Tipy a rady Recept na hotdog s kapustou a príbeh horúceho psa

Hotdog vs. párok v rožku

Bohatý topping je jednou z vecí, ktorá odlišuje pravý americký hotdog od párku v rožku. Párok v rožku má s hotdogom pramálo spoločného, navyše ide o špecialitu z našich končín, avšak s nemeckými koreňmi. Nikde inde nenájdete stánky, kde by vám vsunuli teplý párok do rožka a tradične sa vás spýtali, či si ho dáte s horčicou alebo s kečupom.

Popularita hotdogov na Slovensku rastie

Aj keď párky v rožku patria medzi obľúbené pochúťky rýchleho občerstvenia, ich obľúbenosť s príchodom hotdogov na Slovensko postupne klesá. Hneď ako totiž ochutnáte grilovaný párok v pozdĺžne rozrezanej chrumkavej žemli, ktorá je bohato plnená cibuľou, slaninou, šalátom, lahodnou omáčkou a vlastne čímkoľvek, na čo si spomeniete, ku klasickým párkom v rožku sa už vrátite len ťažko. Jednou z najúžasnejších vecí na hotdogu je to, že ponúka nepreberné množstvo variantov a chuťových kombinácií. Vďaka tomu si ho môžete vychutnať presne s tým, na čo máte práve chuť.

Príbeh „horúceho psa“

Väčšine ľudí by hneď napadlo, že hotdog pochádza z Ameriky. Okolo pôvodu jedla, ktoré v preklade znamená „horúci pes“, však panuje kontroverzia.

  • Niekto tvrdí, že hotdogy pochádzajú od dvoch maďarských imigrantov, ktorí sa presťahovali do Chicaga. V roku 1893 vraj hotdogy predávali na svetovom veľtrhu. Tak údajne vznikol chicagský hotdog.
  • Druhá strana si zase stojí za tým, že hotdog pochádza z nemeckého Frankfurtu, od čoho je okrem iného odvodený názov „Frankfurter“. Ten sa kedysi predával na bejzbalových zápasoch v New Yorku.

Názov hotdog údajne vznikol na jednom bejzbalovom zápase, kde sa kresliar Ted Tady pri stánku s občerstvením inšpiroval ku kresbe jazvečíka v žemli. A pretože nevedel, ako sa nemecky píše dachshund (jazvečík), napísal pod obrázok Hot Dog. Predajcovia si názov obľúbili a po celom svete ho používajú dodnes.

Ako správne grilovať hotdogy?

  1. Hneď ako zapnete gril, zaistite, aby bol na jednej strane chladnejší a na druhej teplejší – pri grile na uhlie stačí zhromaždiť viac uhlíkov na jednej strane, pri plynnom grile je potrebné nastaviť teplotu pomocou tlačidiel.
  2. Potom hotdogy položte na chladnejšiu stranu grilu, aby sa dostatočne prehriali, ale nespálili – bude im stačiť minúta z každej strany.
  3. Následne ich presuňte na teplejšiu stranu grilu – hotdogy grilujte dovtedy, kým nezískajú peknú tmavohnedú farbu. Týmto spôsobom docielite nezameniteľnú údenú chuť.

S čím hotdogy podávať?

Keď hotdogy naservírujete na tanier, uvidíte, že sa po nich v priebehu chvíľky zapráši. Odporúčame ich preto podávať spoločne s prílohou, či už to sú klasické hranolčeky, alebo napríklad pečené zemiaky.

Batatové hranolčeky ako zdravá verzia klasických hranolčekov

Ak chcete jedlo trochu vyvážiť, zvoľte batatové hranolčeky, ktoré ľahko pripravíte na grilovacej doske či tácke. Ale dajte si pozor, pretože chuťovo sú veľmi návykové!

Batatové hranolčeky – recept:

  • Bataty umyte a nakrájajte na hrubšie hranolčeky aj so šupkou.
  • Dajte ich do misy, pridajte údenú papriku, soľ, korenie, sušený cesnak, olivový olej a poriadne premiešajte.
  • Zmes položte na grilovaciu dosku alebo tácku a grilujte na strednom plameni zhruba 20 až 30 minút, dokým bataty nebudú hnedej zlatistej farby.

Americké hotdogy podľa regiónov – od New Yorku až po Virgíniu

Ak sa niekedy vydáte na road trip po Amerike, dajte si malú výzvu a v každom regióne ochutnajte miestny hotdog. Rozmanitosť a rôznorodosť hotdogov naprieč americkými regiónmi vás (milo) prekvapí a rozšíri vám obzory, s čím všetkým sa dá hotdog servírovať a ako môže chutiť.

Pre lepšiu predstavu vám prinášame malú ochutnávku tých naj:

New York dog

Domovom New York dogu je pochopiteľne New York, kde síce nájdete najrôznejšie štýly hotdogov, avšak ten tradičný je preslávený svojou jednoduchosťou – skladá sa len z kóšer hovädzieho párku, bohatej vrstvy kapusty a horčice.

Chicago dog

Chicago dog pochádza, nečakane, z Chicaga. Jeho základom je viedenský hovädzí frankfurter robený na pare, vložený do makovej žemle a prekrytý plátkami rajčiny, zelerovou soľou, bielou a zelenou cibuľkou, kôprovými uhorkami, naloženými papričkami a žltou horčicou.

Detroit Coney hotdog

Detroitský hotdog sa podáva skôr v mini verzii. Tvorí ho hovädzí párok, žemľa na pare, tradičná Coney Island omáčka, horčica, nakrájaná cibuľka a extra porcia čedaru.

Slaw dog

Slaw dog je typický pre Západnú Virgíniu, odkiaľ údajne aj pochádza. Ak si ho objednáte, dostanete hovädzí párok pokrytý čili, šalátom coleslaw, syrovou cibuľkou, mletým mäsom na čili alebo BBQ spôsob.

Seattle-style dog

V Seattli vám naservírujú frankfurtský (prípadne poľský) grilovaný párok rozrezaný na polovicu, ktorý vložia do opečenej žemle potretej krémovým syrom. Ten potom štandardne doplnia grilovanou cibuľkou, papričkami jalapeños, grilovanou kapustou a zalejú BBQ alebo omáčkou Sriracha.

Domáci hotdog s párkom zabaleným v slanine, s kapustou a cibuľkou

Ak sa vám práve začali zbiehať sliny, je najvyšší čas, aby ste si ugrilovali svoje vlastné domáce hotdogy. Pripravili sme pre vás recept na božské hotdogy s marinovanou kapustou a cibuľkou, na ktorých si pochutí celá rodina.

Recept na hotdog s kapustou a príbeh horúceho psa

Vytlačiť stránku
Zdielať článok