Dieťa Detské zdravie Reflux má každé druhé bábätko, tichá forma je horšia

K refluxu dochádza vtedy, keď sa obsah žalúdka bábätka – či už je to mlieko alebo žalúdočné šťavy – dostane hore k pažeráku smerom k ústam.

Väčšina bábätiek trpí miernym výskytom refluxu, pretože ešte nemajú plne vyvinutú pažerákovú záklopku na konci potravinovej trubice, ktorá slúži ako spodné dvierka uchovávajúce stravu v žalúdku. Z toho dôvodu mnoho bábätiek tzv. grcká – vracia sa im trocha mlieka, keď si grgnú. To je normálne a veľmi bežné.

Pokiaľ sa ale zo žalúdka bábätka vracajú silné žalúdočné šťavy, nie je to normálne a môže to byť preň veľmi bolestivé. Počas prvého roka sa záklopka posilní, takže sa spolu s vekom bábätka zvyšuje šanca, že reflux bude prebiehať normálne.
Pri refluxe zažívajú bábätká silný pocit pálenia, ktorý je bolestivý a môže ich veľmi rozrušiť. Obvykle k tomu dochádza u menších bábätiek, ktoré sú kŕmené výhradne mliekom a ktoré trávia viac času ležaním na chrbte. Problémy sa zmiernia, keď sa naučia sedieť a prejdú na pevnú stravu, ktorá sa v žalúdku lepšie usadzuje.

Je reflux bežný?
Približne 50 % všetkých bábätiek zažíva tieto ťažkosti do určitej miery počas prvých troch mesiacov, ale len pre málo z nich to bude problém. Okolo 10 mesiacov sa počet bábätiek s refluxom zníži asi na 5 %, pretože sa dovyvíja záklopka, ktorá obsah žalúdka udrží dole.
Tichý reflux je horšie zistiteľný, pretože bábätko mlieko nevyvracia. Môže sa však zdať, že zažíva bolesť, keď nie je vo zvislej polohe a môže neustále kašľať.

Príznaky refluxu
K príznakom refluxu u bábätiek patrí:

  • Bolesť alebo nepríjemný pocit pri kŕmení, ako napríklad prehýbanie sa do luku, odmietanie mlieka a plač.
  • Časté vracanie alebo vypľúvanie mlieka.
  • Časté kašľanie, aj v noci, ale bez príznakov prechladnutia.
  • Časté nočné prebúdzanie, zvlášť asi 45 minút po zaspaní, čo je kratšie ako celý spánkový cyklus.
  • Malý prírastok má úbytok na váhe.

Ako refluxu predchádzať?

  • Kŕmte málo a častejšie, aby sa bruško bábätka príliš nezaplnilo. Niektorým rodičom pomáha podoprieť bábätko po kŕmení v uhle 45 °, a to buď v detskej sedačke, alebo držaním bábätka v sede, aby sa mlieko v žalúdku usadilo. Skúste tento postup po každom kŕmení aspoň po dobu pol hodiny. Pri umelom mlieku vydržte dlhšie, jeho trávenie trvá totiž dlhšiu dobu.
  • Niektorí rodičia tiež odporúčajú podložiť koniec postieľky, kde má bábätko hlavu tak, aby bola jeho hlavička o niečo vyššie než zvyšok tela.
  • Neobliekajte bábätko do príliš tesného oblečenia zvlášť v oblasti bruška, pretože to podporuje tlak obsahu žalúdka naspäť smerom nahor.
  • Ak si všimnete, že je vaše bábätko v niektorých polohách nespokojné, môžete ho skúsiť nosiť v šatke, kde bude v pohodlí a vzpriamenej polohe. Skúste tiež obmedziť čas strávený v autosedačke alebo kočíku, pretože vaše dieťatko môže klesnúť do nepohodlnej polohy.

Ak si myslíte, že vaše bábätko javí známky refluxu a vyššie uvedené rady nepomáhajú, nechajte ho vyšetriť detským lekárom. Vylieči ho pomocou liekov.

Vytlačiť stránku
Zdielať článok