianskej gorgonzole, stiltone alebo českej nive.

Syry s bielou plesňou naopak vynikajú krémovou textúrou a jemnou smotanovou chuťou. Zrejú 4 až 6 týždňov. Čím dlhšie ich skladujete, tým mäkšiu konzistenciu získajú. Patrí sem brie, camembert aj hermelín.


Ako skladovať syry?

Správne skladovanie syrov je veda. Každý typ potrebuje na zachovanie svojej čerstvosti trochu iné podmienky. Všetky typy syrov však patria do najspodnejšej časti chladničky. Vždy ich vytiahnite z plastového vrecka a uschovajte ich vo voskovom papieri alebo v alobale, v ktorom môžu dýchať, ale nevyschnú. Takto zabalené ich dajte do plastovej nádoby, aby sa ich aróma nevinula po celej chladničke. Výnimkou sú plesňové syry, ktorým je najlepšie v plastových miskách alebo pôvodných drevených krabičkách.

Ako kombinovať syry a víno?

Syry a víno spolu tvoria dokonalý pár, zároveň je to rýchly spôsob, ako pripraviť vynikajúce pohostenie na večer s priateľmi. Ak však siahnete po zlej kombinácii, môžete sa pripraviť o harmonické spojenie chutí. Máme pre vás pár pravidiel, vďaka ktorým bude vytvorenie dokonalého páru syra a vína hračka.

  • Polotvrdé a mladé syry kombinujte so suchým bielym vínom.
  • Údené syry si rozumejú s plným červeným vínom.
  • Mäkké kozie a ovčie syry sa harmonicky doplňujú s ovocným bielym alebo ružovým vínom (skvele sa hodí napríklad rizling alebo veltlínske zelené).
  • Vyzreté syry si žiadajú červené víno plné chuti.
  • Syry s modrou plesňou, ako je gorgonzola alebo roquefort, perfektne doladí šumivé víno.

Pripravte si netradičný syrový tanier

Dokonalý syrový zážitok prinesú aj iné ingrediencie. Doplňte syry o melón, figy, hrozno, hrušky alebo vlašské orechy.

Ako pripraviť syr na podávanie?

Pred servírovaním nechajte syr vždy aspoň 30 minút v izbovej teplote, aby sa v ňom rozvinula všetka chuť, vôňa a syr získal lahodnú textúru. Prudké zmeny teplôt však syrom nesvedčia. Snažte sa preto ukrojiť len toľko, koľko zjete, a zvyšok vráťte do chladničky.

Dôležitú úlohu hrá tiež samotné krájanie syrov. Syry zrejú od kraja k stredu, každý kúsok na tanieri by tak mal mať kôrku aj stred syra, aby ste si vychutnali celú škálu chutí.

5 tipov, ako spracovať syry

Camembert, feta, čedar alebo niva. Syry sú skvelou pochúťkou a jedlo dokážu dotiahnuť k dokonalosti. Ak im však prenecháte na tanieri hlavnú úlohu, získate vynikajúce plnohodnotné jedlo, ktoré sa doslova rozplýva na jazyku.

Nakladaný syr

Nakladaný hermelín je pochúťka a nájdete ho v mnohých slovenských reštauráciách. Do pohára však môžete naložiť aj iné typy syrov. Skvele chutí naložený balkánsky syr alebo feta v kombinácii so stredomorskými bylinkami a olivami.

Aký nakladaný syr sa hodí k pivu?

Naopak, k pivu sú výborné olomoucké syrečky, romadur alebo niva. Aby sa všetky chute prepojili, nechajte syr marinovať aspoň týždeň na chladnom a tmavom mieste.

Základom syrovej omáčky je bešamel

Ak patríte medzi milovníkov syra, zamatovo krémové omáčky sú pre vás to pravé. Trik k dokonalosti je pripraviť si základ omáčky z bešamelu, do ktorého postupne vmiešate nastrúhaný syr podľa chuti.

Syrové fondue si zamiluje celá rodina

Národný švajčiarsky pokrm je ideálnym jedlom pre romantický večer aj posedenie s priateľmi. Na syrové fondue sa používa niekoľko druhov syra, najčastejšie to býva kombinácia ementálu, gruyère alebo raclette. Do roztopeného syra môžete namáčať nielen kúsky bieleho chleba, ale aj zeleninu alebo grilované kuracie prsia.

Vyprážaný syr vykúzlite aj z halloumi či mozzarelly

Vyprážaný syr je českou aj slovenskou klasikou. Do chrumkava vyprážaný však výborne chutí nielen eidam, ale tiež feta, halloumi, camembert alebo mozzarella. Kľúčom k tomu, aby vám syr v priebehu smaženia nevytiekol, je dať ho na 20 minút do mrazničky.

Grilovaný syr – čo všetko sa dá grilovať?

Grilovanou syrovou klasikou je hermelín, ktorý stačí potrieť olejom a zabaliť do alobalu. Na gril sa však hodí aj niva, camembert alebo halloumi. Nebojte sa syrom dodať arómu bylinkami, ovocím alebo parmskou šunkou. Všetky ingrediencie sa v alobale na rošte krásne prepoja a dosiahnete tak naozaj delikátnu chuť.

Grilovaný camembert s ľahkým kuracím šalátom a hruškou

Syrová encyklopédia: Mascarpone, ricotta alebo nakladý hermelín

Vytlačiť stránku
Zdielať článok